Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Yıldız, Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu’nu Açtı

Giriş Tarihi: 10.5.2015 00:08 Güncelleme Tarihi: 10.5.2015 06:24
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ’a bağlı Bucak ve Kemer ilçesindeki programlarının ardından Burdur merkez Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu’nun açılışını gerçekleştirdi. Bir öğrencinin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Bakan Yıldız, hayırsever Abdi Özeren’e teşekkür etti.
Türkiye’nin 12 yıldır güçlü irade ile büyüdüğünü vurgulayan Bakan Taner Yıldız, “Ben de böylesine hayırlı bir işte Burdur’da olmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Dokusu sağlam, yapısı sağlam, güzel insanlarımızın bulunduğu Burdur’da ve bir İmam Hatip’in açılışındayız. Biraz önce de Bucak ilçesinde bir İmam Hatip’in temel atmasında bulunduk. Her şey kamudan, devlet bütçesinden tabii ki beklenmiyor. Her birimizin belli sorumlulukları ver mükellefiyetleri var çünkü ülkemiz büyüyor, ülkemiz ilerliyor ve ülkemiz her zaman olduğu gibi inşallah genişliyor. Son 12 yılda bu ülkenin idaresine konan güçlü irade birçok yönleriyle beraber büyüdü” dedi.
Yıldız, şöyle konuştu:
“Bakın bu ülke babalarımızın zamanında, dedelerimizin zamanında değil, 28 Şubat’ta bundan takribi 15 yıl önce önemli bir badire atlattı. O badirede dendi ki; ‘Bunun etkisi bin yıl sürecek’ ve orada İmam Hatip’e giden kız çocuklarımızın başörtüsü ve üniversiteye giden, ilahiyat fakültesine giden kız öğrencilerimizin başörtüsü yasaklandı. Her ne kadar resmi olarak biz bunu yasaklamadık deseler de, fiili uygulamalarına bizatihi takip ettiler. Bunu yaşayan bizler çok iyi biliyoruz. O zaman Türkiye’de 28 Şubat sonrasında 60 bine kadar indi Türkiye’deki bütün İmam Hatip’te okuyan öğrencilerin sayısı. Türkiye, normalleşmesi lazımdı. Hamdolsun bütün yaptığımız reformlarla beraber ve inşallah bundan sonra yapacağımız reformlarla beraber şu anda İmam Hatip’te okuyan öğrencilerin sayısı 1 milyona çıktı. Bir katsayı ucubesi vardı, teknik liseler, imam hatip liselerinde okuyanlar, aynı çağda başlamış, aynı tarihte başlamış, birine deniyor ki, ’sen daha az puanla gireceksin’, birine deniyor ki ’sen daha yüksek puanla gireceksin.’ Böyle bir haksızlık ve zulüm olmaz. Ben normal liseden mezunum, Kayseri Lisesi’nden mezunum ama birçok arkadaşımla beraber bu ızdırabı yaşadık. O yüzden Türkiye’nin normalleşmesi adına bırakın yalnızca ilahiyat fakültelerine, imam hatiplilere, başörtülü öğrencilerin girmesini, bundan sonra eğer hak ediyorsa, TBMM’ye de girecek, devlet dairesine de girecek, özel sektöre de girecek. Bizim hedefimiz ve amacımız şudur, ister başörtülü olsun, isterse başı açık olsun, kim normalde hak ediyorsa, onun girmesine engel bir mani bulunmaması lazımdır. O yüzden İmam Hatipler’de yetişecek vatanını, milletini, dinini, diyanetini seven öğrencilerimizle beraber, onları yetiştirecek öğretmenlerimizle beraber Türkiye’nin normalleşmesinin önü daha fazla açılmış olacaktır.”
Bakan Yıldız konuşmasından sonra imam hatip lisesini yaptıran hayırsever Abdi Özeren, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve imam hatip ortaokulu kız öğrencileri ile birlikte açılış kurdelesini kesti. Bakan Yıldız, imam hatip ortaokulunun içinde Abdi Özeren ve ailesi ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yıldız, Burdur Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu’nu Açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN