Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kolaylı: “24 Temmuzu Basın Bayramı Olarak Değil, Dayanışma Günü Olarak Kutluyoruz”

Giriş Tarihi: 23.7.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 12:47
Kolaylı: “24 Temmuzu Basın Bayramı Olarak Değil, Dayanışma Günü Olarak Kutluyoruz”
Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.
Gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkan sansürün, aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenlemelerle ve baskılarla yeniden gündeme geldiğine dikkat çeken Kolaylı, “Sansür ve günümüzde yaygın olarak yaşanan otosansür, bugün Türk basınının sorunlarının ilk sıralarında yer almaktadır” dedi.
Özellikle yaygın medyada yaşanan uygulamalara baktığımızda, sansürün kalkmadığının ve çağa ayak uyduran düzenlemelerle açıkça devam ettiğinin görülebileceğini kaydeden GK Genel Başkanı ve BGC Başkanı Kolaylı, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Düşüncelerini yazdıkları, röportaj yaptıkları gerekçesiyle meslektaşlarımız hakkında davalar açılmakta, gazeteciler tutuklanmakta, medyaya ve basın mensuplarına yönelik baskılar sürmektedir. Unutulmamalıdır ki basın özgürlüğü; halkın gerçekleri öğrenme, doğru bilgi edinme ve düşüncenin serbestçe yayılma hakkının bir aracıdır. Tarafsız ve doğru habercilik, aynı bağımsız hukuk sistemi gibi demokratik toplumların olmazsa olmazıdır. Basın özgürlüğü sadece gazetecilere değil, herkese lazımdır; toplumun her ferdinin düşünce özgürlüğüne sahip çıkması gerekir. Basının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ilke olarak peşinen kabul edip, onun yaşamasına ve özgürlüğüne, tarafsızlığına saygı göstererek destek olmak vatandaşlık görevidir. Türk basınının bugün önünde bulunan bir diğer sorun da, Türk Ceza Yasası ve Terörle Mücadele Yasası’nın ifade özgürlüğünü kısıtlayan düzenlemeler içermesidir. Gazeteciler bu çerçevede yazıları, haberleri ve kitapları sebebiyle yargılanmamalıdır.”
Basın kuruluşlarının ve basın çalışanlarının sorunları çözülmeden Basın Bayramının kutlanamayacağını vurgulayan Nuri Kolaylı, “24 Temmuz’u Basın Bayramı olarak değil, dayanışma günü olarak görüyor, dayanışma günü olarak kutluyoruz. Halkın gerçekleri öğrenme ve bilgi edinme hakkının aracı olan basın özgürlüğünün önündeki engeller kalkmadıkça, 24 Temmuzlar bizler için bayram olmayacaktır” diye konuştu.
Kolaylı açıklamasını şöyle tamamladı: “Beklentimiz, terörün çirkin yüzünü gösterdiği bu hassas günlerde hükümet kurma çalışmalarının daha fazla uzatılmadan tamamlanması ve başta basın özgürlüğü olmak üzere ülke meselelerinin çözümü için güçlü bir hükümetin iş başı yapmasıdır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolaylı: “24 Temmuzu Basın Bayramı Olarak Değil, Dayanışma Günü Olarak Kutluyoruz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN