Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lı İhracatçıların EXİMBANK’a İlgisi Artıyor

Giriş Tarihi: 6.8.2015 18:18 Güncelleme Tarihi: 7.8.2015 01:06
Bursalı İhracatçıların EXİMBANK’a İlgisi Artıyor
AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin’in teşebbüsüyle personel sayısı ikiye çıkarılan Türk Eximbank Bursa İrtibat Bürosu’na Bursalı sanayicilerin ilgisi artıyor.
2012 yılındaBursa’dan yılda 230 milyon dolarlık ihracat kredisi kullanılırken, bu yılın sonunda kullanılan kredinin 900 milyon doları aşması bekleniyor. Bursa’dan kullanılan kredi miktarı 1 milyar doları bulduğunda, şube açılması için aranan en önemli kriter yerine getirilmiş olacak.
AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, temel amacı ihracatın geliştirilmesi olan Türk Eximbank’ın Bursa irtibat bürosunda görevli personel sayısın 2012 yılında sadece 1 kişi olduğunu hatırlattı. Şahin, bunun üzerine o yıl harekete geçtiğini ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın desteğiyle Bankanın Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ile görüşerek Bursa’ya şube açılması çalışmalarını başlattıklarını söyledi.
Milletvekili Şahin, görüşme sonrasında bankadaki personel sayısının ikiye çıkarıldığını da ifade etti. Şahin, bankanın artan işlem hacmi üzerine Bursa’daki personel sayısının 3’e çıkarmak için teşebbüse geçtiklerini belirtti.
Türk Eximbank’ın aracı bankalar vasıtasıyla kullandırdığı kredi miktarının Bu yıl Ocak-Temmuz döneminde 535 milyon 759 bin 247 dolara çıktığı bilgisini veren Milletvekili Hüseyin Şahin, “Geçen yılın aynı döneminde kullanılan kredi miktarı 469 milyon 909 bin 911 dolardı. Kredi kullanma artış oranı bu yıl ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artmış oldu. 2014 yılı sonunda kullandırılan kredi miktarı 750 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Bu yılın sonunda ise 900 milyon doları geçmesini bekliyoruz” dedi.
HEDEF ŞUBE AÇMAK
Bursalı ihracatçıların Türk Eximbank’a olan talebinin her geçen yıl arttığını ifade eden Şahin, “Bu son derece sevindirici bir gelişmedir. Giderek artan bir grafik var. Bu hızla giderse, Bursa’nın şube açılması için aranan 1 milyar dolarlık kredi kullanımı kriterini bir iki yıl yalayabiliriz” şeklinde konuştu.
Milletvekili Şahin, Türk Eximbank’ın ihracatçı firmalara dünya fiyatlarıyla kredi sağladığını da belirterek, “Bursa’da yetersiz olan banka hizmetlerini arttırmak ve ihracatçılarımızın Türk Eximbank’ın sağladığı fırsatlardan yararlanması temel hedefimizdir. Başlattığımız girişimler güzel sonuçlar veriyor” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursalı İhracatçıların EXİMBANK’a İlgisi Artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN