Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spor da özel hoca trendi

Artık neredeyse tüm popüler isimlerin birer özel spor hocası var. Türkiye'de birçok ünlüyü çalıştıran isimlerle bir araya geldik. Kilo vermenin ve fit bir vücuda sahip olmanın tüyolarını aldık

Personal trainer yani özel spor eğitmeni modası tüm dünyada hızla yükseliyor. Özellikle Hollywood yıldızları gittikleri her yere eğitmenlerini de götürüyor. Bizde de durum aşağı yukarı aynı... Sadece ünlüler de değil söz konusu olan. Fit bir görünüm, kaslı kollar, selülitsiz bacaklar için personal trainer'ların kapısını çalan çok oluyor. Kimileri birkaç günde pes ediyor, kimileri adrenalin bağımlısı olup işi abartıyor. Bu hafta Türkiye'nin en ünlü personal trainer'larıyla Polat Tower'daki Mooi'de bir araya geldim. Onların çalıştırdıkları isimler arasında sanatçılar, işadamları ve sporcular var. Peki ama illa spor salonu ya da hoca şart mı? Evde, işte, oturduğumuz yerde vücudumuzu çalıştırsak olmaz mı? Ne yemeli, nelerden uzak durmalı? Hocaların tavsiyelerini okuyun ve fit bir vücut için ilk adımı atmış olun.

ALİ MAOSAİ

STRES ATMA METODU OLARAK BENİ KULLANIYORLAR

- Neden spor? Trainer olmaya nasıl karar verdiniz?
- Fazla hareketli bir çocuktum. Bu fazla enerjiden kurtulmam için ailem çok küçük yaşta beni ilk olarak jimnastiğe yöneltti. Sonra da değişik branşlara geçtim. Spor dünyasından hiç kopamadım. Hareket kavramını hayatıma erken yaştan soktuğum için hiçbir zaman masa başı ya da durağan bir iş yapma fikri olmadı kafamda.

- Spor mu beslenme mi? Hangisi daha önemli?
- Egzersiz olmadan istediğinizi diyeti yapın, olmayacaktır. Önce hareket... Ve tabii ki dengeli beslenme programı. Ama bu bir yaşam biçimi olarak benimsenmeli ve yan faktörlerle de beslenmeli. Yani yeteri kadar uyuyacaksın, iç huzurunu falan da bulacaksın. Mesela bir stres atma metodu olarak öğrencilerim beni sıkça kullanıyor.

- Spor trendlerinden de bahsetsek?
- Crossfit, vücut ağırlığıyla yapılan antrenmanlar ve outdoor, dış mekanlarda yapılan egzersizler gibi makinalardan bağımsız yöntemlere doğru bir eğilim var.

- Günde kaç saat spor yapıyorsunuz?
- Haftada dört gün, yaklaşık 50 dakika... Hiçbir şey yapamasam salonda volta atarım yine de oturmam, tarzım bu...

- Bazılarının spor için parası ve zamanı yok ama...
- Bunlra bahane değil, yürümeye başlayabilirsin. Önce motivasyon, sonra hareket.

- Muhteşem bir vücut için bize ipuçları verseniz?
- Sabah erken kalkın. Gece 24.00 sabah 05.00 arası uyku çok önemli. Sabah, daha metabolizma tamamen harekete geçmeden çok ağır kahvaltı yapmaya gerek yok. Egzersizleri vücudu çok yoracak şekilde yapmak, çok ağır sporlar yapmak vücuda stres yükler mesela, yanlış. Bu tabii yorulmayacağız anlamına gelmiyor. Öğrencileri genelde bitik ve benden nefret etmeden bırakmamaya özen gösteriyorum. Ofis ortamında çalışıyorsanız her iki saatte 10 dakika bile olsa yürüyün. Özetle durağanlıktan çıkmak lazım. Bir haftalık diyetler, şok programlar... Bunlar faydadan çok zarar verir. Fazla karbonhidrat veya şişkinlik olduğu dönemlerde, karbonhidratı azaltıp, ödem attırmaya yardımcı, ananas, hazmı kolay sebze, çiğ kuruyemiş gibi bir nevi detoks diyetlerine yönelmek mümkün.

- Beslenirken nelere dikkat etmeli? En çok yaptığımız hatalar neler?
- Yemek yemekten korkmayın ama vücuda açlığı da unutturmayın. Çünkü insanların on binlerce senelik gelişiminde açlık çok büyük itici bir güç olmuştur. Hayvansal yağ kötü değildir. Doğru yağ ve karbonhidrat vücudun dostudur. Et yemekten korkmayın. Miktarlar ve hangi saate yendiği önemlidir. Özetle bana sakın kibrit kutusu beyaz peynirler falan gelmeyin.

- Ölçüyor musunuz vücudunuzu?
- Benim için karar mekanizması aynadaki görüntüdür. Öğrencilere de kilo takıntılarını bir kenara bırakmayı ve önemli olanın aynadaki görüntü olduğunu aşılıyoruz.

- Türkiye'de kimlerin vücudunu beğeniyorsunuz?
- Türkiye'de tanınmış simalarda bile genelde olay zayıflık üzerine kurulu. Atletik postür, duruş, kas görselliği gibi faktörleri baz alarak değerlendirecek olursak Emel Acar, Kaan Boyner, Murat Başoğlu, Semih Saygıner, Didem Soydan ve yabancı futbolculardan pek çok isimleri sayabiliriz.

- Fit bir vücut için asla yapmamız gerekenler nedir?
- Uykusuz kalmayın. Egzersizlerde vücudu fazla yormak, hiç dinlememek faydadan çok zarar verir. Kas dinlenirken gelişir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Spor da özel hoca trendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN