Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eliveren Dosyası Savcılığa Gönderildi

Giriş Tarihi: 9.7.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
’ün Genç ilçesinde öldürülen Eliveren davasına bakan Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi, dava dosyasını mütalaa hazırlanmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na tevdi edilmesine karar verdi.
PKK’lı oldukları iddiasıyla 17 Nisan 1999’da öldürülen, daha sonra bölücü örgütle ilişkilerinin olmadığı ortaya çıkan Mehmet ve Yılmaz Eliveren kardeşler cinayeti ile ilgili, dönemin Genç İlçe Emniyet Amiri Ahmet K., komiserler Bülent G., Ahmet Kenan Ç., polis memurları Mehmet A., Mehmet Y.’nin yargılanmasına devam edildi.
Sanıkların, ‘Tasarlayarak öldürme, tehdit, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği` suçlamasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandıkları davanın, Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 13. duruşmasında, maktullerin avukatı Abdullah Alakuş hazır bulundu. Açık yargılanmada konuşan maktullerin avukatı Alakuş, “Tanık beyanlarında aleyhimize olan hususları kabul etmiyoruz, ancak tanık Hüseyin Avni’nin beyanları dolaylı da olsa gizli tanık Murat’ın beyanlarını doğrular mahiyettedir. Tanık 1998’e kadar depo sorumlusu olduğunu, 1999 yılına kadar da burada görev yaptığını beyan etmiştir, gizli tanık Murat’ın beyanları da bu yöndedir. Ayrıca bir önceki celse tanık olarak dinlenen Ali Rıza Alkış’ın beyanlarını da kabul etmiyoruz. Biz adı geçen tanık hakkında ikinci celsede suç duyurusunda bulunmuştuk, bize göre adı geçen tanık da olayın içindedir, bu açıdan bu tanığın beyanlarının dikkate alınmamasını ve tüm sanıkların tutuklanmasını talep ediyoruz, mazeret dilekçelerine bir diyeceğimiz yoktur, takdir mahkemenindir” dedi.
İddia makamından görüş alıp, dosyayı inceleyen mahkeme heyeti, Dava dosyasının mütalaa hazırlanmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na tevdiine, sanıkların tutuklanmasına dair talebin reddine karar vererek, duruşmayı 15 Ekim 2015 tarihine erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eliveren Dosyası Savcılığa Gönderildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN