Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kan Davası Barışla Taçlandırıldı

Giriş Tarihi: 22.2.2015 17:18
Kan Davası Barışla Taçlandırıldı
’de 30 yıllık iş ortaklıkları bulunan ve anlaşmazlıklar nedeniyle çıkan olaylarda iki kişinin hayatını kaybettiği kan davası, aracıların girişimleriyle barışla taçlandırıldı.
Bingöl’de Aras ve Demir aileleri, 30 yıl önce Hatay’ın İskendur’un ilçesine göçtü. Burada farklı sektörlerde birlikte çalışan aileler, 2013 yılında görüş ayrılığına düştü. 2013 ve 2014 yılları arasında yaşanan çatışmalar, her bir aileden birer ferdinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Yaklaşık iki yıl süren husumete son vermek isteyen aracılar, iki ailenin büyükleriyle görüştü. Görüşmeler olumlu geçince iki ailenin fertleri, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, İl Emniyet Müdür Vekili Süleyman Pamuk, ilin eski milletvekilleri, bürokrasiler ve STK temsilcilerinin katılımıyla bir düğün salonunda düzenlenen barış yemeğiyle bir araya getirildi.
Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan programda konuşan Bingöl Valisi Taşyapan, geçmişte yaşanan olumsuzluklar üzerine gelecek inşa edilemeyeceğini vurguladı. Vali Taşyapan, “Barış, üzerine geleceği inşa etmeliyiz. İki ailenin göstermiş olduğu anlayıştan dolayı, kendi ve evlatlarının geleceğini düşünerek, bu olayı hayırla sonuçlandırmanın kararını vermelerinden dolayı tebrik ediyorum. Barışa katkı sunan, emek harcayanlara da ayrıca teşekkür ediyoruz. Rabbimiz, ‘Müminler kardeştir’ diye buyuruyor. Bu çatının altında bulunan bütün kardeşlerimizin mümin olduğuna şahitlik ediyoruz. Buradaki herkes bu iki ailenin arasındaki barışın şahidi olacaktır. Buradaki başarısı, iki aile nezdinde buradaki herkese aittir. Bu başarıyı devam ettirmek, sonuca ulaştırmakta geleceğin başarısı olacaktır. Allah kardeşliğimizi, dostluğumuzu daim eylesin. Bu iki aile özünde akrabadır. Uzak yerlerin çocukları değiller, hem din kardeşiyiz hem de akrabayız. Bu aradaki olumsuzlarda İnşallah bundan sonra son bulacaktır” dedi.
Son kararnameyle birlikte Van iline tayin edildiğini ifade eden Taşyapan, salonda bulunanlardan helallik isteyerek, konuşmasını sonlandırdı.
Yapılan konuşmaların ardından bir araya getirilen taraflar, Kur’an-ı Kerim’in altından geçerek tokalaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kan Davası Barışla Taçlandırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN