Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrik Mlühendisleri Odası’ndan Bakan Yıldız’a İstifa Çağrısı

Giriş Tarihi: 7.4.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 10:18
Bursa Elektrik Mlühendisleri Odası’ndan Bakan Yıldız’a İstifa Çağrısı
Elektrik Mühendisleri Odası Şubesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı istifaya çağırdı. Başkan Remzi Çınar, “Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın kendi yerine bürokratını istifa ettirdiği 31 Mart elektrik krizinin arkasındaki sırlar saklanıyor” dedi.
Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 31 Mart tarihinde 10 saat süren elektrik kesintisiyle ilgili basın açıklaması yaptı. BAOB’da yapılan basın açıklamasında konuşan Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Remzi Çınar, “İstifa ettirilen TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır’ın açıklamaları, TEİAŞ’ın işletim hatasından önce politik bir hataya işaret etmektedir. Yıllardır kendisinden habersiz risk alınarak büyük barajların olduğu doğu bölgesine yüklenildiğini, burada sorun oluştuğunda da batıdaki doğalgaz santrallerinin fiyatlar düşük olduğu için üretim yapmadıklarını aktarmıştır. Bu beyanat, teknik olarak açıklanmayacak enerji yönetim sorunlarına işaret etmektedir. Kamu ya da özel mülkiyet ayrımı olmaksızın düşük maliyetli üretim yapan HES’lerden alım yapılarak enerji maliyetlerinin düşürülmeye çalışılması elbette kamu açısından yararlı olmakla birlikte, bunun işletim dengesini riske atacak şekilde yapıldığı itiraf edilmektedir" dedi.
Böyle bir riski ne sistem işletmecisi TEİAŞ’ın, ne de TEİAŞ’ta çalışan personelin kendi inisiyatifiyle alamayacağına işaret eden Çınar, "Siyasi iradenin seçimler öncesinde yoğun bir baskısı söz konusu olabilir. İletim sistemi yetersizliğinden dolayı verilen kısıt talimatı ile devreye fren, santrallere fazla ödeme yapılması nedeniyle de personele baskı yapıldığı ortaya çıkmıştır. İletim sistemi yetersizliğinden dolayı 2013 yılında 1 milyar 200 milyon lira, 2014 yılında ise 1 milyar 300 milyon lira kısıt talimatı verilmiştir. Yani iletim sistemi çalışanları kısıt talimatları ile sistem güvenliği arasında sıkıştırılmıştır. Bir kez daha elektrik sisteminde planlamanın ne denli önemli olduğunu, bir kamu hizmeti olan elektrik sisteminin amacı kar olan özel sektöre emanet edilmesinin halkın zararına olduğu 10 saat süren karanlık ile ispatlanmıştır. Sistemin 10 saat içinde ayağa kaldırılmasını başarı olarak sunarak, fıkra gibi açıklama yapılmaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, artık gülünç duruma düşmesine yol açan bu tür açıklamaları bir kenara bırakıp derhal istifa etmelidir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa Elektrik Mlühendisleri Odası’ndan Bakan Yıldız’a İstifa Çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN