Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engellilerin Sertifika Heyecanı

Giriş Tarihi: 18.5.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 17:50
Engellilerin Sertifika Heyecanı
Büyükşehir Belediyesi tarafından tam donanımlı otobüslerde, yaşadıkları mahallerde bilgisayar eğitimi alan Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) ve Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) kursiyerleri, düzenlenen törenle sertifikalarına kavuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal projelerinden olan Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) ile Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) ile kentin her köşesinde yaşayan vatandaşlara tam donanımlı otobüslerde bilgisayar eğitimleri veriliyor. BUMEP bünyesinde eğitimlere katılan 2801 kursiyer ile ve BENMEP’te eğitim alan 67 kursiyer daha sertifikalarına kavuştu. Merinos AKKM’de düzenlenen sertifika töreni, Büyükşehir Belediyesi Orkestrası sanatçılarının konseriyle başladı. Törene vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, Bursa’nın öncü bir il olduğunu vurgulayarak, gelecek nesilleri yetiştiren annelerin donanımlı bireyler olabilmeleri adına gerçekleştirilen projeye ilginin her geçen gün arttığını söyledi.
Meslek edindirme kurslarıyla binlerce vatandaşın nitelikli işgücü olarak iş yaşamına kazandırıldığını anlatan Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak başlattığımız önemli bir sosyal sorumluluk projesi olan Bursa Mobil Eğitim Projesi’nin (BUMEP) de meyvelerini topluyoruz. Annelerin çocuklarının eğitimine daha fazla katkı sağlayabilmelerini hedef alan proje kapsamında bilgisayarla donatılan 10 otobüs, mahalle mahalle dolaşarak vatandaşlara bilgisayar eğitimi veriyor” diye konuştu.
Bugün 2801 kursiyerin daha sertifika aldığı BUMEP ile halen 10 mahallede 800 kursiyerle eğitime devam edildiğini anlatan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın eğitim engellerini kaldırmayı amaçladığımız proje Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) kursiyerlerinden 67 kursiyer de bugün katılım belgesini alıyor” dedi.
Bursa’da 2011 yılında faaliyete başlayan BUMEP otobüsleri, kentin mahallelerini karış karış gezerek vatandaşlara eğitim vermeye devam ediyor. 2014 yılında 10 eğitim aracı ile Bursa’nın 72 mahallesinde yaklaşık 8 bin kursiyere ücretsiz bilgisayar eğitimi verilen proje kapsamında bu kez 2801 kursiyer, BENMEP kursiyerlerinden de 67 kişi daha katılım belgesi aldı.
Aynı zamanda, kurs bitiminde yapılan sınavda 100 alan 787 BUMEP kursiyerinden kura çekilişiyle belirlenen Sebahat Azar ve Ayşe Gedik akıllı cep telefonu, Ayşe Ceylan ve Melek Boz tablet ve Nilüfer Pehlivan ile Sevim Özcan laptop kazanırken; BENMEP Bilgisayarlı Muhasebe kursiyeri Ahmet Ağcal akıllı cep telefonu, Bilgisayarlı Muhasebe kursiyeri Şükrü Yılmaz tablet ve Grafik Tasarım kursiyeri Fatma Nur Aydın da laptop sahibi oldu.
Kursiyerlerden Nejla Uygur ve Nebahat Yargıcı ile Dilek Toğuzoğulları, BUMEP ve BENMEP kurslarıyla ‘eğitimli anne, eğitimli toplum’ fikrinin en değerli örneğinin yaşandığını vurgulayarak, projeye destek veren Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Kazakistan’dan Bursa’ya Türkçe öğrenmeye gelerek, TÖMER’de eğitimine devam ederken aynı zamanda BUMEP’te de bilgisayar eğitimi alan Laura Amirasheva, otobüste eğitimin farklı ve çok eğlenceli bir deneyim olduğunu söyledi. Amirasheva, “Bizler ailelerimizden çok uzaktayız ama kendimizi burada çok iyi hissediyoruz ve çok güzel eğitimler alıyoruz” dedi.
Aynı şekilde Eritre’den Bursa’ya gelerek Eylül’den bu yana burada Türkçe öğrenen Yonas Negusse de BUMEP bilgisayar eğitiminin çok güzel bir proje olduğunu ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.
BUMEP’in proje paydaşlarından Yenikent Mahallesi Muhtarı Sinan Yalçın, “İlklerin şehri Bursa’da bu tür ilklere imza atılan projelerin artarak devam etmesini bekliyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellilerin Sertifika Heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN