Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa’da Çocuk Gelinler Seferberliği

Giriş Tarihi: 27.4.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 13:47
Bursa’da Çocuk Gelinler Seferberliği
Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Roman Dernekleri Federasyonu ve kurumlarla birlikte ‘Daha Dün Çocuktum’ adlı Çocuk Gelinler Projesi start aldı.
Türkiye’de ve Bursa’da artan çocuk gelin vakaları sebebiyle Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Roman Dernekleri Federasyonu ve kurumlarla birlikte Çocuk Gelinler Projesi başlatıldı.
Proje tanıtım toplantısı Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Rahmi Turan’ın katılımıyla yapıldı.
Merinos AKKM Gölpark Restorant’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamamış bir bireyin kendi isteği olmaz zaten. "Çocuk ben istedim" diyor ama arkasında bir şeyden kaçmak olduğunu görüyoruz. Fiziksel ve ruhsal gelişimi tamamlanmadan, 18 yaşını doldurmadan lütfen hiçbir çocuğumuz evlenmesin, evlendirilmesin” dedi.
18 yaşını doldurmamış bir bireyin kendi rızasının olamayacağına vurgu yapan Karaloğlu, “Çünkü o rıza değildir. Kendi rızası dışında bir olaydır. Olumsuzluk çıkınca herkes olayla ilgili hassasiyet gösteriyor. Ama olay eskiyince olayın arka planı unutuluyor. Bu proje tamda oraya el basıyor. Bu işi Bursa’da başarmamız gerekir. Çocuk gelinler meselesi sadece Romanlarda yok. Ama Romanlarda oran diğer kesimlere göre biraz daha yüksek” diye konuştu.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, Çocuk Gelinler Projesi kapsamında kurumlarla birlikte başladıklarını belirterek, “Bu konuda herkes üzerine düşen görevi yapması gerekiyor. İnsanları değiştirmek kolay olmuyor. Şehri değiştiriyorsunuz, caddeleri değiştiriyorsunuz, her şey değişiyor ama insanlar biraz yavaş değişiyor. Ama bizim insanımız bu işe yatkın. Sosyal ve kültür açıdan dünyanın en gelişmiş milleti. Her ne kadar kültür seviyesinde eksikliğimiz olsa da, sosyal açıdan dünyanın en sosyal milletiyiz. Bu konuları da kolay kavrıyoruz. İnşallah bu konuda örnek olacak yapıdayız” dedi.
‘Daha Dün Çocuktum!’ adlı Çocuk Gelinler Projesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde Bursa Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa İl Müftülüğü, Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu, Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi, Bursa ve Merkez İlçeleri Roman Dernekleri Federasyonu ile birlikte yürütülecek. Proje Bursa ili sınırları içerisinde 17 ilçeyi kapsayacak. Proje 28 Nisan’da Mustafakemalpaşa İlçesi ile başlayacak her hafta başka bir ilçeye gidilerek 24 Aralık’ta sonlandırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa’da Çocuk Gelinler Seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN