En Çok Zeytini İspanya Üretiyor

Giriş Tarihi: 15.5.2015 19:18 Güncelleme Tarihi: 16.5.2015 06:52
En Çok Zeytini İspanya Üretiyor
’nın Orhangazi ilçesinde düzenlenen panelde zeytin üreticileri bilgilendirildi.
Orhangazi Belediyesi Muhtarlıklar Müdürlüğü’nün Uludağ Üniversitesi ile birlikte düzenlediği panelde çiftçilere zeytin hakkında önemli bilgiler verdi. Panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Cevriye Mert ve Doç. Dr. Nabi Alper Kumral katıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Necmettin Şahin, Orhangazi’nin tarım ve sanayici ile Türkiye’nin en nadide yerlerinden birisi olduğunu söyledi. Gelecekte turizm alanında da öne çıkacak ilçeye dışarıdan çok sayıda yerli turistin gelmesini planladıklarını ifade eden Şahin, “Buraya turizm için gelenler de ilçenin ürünlerini tanımış, tatmış olacaklar” dedi.
2013 yılı üretim verilerine göre dünyada en fazla zeytini 7 milyon 875 bin 800 ton ile İspanya’nın ürettiğini söyleyen Doç. Dr. Cevriye Mert, ikinci sırada 2 milyon 940 bin 545 ton üretim ile İtalya’nın bulunduğunu, üçüncü sırada ise 2 milyon ton üretimle Yunanistan’ın geldiğini bildirdi. Mert, Türkiye’nin de 1 milyon 676 bin ton üretimle dünyanın en çok zeytin üreten dördüncü ülkesi olduğunu ifade ederken, ülkemizi Fas ve Tunus’un takip ettiğini söyledi.
Doç. Dr. Nabi Alper Kumral ise, zeytin zararlıları ile mücadele konusunda bilgiler verdi. Zeytinin başlıca zararlılarının zeytin güvesi, zeytin sineği, halkalı leke hastalığı, pamuklu bit ve kara koşnil olduğuna vurgu yapan Kumral, “Bu beş zararlıyla mücadele etmezseniz zeytin beklemeyin” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En Çok Zeytini İspanya Üretiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN