Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi Eser Kaçakçılarını Jandarma Yakaladı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
’ün Genç ilçesi Kıral Kızı mevkiinde yaptıkları kazılardan elde ettikleri tarihi eserleri farklı illere götürüp satmak isteyen tarihi eser kaçakçıları, Genç İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerin operasyonu ile kıs kıvrak yakalandı.
Urartular, Bizanslılar ve daha bir çok medeniyete ev sahipliği yapan ve köklü geçmişe sahip olan Genç ilçesinin bir çok yeri yıllardır define avcılarının hışmına uğradı. Yerel basın tarafından da sıklıkla dile getirilen konu hakkında sürekli çalışmalar yürüten Genç İlçe Jandarma Komutanlığı, yaptığı son operasyon ile tarihi eser kaçakçılarına büyük darbe vurdu. Alınan bilgiye göre, Genç İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, uzun süre yaptığı istihbari çalışmalar neticesinde geçtiğimiz hafta içinde Genç ilçesinde durdurdukları bir araç içerisinde farklı dönemlere ait 92 parça sikke, 6 adet kolye heykelciği, 1 adet bilezik, ve 1 adet şamdanlık olmak üzere 100 adet tarihi eseri ele geçirdi. 1 kişinin göz altına alındığı olay ile ilgili soruşturmanın devam ettiği ve ele geçirilen tarihi eserlerin soruşturmanın tamamlanmasının ardından Elazığ Müze Müdürlüğü’ne teslim edileceği öğrenildi.
Genç ilçesinde tarihi sit alanları içerisinde yer alan yerleşim yerlerine zaman mefhumu gözetilmeksizin devriyeler attıklarını belirten Genç İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, bu devriyelerin sıklıkla artacağını belirtti. Tarihi değerlerin konusunda hassasiyet gösterdiklerini dile getiren Jandarma Komutanlığı yetkilileri vatandaşların bu gibi durumlarda İlçe Jandarma Komutanlığı’nı haberdar etmelerini istediklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi Eser Kaçakçılarını Jandarma Yakaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN