Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Rahvan Atı Yarışlarında Dereceye Girenleri Ödüllendirdi

Giriş Tarihi: 26.4.2015 19:28 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 05:49
Osmangazi Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Osmangazi’yi Anma ve ’nın Fethi şenlikleri kapsamında bu yıl 11’incisi düzenlenen Rahvan At Yarışlarında dereceye giren at sahiplerine kupalarını, yarışları izleyenler arasında bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu verdi.
Her yıl gerçekleştirilen geleneksel Osmangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenliklerinin son etkinliği olan Rahvan At Yarışlarına bu yıl 150 civarında at katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen atlar, baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, deste, taylar, tozkoparan, Arap doludizgin, yerli doludizgin, 4’lü taylar ve 3’lü taylar olmak üzere toplam 11 farklı kategoride birincilik için kıyasıya mücadele etti.
Bu yılki yarışları, başta Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, AK Parti Bursa Milletvekili Adayı Nihat Nasır, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Taner Mustafaoğlu, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcıları ve belediye meclis üyeleri ile vatandaşlar büyük bir heyecanla izledi.
Yarışları izleyenler arasında bulunan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Türk milletinin en büyük zenginliklerinden biri olan atçılığa verdiği destekle sahip çıkan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti. Müezzinoğlu, “Bu milletin üç temel meziyetlerini sayayım dediğinizde, ben hep o 3 kelimeyi sayarım. Bu millet, mütevazı bir millettir, bu millet merhametli bir millettir, bu millet mert bir millettir. Atçılık ta, bu mertliğin bir simgesidir. Aynı şekilde güreşte. Ne yazık ki bu iki güzelliğe de yeterince sahip çakamadığımızı itiraf etmemiz gerekir. Bu anlamda, gerek rahvan atçılığına, gerekse yağlı güreşlere, bir spordan öteye, kültürel değerlerimize sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah Osmangazi Belediye Başkanımızın da sahiplenmesiyle, gelecek yıllarda bunları çok daha güçlü ve gönüldaşlarını mutlu eden süreçlere dönüşmesini temenni ediyorum” dedi.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu da, Türkiye’de insanların gönüllü olarak yaptığı iki spor bulunduğunu, bunlardan birincisinin ata sporumuz olan yağlı güreş, ikincisinin de Rahvan At yarışları olduğunu söyledi. Vali Karaloğlu, “İnsanlar bu iki sporu gönülden yapıyor. Atıyla gelip, yarışların yapıldığı yerlerde günlerce aracında yatan insanlar var. İnşallah, Bursa’da bir Rahvan At Yarışı pisti olacak. Ben, bu sporu destekleyen Osmangazi Belediye başkanı Mustafa Dündar’ı kutluyorum” diye konuştu.
Yarışların ev sahibi olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, nisan ayı başında başlayan ve bir ay boyunca farklı bir çok etkinliğe sahne olan şenliklerin son etkinliğinin Rahvan At Yarışları olduğunu söyledi. Bu yılki yarışlara bir çok farklı şehirden 150 civarında atın katıldığını söyleyen Başkan Dündar, “Bu yarışları düzenlemekteki esas amacımız, var olan bu kültürümüzü hızlı gelişen ve modernleşen yaşamımıza taşımak, ata sporumuz olan Rahvan At Yarışlarını geleceğe aktarmak. Şenlikler başladığında 3 atı geçmeyen yarışlar, bu gün 150 civarında atla koşuluyor” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Rahvan Atı Yarışlarında Dereceye Girenleri Ödüllendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN