Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan Ayının İlk Cumasında Ulucami Doldu Taştı

Giriş Tarihi: 19.6.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 16:18
Ramazan Ayının İlk Cumasında Ulucami Doldu Taştı
Ramazan ayının ilk cuma namazında lılar camilere akın etti. Cuma namazı sebebiyle okunan hutbede de Ramazan ayı ve orucun faziletleri anlatıldı.
Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’da, Ramazan ayının ilk cuma gününde vatandaşlar başta tarihi camiler olmak üzere bütün camilere akın etti. Özellikle Ulucami başta olmak üzere tarihi camilerde vatandaşlar yağmurunda etkisiyle yer bulmakta zorlandı. Yıldırım, Yeşil, Muradı Hüdavendigar gibi büyük camilerde de yoğunluk yaşandı. Ramazan’ın getirdiği manevi ortamda ilk cuma namazını kılmak isteyen vatandaşlar, namazı eda etmenin huzuruyla camiden ayrıldı. Ramazan ayının bereket ve huzur ayı olduğunu ifade eden Bursa İl Müftüsü Dr. Mehmet Emin Ay, "Gönülden inanarak tutulan oruç, insanda sabır, kanaat, azim gibi güzel hasletlerin belirgin hale gelmesine, bu vesile ile yoksulların durumlarını düşünüp anlamaya, muhtaçlara yardım ve şefkatle yaklaşmaya sebep olur. Diğer yönden gerçek manada tutulan bir oruç kişiyi, haset, kin, kıskançlık gibi insanları huzursuzluğa sevk eden kötü duygularından kurtarmak için çok etkili ilahi bir emirdir" dedi.
Cuma namazı sebebiyle okunan hutbede de Ramazan ayının faziletlerinden bahsedildi. Özellikle bu ayda insanların açlıktan dolayı sinirlerine hakim olamadığının dikkat çekildiği hutbede, insanların birbirine şefkatle yaklaşma ayı olduğunu açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan Ayının İlk Cumasında Ulucami Doldu Taştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN