Adige Başbakanı İnegöl’de

Giriş Tarihi: 7.4.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 15:01
Adige Başbakanı İnegöl’de
Adige Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Kumpil Murat Karaybiyeviç, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret etti.
Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İTSO Başkanı Metin Anıl, Adige Başbakanı Kumpil Murat Karaybiyeviç ve beraberindeki heyetle Orhan Köftecisi’nde bir araya geldi. Yemeğin ardından bir konuşma yapan Aktaş, “Biz bir ay önce heyetle Adige’ye gittik, Tahtamukay valisiyle birlikte ziyaretler yaptık. Maykop’a gittik. Cumhurbaşkanı ile bir araya geldik, bazı geziler yaptık. Tahtamukay’da park projesini hayata geçireceğiz. Bize bir ay sonra geleceklerini söylediler” dedi.
Adige Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Kumpil Murat Karaybiyeviç ise, “Rusya Federasyonu bünyesinde özerk bir cumhuriyetiz. Biz aslında son yıllarda şehirlerimizi geliştirmek için stratejik plan yaptık. O plana göre önceliklerimiz var. Geleneksel iş alanları, gıda ürünleri üretmek, daha sonra o ürünlerin konserve yapılması gibi. Önceliklerimiz devam ediyor, daha modern daha teknolojik yerler istiyoruz. Bunun için de yabancı yatırımcı gerekiyor. Yabancı yatırımcı için ona göre altyapı yapmak lazım. Mevzuat tamamlandı. Turizmi geliştirmek istiyoruz. Çünkü iklim buna elverişli. Bizim çok ılımlı bir iklim, tabiatı güzel, ekolojisi bozulmadı. Adige Cumhuriyeti’nin burada İnegöl’de bir ağabeyi olduğunu düşünüyoruz. Alinur Aktaş’tan noksanlarımız varsa, tecrübelerinden yararlanmak isteriz. Çok sıcak bir karşılamaydı” dedi.
Kaymakam Ali Akça’da, “Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce Osmanlı İmparatorluğu ve Selçuklu Devleti vardı. İçinde bulunduğumuz İnegöl hem Selçuklu’ya başkentlik yapmış İznik ilçesine çok yakındır, hem de Osmanlının ilk filizlendiği Söğüt ve Domaniç’e yakındır. Dolayısıyla İnegöl, imparatorlukların mirasını kendi bünyesinde bir şekilde toparlamıştır. İnegöl, teşebbüs kültürü sayesinde Anadolu’nun dört bir yanından gelen insanlara ekmek kapısı olmuştur” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adige Başbakanı İnegöl’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN