(Özel Haber) Dağ Çileğini Yağmur Vurdu

Giriş Tarihi: 6.7.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 13:54
(Özel Haber) Dağ Çileğini Yağmur Vurdu
Uzun süren bahar yağmurları, ’nın dağ yöresi olan Büyükorhan, Keles, Harmancık ve Orhaneli’deki dağ çileği üretimini olumsuz etkiledi. Rekolte, geçen yıla göre yarıya düştü.
Haziran ayında yaşanan şiddetli yağışlar ve dolu, Büyükorhan, Keles, Harmancık ve Orhaneli’de çileği dalında çürüttü. Üreticiler, çileğin rekoltesini geçen yıla göre yarı yarıya düştüğünü belirtirken, geçen yıl 8 dönümlük bir tarladan 7 tona yakın çilek alınırken, bu yıl ise sadece 1 tona yakın çilek alındığını söyledi.
Geçimini tarımdan sağlayan ve başka geliri olmayan üreticiler iklim şartlarından etkilenen ürünlerle zor durumda kaldı. Çilek hasadı zamanında ödemek üzere çeyiz eşyası, kredi ve borç aldıklarını belirten üreticiler, devletin kendilerine yardım etmelerini istedi.
Yılda ortalama 20 bin ton olan rekolte, bu yıl bahar yağmurlarının uzun sürmesi sebebiyle yarıya düştü. Orhaneli Ziraat Odası Başkanı Nafiz Kaya, “Bu sene rekolte 5 bin tona kadar geriledi. Yüzde 25 verim alabildik. Verim düşüklüğü fiyata yansıdı. Geçmiş yıllarda kilogramı 1 liradan satılan çilek şimdilerde ise 2,5 liraya alıcı buluyor. Sanayici İstediği ürünü dağ yöresinden bulamadı. Şu anda onlar da büyük bir sıkıntıya girdi. Artık umudumuz yeni sezon” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Dağ Çileğini Yağmur Vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN