Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Güneş Panelleriyle Ürettiği Elektriği Devlete Satacak

Giriş Tarihi: 10.7.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
m’un Sungurlu ilçesinde bir iş adamı, kendisine ait arazi üzerine yerleştireceği özel yapım güneş enerji panelleri ile elektrik üretip, devlete satacak.
Enerji alanında büyük bir yatırım için kırması için kolları sıvayan Çorumlu iş adamı Menderes Boynuzun, Ankara-Samsun karayolu Arabaçayı köyü mevkiinde bulunan yaklaşık 12 dönüm arazi üzerine yerleştireceği özel yapım güneş enerji panelleri ile elektrik üretecek.
ÇORUM’UN İLK ONAYLI PROJESİ
Yaklaşık 1 milyon 200 bin Euro’ya mal olan proje için 15 aydır çalıştığını söyleyen Boynuzun, bu projenin Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi tarafından 25 Haziran 2015 tarih ve 15.LUY.GES.19.0001 sayılı ile onaylandığını söyledi. Projenin Çorum’un ilk onaylı projesi olduğunun altını çizen Boynuzun, projenin onaylanmasıyla birlikte güneş enerji panellerini montaj işlemlerine başladıklarını, bu hızla giderlerse yaklaşık bir ay gibi kısa sürede kurulumun tamamlanıp elektrik üretmeye başlayacaklarını kaydetti.
4 BİN ADET GÜNEŞ PANELİ KONULACAK
Arazi üzerine 4 bin adet güneş paneli monte edeceklerini ifade eden Boynuzun, "12 dönüm arazine üzerine 4 bin adet güneş paneli koyacağız. Bu panellerden 997,5 Kwp elektrik üreteceğiz. Buda 600-700 ailenin bir günlük elektrik ihtiyacı demek. Ürettiğimiz elektriği devlete satacağız” dedi.
Bir Alman firması tarafından montaj ve alt yapı çalışmalarına başlandığını dile getiren Boynuzun, proje için hiçbir yerden destek almadığını, kendi öz imkanlarıyla yapacaklarını belirtti.
Çorum’a böyle bir tesis kurmanın mutluluğunu yaşıyorum diyen Boynuzun, bu projenin devamını da getireceklerini söyledi. Artık usta çırak zamanın bittiğini işaret eden iş adamı Boynuzun, bu tip projeler için kalifiye elemana ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Kendi projesini kalifiye eleman olmadığı için Almanya’dan ekip getirdiğini ifade eden Boynuzun, “Hitit Üniversitesi rektörüne ve ilgililere burada seslenmek istiyorum. Gelecek yılların en önemli kaynaklarının başında enerji üretimi geliyor. Biran evvel kalifiye eleman yetiştirilmesi için el birliğiyle çalışılması gerekmektedir” diye konuştu.
Projenin yapımında Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner’in ısrarcı olduğunu belirten Boynuzun, Başkan Şahiner’e teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Güneş Panelleriyle Ürettiği Elektriği Devlete Satacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN