BEÜ’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konferansı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
BEÜ’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konferansı
Eren Üniversitesi (BEÜ) Kadın ve Genç Girişimcileri Destekleme Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir konferans düzenlendi.
Sağlık Hizmetleri MYO Konferans Salonu’nda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Asem Nauşabayeva Hekimoğlu’nun sunumuyla yapılan etkinliğe çok sayıda kişi katıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Asem Nauşabayeva Hekimoğlu, 8 Mart tarihinin hayatında önemli bir yer teşkil ettiğini belirtti. Hekimoğlu; “8 Mart, 1857 yılında New York kentinde tekstil işçilerinin başlattığı bir eylemdir. O dönemde kadınların isteği çalışma saatlerinin azaltılması ve erkeklerle aynı maaşı almaktı. Bu olay o dönemki buhranlarla birlikte Avrupa’ya sıçradı. 8 Mart’ın asıl lideri 1910 Kopenhag Uluslararası Kadınlar Konferansı’dır. ClaraZetkinbu konferansta 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi ve 8 Mart o günden itibaren Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı. Türkiye’de ise 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır” dedi.
Kadınların dünya barışının simgesi olduğunu ifade eden Hekimoğlu, tüm dünya kadınlarına sağlık, başarı ve mutluluk diledi.
Program, dünyada 8 Mart kutlamalarından örnekler verilmesinin ardından “40’ında 40 Kadın” adlı belgesel gösterimi ve müzik dinletisiyle sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BEÜ’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN