Kent Konseyi Topluma Anlatıldı

Giriş Tarihi: 8.3.2015 08:58 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:32
Kent Konseyi Topluma Anlatıldı
Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, kent konseylerinin insanların bir araya gelip her türlü konuyu konuşabildiği, dertleşebildiği, çözüm ürettiği yapılar olduğunu anlattı.
Bir televizyon kanalında ‘Bursa’da Bu Hafta’ programına konuk olan BKK Başkanı Semih Pala, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bursa’nın çok aktif bir şehir olduğunu söyleyen Pala, tüm kişi ve kurumların şehir ve ülkesi için durmadan çalıştığını belirtti.
8500 senelik geçmişi olan Bursa’nın Osmanlı Devleti’nin de kurulduğu merkez olduğunu hatırlatan Pala, Bursa’nı tarih, doğa, kültür, sanayi, tarım gibi her alanda önemli bölge olduğunu ifade etti. Bursa’nın batıya ve Rumeli’ye açık bir şehir olduğunu dile getiren Pala, Bursa’yı Balkanların başkenti olarak tanımladı. Bursa Kent Konseyi’nin de Bursa’nın diğer kurumları gibi iddialı olduğunu anlatan Pala, “BKK, Türkiye’nin en güçlü, en dinamik ve en aktif kent konseyidir. Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla 4 Meclis, 30 çalışma grubu ve yüzlerce bireysel ve kurumsal katılımcısıyla başarıyı yakaladık. Toplum hayatında büyük faydası olan kurumlardan birisidir. Yerel Gündem 21 geleneği olan BKK, senede 1500 etkinliğe imza atıyor. İnsanların bir araya gelip her türlü konuyu konuşabildiği, dertleşebildiği, çözüm ürettiği yapıdır. Bir şey almak isteyen değil, şehrine bir şey vermek isteyenlerin buluştuğu yerdir. Kent konseyleri tüm şehirlerde olması zorunludur. Belediyelerin destek olması yasayla mecbur edilmiştir. Hazırladığımız Kent Konseyleri El Kitabı, bir kent konseyi oluşturulurken gerekli prensipleri ve izlenecek yol haritasını gösteriyor. Bu el kitapçığını Türkiye’nin her yerine gönderdik” dedi.
Bursa Kent Konseyi’nin katılımcıları, yapılan ve yapılacak toplantılar hakkında bilgiler veren Pala, en zor konuların, en zıt tarafların katılımıyla Bursa Kent Konseyi’nin oluşturduğu medeni ortamlarda konuşulabildiğini dile getirdi. Gönüllülerin kendilerine uygun çalışma gruplarında yer alarak çatışma ortamından uzak hem kendilerine, hem de şehre katkı sunduğunu belirten Pala, “BKK, hiçbir kurumun amiri değil. Çatı ve organizasyon kuruluşudur. Demokrasi platformudur” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kent Konseyi Topluma Anlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN