Orijinal Kartpostallar Kent Müzesi’nde

Giriş Tarihi: 7.7.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
Orijinal Kartpostallar Kent Müzesi’nde
Kent Müzesi, ressam Malik Aksel’in koleksiyonunda bulunan ‘Orijinal Çanakkale Kartpostalları Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.
Ünlü ressam Malik Aksel’in koleksiyonunda bulunan orijinal kartpostallar oğlu Murat Aksel tarafından Bursa Kent Müzesi’ne bağışlandı. Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Üsküp anılarını içeren kartpostallarda Malik Aksel’in kendi el yazısı ile yazdığı açıklamalar yer alıyor. Bu değerli koleksiyon, Bursa Kent Müzesi’nde sergileniyor.
Türk ressam Malik Aksel, geleneksel halk sanatlarından ve Anadolu köylüsünün yaşamından yola çıkarak figüratif ağırlıklı olarak yapıtlar gerçekleştirmiştir. 1918’de İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’na girmiş, burada resim hocası Şevket Dağ’ın ilgi ve desteğiyle resim çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. 1921’de eğitimini tamamlayan sanatçı, 1928’de Avrupa sınavını kazanarak Almanya’ya gitmiş ve Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağlı Resim ve Grafik Sanatlar Yüksek Okulu’nda Grossmann ile resim ve oyma baskı çalışmıştır. 1931’de Türkiye’ye dönmüş, 1932’de Gazi Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü (s. Gazi Eğitim Ens.) Resim İş Bölümü’ne öğretim üyesi olarak atanmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orijinal Kartpostallar Kent Müzesi’nde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN