BİK Genel Müdürü Karaca’dan Başkan Külcü’ye Ziyaret

Giriş Tarihi: 28.7.2015 18:28 Güncelleme Tarihi: 29.7.2015 06:41
BİK Genel Müdürü Karaca’dan Başkan Külcü’ye Ziyaret
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, m Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’yü ziyaret etti.
Basın İlan Kurumu olarak Çorum’la gurur duyduklarını dile getiren Karaca, kentin gerçek anlamda gazetecilik yapılan bir il olduğunu söyledi. Basın kuruluşlarının resmi ilanlarla desteklenmesinin yanı sıra kendilerini geliştirmeleri ve standartlarının yükseltilmesi amacıyla da çalışma yaptıklarını vurgulayan Karaca, Çorum’daki basın sektöründeki gelişimin devam etmesini temenni etti. Yerel yönetimlerin gazetelerin paydaşı olduğunu dile getiren Karaca, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları arasında iyi bir diyalog kurulduğunu ifade etti.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de, siyasetçiler ve gazetecileri yol arkadaşı olarak niteledi. Basının önemli bir güç olduğunu ve demokrasinin vazgeçilmez değeri olduğunu dile getiren Başkan Külcü, bunun doğru hedefler için kullanılması gerektiğini kaydetti.
Gazetecilerin zaman zaman siyasetçileri yol gösterici talepler ve eleştirilerde bulunduğunu siyasetçilerinde aynı doğrultuda talepte bulunma hakkının bulunduğunu dile getiren Başkan Külcü, bazı basın yayın kuruluşlarının gücünü şahsi çıkarları için silah gibi kullandığına dikkat çekti.
BİK ve diğer yetkili kurumların bu tür davranışlar karşısında bir şey yapmadığını kaydeden Külcü, elinde gazete çıkaracak kadar parası olanların zaman zaman hukuk kurallarını gözardı ederek yaptığı yayınların ise demokrasi değil, ahlaksız olduğunu ifade etti.
Belediye yanlış bir yol yaptığında bunun telafisinin mümkün olduğunu anlatan Başkan Külcü, “Ancak insanların onurlarıyla oynanacak yayınlarda gereken yapılmalı. Sistem rehabilite edilerek safralar atılmalı” dedi.
BİK genel Müdürü Karaca da, bu tür durumlarla ilgili kurum veya kişilerin şikayet haklarının bulunduğunu, bunun kurumun işleyişine de katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.
Karaca, belediye ziyaretinin ardından BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Can, BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris Cerit, BİK Çorum Şube Müdürü Osman Bolluk, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen ve Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı Birkan Demirci, gazetelerin imtiyaz sahipleri ve çalışanlarıyla, haber ajanslarının yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıda BİK’in çalışmaları ve gazetecilerden gelen talepler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BİK Genel Müdürü Karaca’dan Başkan Külcü’ye Ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN