Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık:

Giriş Tarihi: 27.3.2015 20:18 Güncelleme Tarihi: 27.3.2015 21:03
Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık:
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ’da katıldığı raylı sistem imza töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi yerli üretime verdiği destekten dolayı tebrik ederek, “Bugün kamu alımlarının bir sektörü Türkiye’de nasıl canlandırabileceğine çok güzel örnek teşkil eden imzalar atacağız” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Durmazlar Makine San. Tic. A.Ş. arasında raylı sistem sözleşmesi imza töreni düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Durmazlar Makine arasında 60 adet hafif raylı sistem aracı ve 12 adet tramvay teslimi için protokol imzalandı. Protokole göre, ilk 6 ayda 2 raylı sistem aracı ve 2 tramvay teslim edilecek. 30 ay içerisinde hafif raylı sistem araçları, 14 ay içerisinde ise tramvayların bitirilmesi planlanılıyor. Tramvaylar yeni T2 Santral Garaj-Demirtaş hattında güzergahında çalışırken, hafif raylı sistem araçları ise mevcut hatlara ilave edilecek.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Organize Sanayi Bölgesi’nde Pilot Taşıt Koltukları firmasını ziyaret ederek elektrikli araçlar hakkında bilgi aldı. Ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Durmazlar Makine arasında Hilton Otel’de imzalanan "Raylı Sistem Sözleşmesi İmza Törenine" katılan Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tebrik etti. Yerli üretim diye kanun çıkartıp, yönetmelikler hazırladıklarını ancak bunlardan daha etkili olanın icraat olduğunu belirten Işık, fikirlerin hayata geçmesinin daha önemli olduğunu söyledi. Kamu alımlarının ülkelerin kalkınmasında kilit rolde olduğunun ifade eden Işık, "Bugün kamu alımlarının bir sektörü Türkiye’de nasıl canlandırabileceğine çok güzel örnek teşkil eden imzalar atacağız. Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanımıza hükümetimiz adına teşekkür ederim. Yerli üretime verdiği destek için. Bu bilinç, sadece belediye başkanında olması yetmiyor, takımın, ekibin bu anlayışta olması önemli. Bursa Büyükşehir Belediyemizin yerli üretime omuz veren bir anlayışı var, kutluyorum. Bir başka tebrikim de Durmazlar’a. Çok yetenekli bir milletiz. Girişimci ruhumuz var. Yeteneğimizi girişimciliğimizle birleştirirsek önümüzde duracak yok. Bunu bir kez daha burada görmüş olduk. Gösterdikleri işlere, başarıları nedeniyle Durmazları da tebrik ediyorum" diye konuştu.
“TÜRKİYE’DE OTOMOBİL MARKASI ÖNEMLİDİR”
Türkiye’nin pek çok treni kaçırdığını, enerjisini başka yerlerde harcadığını ifade eden Işık, yerli otomobil üretmenin önemine değindi. Devrim otomobilinin üretim serüvenini anlatan Işık, "Otomobil markasının önemini ne biliyor musunuz? Türk otomotiv yan sanayi, ana sanayinin stratejik partneri değildir. Ama Almanya’da otomotiv yan sanayi, otomotiv ana sanayinin stratejik partneridir. Almanya’daki otomotiv firmaları ne karar alırsa alsın yan sanayini dikkate almak zorundadır. Onun için Türkiye’de otomobil markası önemlidir" dedi.
"O yıllarda Türkiye içi boş tartışmalar yerine bu alana odaklansaydı biz 10 bin dolar seviyesinde değil 35-40 bin dolar mille gelir seviyesinde olacaktık" diyen Işık, "Yıl 2003, AK Parti iktidara geldi. Yoğun bir şekilde demiryollarına yöneldi. Gaziden sonra ihmal edilen demiryolu çalışmasına hükümet olarak ağırlık vermeye başladık. Artık demode olmuş demiryolu ağını modernize etmek, hızlı tren ile Türkiye’ye çağ atlatmak için çalıştık. Türkiye hızlı tren yapamaz dediler. O gün karşı çıkanlar bugün yine karşı çıkıyorlar. Hızlı değil ama Hızlandırılmış treni başlattık. Bir kaza oldu Mekece’de. O zaman çıkan tartışmaları hatırlayın. İlk defa bir hükümet hayır kazadır olur, dedi ve yolundan dönmedi. Artık Türkiye İstanbul-Ankara hattında hızlı treni çalıştırıyor. İstanbul-Konya hattında çalışıyor. Simdi her yeri hızlı tren ağı ile örüyoruz. Hedefimiz bütün yurdumuzu hızlı tren ağı ile örnek. Eğer bir ülkede hükümet iktidara, yerli üretime gereken desteği vermezse ve bütün politikalarını yerli üretime yönelik yapmazsa yerli üretimim sadece özel sektör aracılığı ile geliştirmek mümkün olmaz. Biz özellikle yerli, yenilikçi ve yeşil üretime ağırlık vermeye başladık” şeklinde konuştu.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise, “Yıllar sonra birileri çıkıp da, Recep Altepe Belediye Başkanımız bu şehre ne yaptı diye soracak olacaksa akla ilk gelecek cevap Türkiye raylı sistemler üretmeye başladı olacak. İlin valisi olarak Recep Altepe’yi kutluyorum, tebrik ediyorum. Biz bir şey alacaksak mutlaka bu Türkiye’de olabilir ve iddialı şekilde Avrupa’dan daha iyi olabilir dememiz lazım. Bunu yüzde 50 fiyat avantajıyla sağladı. Kendi şehir ve belediyelerine 320 trilyon kazındırdıkları için mutluyuz” açıklamasında bulundu.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, şunları söyledi:
“Bursa açısından bugün önemli, tarihi bir gün. Daha önce gerçekleştirdiğimiz tramvay araçlarından sonra metro ve tramvay araçlarının protokol imza törenini yapıyoruz. 72 araçlık bir ihale ve bizim açımızdan önemliydi. Gerçekten mutlu ve gururluyuz. Bizler Bursalılara verdiğimiz sözü tuttuk. Bu atılan adımlarla birlikte Türkiye’den dünya çapında firma çıkacak. Dünyada yetki alan 6. ülke, Durmazlar ise 7. şirket oldu. Büyükşehir seçimlerinden önce raylı araçların yerli olması için söz vermiştik. Bu açıklamalardan bir çok kesim buna inanmamıştı. Seçimleri yaptıktan sonra arkadaşlarımız çalışma yapmamız lazımdı. Çalışmalar başladıktan sonra bunun için babayiğit lazımdı. Hüseyin bey bu işe talip oldu ve ondan sonra bu tramvay Heykel’e çıkmaz dediler. Ondan sonra çıktı. Bunun üzerine düşmanlarımız sevinemedi, dostlarımız sevindi.”
Tramvayların 1.5 yıldır Bursa’da çalıştığını ve inanılmaz bir performans gösterdiğini anlatan Altepe, şöyle devam etti:
“Şimdi sıra metroya geldi. Raylı sistem vagonlarında imalatları başladı. Belediyelerin bütçesinin 3’te 2’si ulaşıma gidiyor. Bu paranın yurt içinde kalması gerekiyordu. Artık bunların Türkiye’de yapılabildiğini gösterdik. Türkiye’de bununla birlikte konsept değişti. Artık Türkiye önemli ihracatçılar arasına girdi. Bizim beklediğimiz kalite şartlarını yazdık. Avrupa firmaları artık Türkiye ile yarışamıyor. 6 yıl önce 3 milyon 100 bin Euro’ya 30 aracı almıştık. Tramvay Bursa’da yürüyünce, metro vagonları çalışınca Avrupa firmaları bunlara talip olacak. İnşallah bu konuda Durmazlar’ın bahtı açık gözüküyor.”
Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz ise, “2008 yılında dünyada kriz olunca herkes önlem almaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımızda o sıra yerli tramvay ve metro yapacak bir babayiğit arıyordu. Bizde bu işe talip olduk. Alnımızın akıyla bu işin üstesinden geldik. Böyle bir iş yaparken heyecan duyulmaması ve endişeler olmaması mümkün değildi. Allah sağlık verdiği müddetçe koşturacağız” şeklinde konuştu.
Protokol konuşmalarının ardından düzenlenen törenle imzalar atıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN