Türkiye'nin en iyi haber sitesi

m Eğitim Ve Araştırma Hastanesin’de Ekt Tedavisi Başladı

Giriş Tarihi: 16.6.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Çorum Eğitim Ve Araştırma Hastanesin’de Ekt Tedavisi Başladı
m Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nde halk arasında şok tedavisi olarak da bilinen Elektrokonvulsif Terapi (EKT) uygulanmaya başlandı.
Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yapılan açıklama da, anestezi altında elektrik akımı ile kontrollü epileptik nöbet oluşturulan bu uygulaman��n psikiyatride kullanılan en etkin tedavi yöntemlerinden biri olduğu belirtildi.
Uygulamanın psikotik özellikli depresyon, bipolar bozukluk, katatonik durumlar ve ilaç tedavisine yanıt alınamayan bazı ciddi olgularda etkili olabildiğinin belirtildiği açıklama da şu ifadelere yer verildi; “Özellikle sayılan hastalıkların yüksek kendine (intihar etme riski) ve çevreye zarar verme riski içeren, yememe içmemeye bağlı olarak genel tıbbi durumlarında bozulma olan, daha önce EKT’den fayda görmüş hastalarda tercih edilmektedir. EKT uygulanabilmesi için en az iki psikiyatri hekiminin EKT yapılmasının uygun olduğunu belirtmesi, hasta ve yakınının uygulamaya izin vermesi gerekmektedir. Bu şekilde saydığımız ağır psikiyatrik hastalıkların tedavisi görece hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sayede 300’e yakın hastanın Ankara, Samsun ve Tokat’a sevkine gerek kalmayacağı düşünülmekte”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çorum Eğitim Ve Araştırma Hastanesin’de Ekt Tedavisi Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN