Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Van Gölü Aktivistleri Tatvan’da

Giriş Tarihi: 21.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Van Gölü Aktivistleri Tatvan’da
Van Gölü’nün güzelliğine dikkat çekmek amacıyla Van Gölü havzasında gezi düzenleyen Van Gölü Aktivisleri, ’in Tatvan ilçesinde bir araya geldiler.
Van Gölü’nün güzelliğini tanıtmaya katkı sunmak ve gölün kirletilmemesi için kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla Van Gölü çevresinde bir gezi düzenlediklerini belirten Van Gölü Aktivistleri, göl çevresindeki yerleşim alanlarında aktiviteler gerçekleştireceklerini söylediler. Tatvan’da bir terasta toplantı yapan aktivistler, toplantı sonrası Van Gölü’nün Tatvan sahiline inerek sahil yolu kıyı şeridini incelediler. Etkinlik hakkında Van Gölü Aktivistleri adına gazetecilere açıklama yapan Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim görevlisi Erdoğan Özel, dünyanın en büyük sodalı gölü ve yine dünyanın 4’üncü büyük gölü, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün güzelliğine sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Van Gölü sayesinde bölgenin çok güzel bir iklime sahip olduğunu belirten Özel, Van Gölü’nün birçok deri hastalığına şifa olduğunu, Türkiye’de yaşayan kuş türünün yarısının Van Gölü havzasında bulunduğunu ve dünyada tek tür olan ve uçan balık olarak adlandırılan İnci Kefali Balığı’nın da Van Gölü’nde yaşam sürdüğünü kaydetti. Van Gölü havzasında keşfedilmemiş çok güzel koyların bulunduğunu dile getiren Özel, “Van Gölü iklim bakımından bölgeye çok şey kazandırdığı gibi, astım ve bronşit hastalığının yanı sıra birçok deri hastalığına da çok iyi geliyor. Türkiye’de yaşayan kuş türünün yarısı Van Gölü havzasında yaşamını sürdürüyor. Aynı zamanda dünyada tek tür olan İnci Kefali Balığı türü de Van Gölü’nde bulunuyor ve her yıl belli dönemlerde akarsuya karşı yönelerek görsel şovlar sergiliyor. Çevresinde tamamen tarihi ve doğan güzellikler bulunan Van Gölü keşfedilmemiş koylara sahiptir. Bu güzelliği korumak ve tanıtmak bize düşüyor. Van Gölü güzelliğinin tanıtılmasına katkı sunmak ve Van Gölü’nün temiz tutulması için zaman zaman çeşitli aktiviteler düzenliyoruz. Amacımız Van Gölü havzası ve bölgenin güzelliğini en iyi şekilde tanıtabilmek, bölgemizdeki doğal ve tarihi güzelliklerin en iyi şekilde korunması konusunda kamuoyunu bilinçlendirmektir” dedi.
Van Gölü’nün bilinçli ve bilinçsizce farklı yollardan kirletildiğini kaydeden Özel, “Kanallar ve akarsular yoluyla ne yazık ki güzel gölümüz kirletiliyor. Kurumların bir an önce önlem alması ve halkın da bu konuda duyarlı olup Van Gölü’nün kirlenmemesi için hep birlikte elimizden geleni yapmamız gerekiyor” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van Gölü Aktivistleri Tatvan’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN