Bölge Barolarından ‘Savcı Kiraz’ Açıklaması

Giriş Tarihi: 1.4.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 23:04
Bölge Barolarından ‘Savcı Kiraz’ Açıklaması
İstanbul Adalet Sarayı’nda kendisini rehin alan teröristler tarafından vurularak şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için bölge baroları tarafından bir açıklama yapıldı.
Doğu ve Güneydoğu Baroları Başkanlığı adına Barosu Dönem Sözcüsü Av. Halil İbrahim Bayil, İstanbul Adliyesi’nde öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz için bir basın açıklaması yaptı. Bayil, rehine operasyonunda şehit olan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın vefatı ile tüm yargı camiasına başsağlığı dileklerinde bulundu. Bayil, “Hiçbir saik insan yaşamından kutsal olamaz. Gerçekleştirilen bu insanlık dışı saldırıyı kabul etmiyor ve kınıyoruz. Her ne surette olursa olsun şiddete başvurulmasının insani, hukuki, vicdani ve ahlaki gerekçelerle açıklanması mümkün değildir. Yaşanmış acı tecrübelerimize rağmen, başkalarının acıları üzerine yeni acılar üretilerek adaletin tesisi mümkün değildir. Olayın tüm boyutlarıyla objektif olarak soruşturulması ve bu hususta kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Böyle bir acı olay üzerinden savunma dokunulmazlığının tartışmaya açılması kabul edilemez. Bu olayda avukatların adliyeye girmesi usulünün tartışılması yerine, güvenlik anlamında eksikliklerin neler olduğunun tartışılması daha rasyonalist olacaktır. Avukatlık mesleği ve savunma dokunulmazlığına yönelik bir algı oluşturularak, adaletin tesisinde mutlak surette var olması gereken savunma mekanizmasının zayıflatılmaya çalışılmasına yönelik açıklamalar kabul edilemez. Bilinmeli ki avukatın olmadığı yerden adalet çıkmaz” dedi.
Bayil, yaşanılan olayda avukatlarla ilgili olarak oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya rağmen savcı ve hakimlerle birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini belirterek, “Hayatını kaybeden savcımıza Allah’tan rahmet diliyor, ailesine ve hukuk camiasına başsağlığı temennilerimizi iletiyoruz. Şunun da bilinmesini isteriz ki toplum şiddete teslim olmayacaktır” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölge Barolarından ‘Savcı Kiraz’ Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN