Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Aksoy, Asılsız İddiaları Belgeleriyle TEK TEK Yalanladı

Giriş Tarihi: 11.7.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Başkan Aksoy, Asılsız İddiaları Belgeleriyle TEK TEK Yalanladı
’in Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Bitlis’te yayın yapan künyesiz bazı haber sitelerinde belediye ve şahsı ile ilgili çıkan asılsız iddialara gazeteciler ile düzenlediği basın toplantısında cevap verdi.
Asılsız iddialara açıklık getiren Başkan Aksoy, bazı kesimlerce belediye ve şahsı ile ilgili bir kara propaganda başlatıldığını belirterek, söz konusu haber sitelerinde öne sürülen iddiaların gerçeği yansıtmadığını belgeleriyle ortaya koyarken, kendilerini sosyal medya fenomeni diye tanıtanlara ise sosyal medya fitnecisi olarak hitap etti. Göreve geldikleri ilk günden bu güne tek amaçlarının Tatvan’a ve Tatvanlılara hizmet etmek olduğunu ifade eden Başkan Fettah Aksoy, "Maalesef görüyoruz ki, bizler bir yandan memleketimize hizmet için uğraş verirken, diğer yandan ise bu hizmetleri ve çalışmaları hazmedemeyen ve bu hizmetlerin durması için gece gündüz demeden çalışan bir kesim insanların gerek şahsımla ve gerekse belediye ile ilgili kara bir propaganda yürütmektedir. Bunu yaparken de isimsiz ve künyesiz siteleri kullananların asıl amacı çamur at izi kalsın mantığıdır. İsimlerini kullanmamalarının bir diğer amacı ise, bizim tek bir belge göstermemiz durumunda yargı ve halk nezdinde fitne ve fesatçı olarak tanınacaklarının korkusudur. Bu yüzden künyede ve haberde isim yazma cesaretleri yoktur." dedi.
İddialara belgeleriyle birlikte tek tek cevap veren Başkan Aksoy, "Söz konusu sitede ilçemizde devam eden " Sahil Parkı Peyzaj Uygulama İşinin” 8 milyon liraya usulsüz şekilde bir firmaya verildiği öne sürülmüş. Sahil düzenleme ihalesi iddia edildiği gibi usulsüz bir ihale değildir. Bu iş için 10 ayrı firmaya davetiye gönderilmiştir. Ayrıca bu iş iddia edildiği gibi 8 milyonluk bir iş değil 6 milyon 748 bin 900 liralık bir iştir. Kalkınma Bakanlığının gönderdiği ve halen İl Özel İdaresi himayesinde bulunan ayrıca Tatvan Belediyesinin dokunmadığı bu paranın hiç edildiği söylemleri tamamen iftiradır. Az önce çalışma sahasını hep birlikte gezdik ve gördük. Yüklenici firma müteahhidi halen bir kuruş para almadan işçileri ve iş makineleri ile işe devam etmektedir. Diğer bir iddia ise, Afet adı altında belediye hesabına 5 milyon 200 bin lira hibenin aktarıldığı bu gelen afet parasının ne yapılacağı konusunda belirsizliğin olduğu iddia edilmiş. Ancak söz konusu bu söylemler eksik bilgiye dayandırılarak iftira niteliğinde kullanılmıştır. Yalan ve yanlış dolu bu söylemleri yine huzurunuzda belgeleri ile açıklıyorum. Belediyemiz tarafından ilçemizde meydana gelen sel, su baskını, dolayısıyla bazı mahallelerde oluşan zararlar için yaklaşık 5 milyon lira talep edilmiş ancak bu paranın şimdiye kadar sadece 2 milyon lirası gelmiştir. Biz bu parayı kendimiz için istemedik ki, gelen bu parada söz konusu zararların onarımı için kullanıldı ve kullanılacak. Ayrıca bu paranın bir kısmı ile tahrip olan yollar onarılıyor ve feribot mevkiinde bir bölümünü kardeş belediyemiz olan Bağcılar Belediyesinin yapacağı park için kullanıyoruz. Hibe dahi olsa banka havalesi ile gelen ve gerekli merciler tarafından takip edilen bu paranın nerelerde kullanıldığı ve kullanılacağı belgeleriyle apaçık ortadadır. İddia edildiği gibi hiçbir gizli kapaklı bir hareket yoktur. İnşallah geriye kalan 3 milyon liranın da gelmesini ve Tatvan halkının menfaatine istekli bir şekilde harcamayı dört gözle bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Diğer bir iddianın ise, mülkiyeti Bitlis İl Özel İdaresinde olan ve eskiden Tatvan Kaymakamlığı konutu olarak kullanılan bir taşınmazla ilgili olduğunu ifade eden Aksoy, "Söz konusu bu yer ile ilgili olarak 8 Haziran 1995 tarih ve 6925 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile afete maruz bölge içerisinde kalan yerlerden olduğu ve ayrıca taşınmazlar kıyı kenar çizgisi altında kalmaktaydı. Bu nedenle belediyemizce sahil parkı ve sahil bandajı düzenlemesi kapsamında değerlendirilmek üzere mülkiyeti İl Özel İdaresinde olan yerin yeşil alan ve park olarak kullanılmak üzere belediyemize tahsisinin sağlanması için valiliğe yazı yazmıştık. Valilik makamı bu yazımızı İl Özel İdaresi meclisine havale etmiştir. Tahsis kararı çıkar veya çıkmaz bu meclisin tasarrufudur. Bu yerin bize devredilmesi sonucunda ise yazımızda belirttiğimiz gibi burası park ve yeşil alan olarak kullanılacaktır. Yani yazdığımız yazı söz konusu yerin şahısa satışı ile ilgili değil tam aksine belediyemize tahsisi ile ilgilidir. İddia edildiği gibi söz konusu yerin belediyemiz tarafından her hangi bir şahısa peşkeş çekilmesi yada kirli bir pazarlık kesinlikle söz konusu değildir. Aksine biz meclisin almış olduğu satış kararına itiraz edip buranın halka açılması talebinde bulunduk. Bu alan daha önce kaymakamlığa tahsis edilmiş ve sağlık ocağı olarak kullanılmış daha sonra boşaltılmış ve herhangi bir kuruma tahsisi yok iken 112 yetkilileri tarafından hiçbir kuruma danışılmadan işgal edilmiştir. Bu yerin boş olduğuna dair kaymakamlığın dahi yazısı bulunmaktadır. Resmiyette boş olan ve afet kapsamına giren bir yapı ile ilgili olarak belediyemiz, 7269 sayılı umumi hayata müessir afetler dolayısıyla alınacak tedbirlerle yapılacak yardımlara dair kanunun 14. maddesi kapsamında “Hilafına hareket edildiği takdirde, mevcut ve yapılmakta olan binalar, yıkma parası yıkıntı malzemesinden karşılanmak, yetmemesi halinde kalan kısmı afetler fonundan tamamlanmak üzere vali ve kaymakamların emri ile yıktırılır” kanununa dayanarak valilik ve kaymakamlık tarafından gerekli izinler alındıktan sonra yıkım tasarrufunda bulunmuştur. Bu konuda sarfedilen söylemler, atılan iftiralar kesinlikle yersizdir. Biz burada belgeleri ile bunları rahat bir şekilde konuşabiliyoruz. Ama onlar utanmadan sıkılmadan yalan ve iftira haberi yapmaktan kaçınmıyorlar. Biz bu alanı yeşil alan ve park olarak yapımını tamamladığımızda iddia sahiplerini burada temiz hava almaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
İddialardan bir diğerinin ise, yine ilçede bulunan ve mülkiyeti İl Özel İdaresine ve Milli Emlak Müdürlüğüne ait bazı gayrimenkullerin, yıkılmış sağlık lojmanlarının ve eski SGK lojmanlarının yerinin 500 bin TL’ye belediyeye satıldığı yönünde olduğunu ifade eden Aksoy, "Doğrudur ama rakamlarda bir yanlışlık yapmışlar. Biz belediye olarak “Sahil Parkı Peyzaj Uygulama” işinin devamında yeşil alan ve park olarak kullanmak üzere 500 bin TL değerinde bulunan bu yerleri 80 bin TL’ye Tatvan Belediyesine kazandırdık. Banka dekontu da burada bütün arkadaşlarımız bakabilirler. Bu olayda yine bazı kesimlerin çıkarlarının tersine bir hareket içerisinde olduk. Yine kazanan o kesimler değil Tatvan halkı oldu. Bize “yeşil alan yapma,” “sahil parkı yapma” ve “bu arazileri belediye olarak alma” girişimleri sonuçsuz kaldı. Biz Tatvan halkına hizmet için geldik. Memleketimize hizmet etmek için buradayız ve hiçbir zaman bu tür çirkef oyunların ve pazarlığın içinde olmadık olmayacağız. Yaptığımız bütün işlemlerde Tatvan halkının menfaatini gözettik ve gözeteceğiz. O konuda müsterihim” ifadelerine yer verdi.
Yine aynı şekilde Rahva bölgesinde birçok arazinin usulsüzce satışa çıkarıldığı ve bu belgelerin açıklanacağı iddia edildiğini sözlerine ekleyen Aksoy, "Daha önce belediyemiz mücavir alan sınırlarını genişletmek için tüm engellemelere rağmen hazırladığımız projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onaylatmış ve belediyemiz mücavir alan sınırını Bitlis-Güroymak-Tatvan yol ayrımı mevkisine kadar getirmiştik. Bu alan içinde kalan birçok hazine arazisinin üzerinde, belediyemize danışılmadan hiç bir tasarrufta bulunulamayacağı için bu alanlarda gözü olan kişiler asılsız iddialarda bulunarak çamur atmaya çalışmaktadır. Biz bu alandaki arazileri peşkeş çekmedik aksine peşkeş edilmesinden kurtardık. Bu alan imara açıldığı zaman bir çok arazi belediye himayesine geçmiş olacak. Borçlu ve hiçbir geliri olmayan Tatvan Belediyesi için bu tür gelirler birer nimettir. Biz bu nimetleri Tatvan halkından esirgemeyeceğiz. Bizler bazı kesimlerin çıkarına engel olduğumuz için bugün bu tür iftiralara maruz kalıyoruz. Ayrıca iddiada yer alan ve aslı astarı olmayan bu belgelerinde açıklanmasını da dört gözle bekliyoruz" diye konuştu.
Başkan Aksoy, “Biz burada belgeler ve resmi yazılar ile konuşuyoruz ama bazı künyesi bile belli olmayan haber sitelerinin yazarları ve onları yönlendirenler utanmadan sıkılmadan bu iftiraları atmaktan geri durmuyor. Ayrıca her kesim tarafından bilinen Bitlis İl Özel İdaresine ait tapu evraklarını paylaşmışlar ve bunu yolsuzluk, usulsüzlük dosyasıymış gibi yayınlamışlar. Biz bu halka hizmet etmekten başka bir şey yapmadık bu konuda müsterihiz. Tatvan halkının da kurumumuzu ve şahsımızı yıpratmaya yönelik yapılan bu tür asılsız iddialara prim vermemesini umut ediyoruz” şeklinde konuştu.
Başkan Aksoy son olarak, yapılan çirkin iftira ve öne sürülen asılsız iddialarla ilgili hukuki sürecin başlatılacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Aksoy, Asılsız İddiaları Belgeleriyle TEK TEK Yalanladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN