Çiçekler konuşuyor, teknoloji onları tercüme ediyor

Giriş Tarihi: 4.10.2014

Doğada gördüklerimiz konusunda son derece cahiliz. Akıllı telefonlar mobil uygulama ve kameralarıyla çiçekleri, mantarları, bitkileri tanımamızı ve onların dilini anlamamızı sağlıyor

Teknolojiye yakın olmak için doğadan uzaklaşmak şart değil. Önyargılarımızla dünyayı siyah ya da beyaz görmeye bayılırız. Belki teknoloji konusunda önyargıları yıkmanın yolu doğayı daha iyi tanımaktan geçiyor. İnternette imece yöntemiyle (crowdsourcing) oluşturulan veri tabanlarında bitki, çiçek, toprak veya kayaları tanımak mümkün oluyor. Bu konuda İngilizce kaynak neredeyse sınırsız. Türkiye'nin endemik bitkiler yönünden çok zengin bir doğaya sahip olduğu düşünülürse üniversiteler için inanılmaz değerli bir bilgi dünyası doğada bizi bekliyor.

FOTOĞRAFI ÇEK PAYLAŞ
Biz şimdilik sadece Instagram üzerinden fotoğraf paylaşma derdindeyiz. Bunun dışında Instagram'da birkaç ticari girişim hesabı var. Galiba milletçe işin geyik kısmını daha çok seviyoruz. Bu yüzden doğaya ilişkin bilgilerimiz de daha çok söylenti ve kulaktan dolma bilgiler. Oysa LeafSnap benzeri uygulamalar çiçekleri doğayı tanımamıza yardımcı oluyor. Ancak bu tür merakı uyandırmanın yolu çocuklukta ailenin ortak etkinliklerinden geçiyor.

ÇİÇEKLERİ TAKİP EDİN
Eğer unutkanlıktan veya çiçekleri yeterince tanıyamamaktan şikayetçiyseniz, takip uygulamaları size hatırlatabilir. Ancak bunun için kullanacağınız uygulamaları seçerken sürekli kişisel bilgilerinizi girmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Kullanıcılar genelde veri girme tembeli. Ancak uygulamaların sağlıklı çalışması için bu bilgilere ihtiyacı var.

NEREDE NE ZAMAN
Mobil uygulamalar eğer zamanı ve coğrafi konumunuzu belirtirseniz çektiğiniz resimdeki bitkiyi daha hassas bir biçimde tanımlayabiliyor. Veri tabanlarındaki bitki bankalarıyla karşılaştırma yapıyor. Hangi bitki ya da çiçeğin hangi bölgede hangi dönemde yetiştiği konusunda tahmin yapılabiliyor.

TOPRAKTA YATAN HAZİNELER TEK BİR HAVUZDA
Bu yaz Çamlıhemşin'in Gito Yaylası'nda dünyanın en harika bitkileriyle karşılaşma şansı yakaladım. Ağustos ayında hava kapalı ve yağmurlu olunca ormana yürüyüşe çıktık. Bölgeyi çok iyi tanıyan "Teknik Deli" Yusuf kardeşim harika bir yürüyüş rotası planladı. Belki hayatımda görmediğim kadar renkli mantarlarla karşılaştım. Yusuf kardeşim hepsinin zehirli olduğu konusunda tembihte bulundu. Üstelik asla dokunmamamız gerektiğini de söyledi. Memleketin bunca zenginliğinden haberim olmadığı için kendime kızdım. Bizim memleketin insanı define avcılığını sever. En azından muhabbetini yapmayı sever. Oysa asıl hazine gözümüzün önünde yatıyor. O zaman gelin Türkiye'nin en çok endemik bitki türlerinin bulunduğu yerlerde bilim adamları ve rehberler eşliğinde yürüyüşler yapalım. Fotoğraflar çekip konum bilgisiyle paylaşacağımız bir veritabanı oluşturmak için ilk adımı atalım. Elini kaldıranlar için Facebook hesabını gelecek hafta duyuracağım. Bizden önce başlayan varsa da cahilliğimizi ve heyecanımızı hoş görüp göndersin paylaşalım. Bu konuda üniversitelere ve gönüllülere kapımız sonuna kadar açık.

SUYA İHTİYACIM VAR
Parrot Flower Power, taşıdığı alıcılarla, kullanıldığı saksıdaki nem oranı, ışık yoğunluğu, sıcaklık gibi birçok hayati bilgiyi ölçüp size gönderiyor. Böylece bahçede ya da evde baktığınız bitkilerin tüm ihtiyaçları anında karşılanabiliyor. Aslında suyun miktarı çok önemli. Bu cihaz eğer bitkiye ihtiyacı olandan fazla su verirseniz sizi uyarıyor. Dünyanın en saygın bilim dergilerinden Popular Science tarafından 2013 yılında 'geleceğin ürünü' seçilen Parrot Flower Power, bitki bakımı konusunda eşsiz olanaklar sunuyor. Ürünü kullanmadan önce saksınızdaki toprağı hafif havalandıracak şekilde çapalayın. Böylece cihazı ölçüm için toprağa yerleştirdiğinizde üzerindeki alıcılar toprağın nem durumu, bitkinin gübre ihtiyacı, ortam sıcaklığı, ışık yoğunluğu gibi bitkiler için hayati önem taşıyan bilgileri, anlık olarak ölçüp bluetooth ile cep telefonunuza gönderebiliyor. Bu işi öğrenirken benim gibi cahiller bir kaç çiçeği heba ediyor. Cihaz bu konuda birebir. Cep telefonuna ücretsiz olarak indirilen uygulama sayesinde, bitkilerin anlık ihtiyaçları takip edilip raporlar ve istatistik bilgiler oluşturulabiliyor. Parrot Flower Power, bitkilerin ihtiyacı olduğu zamanlarda kullanıcıyı uyarabildiği gibi gerçek zamanlı alarm seçenekleri de sunuyor. Ben bu konuda erken uyarıyı bir gün önceye ayarladım. Çünkü mesela siz tam seyahatteyken sizi uyarırsa iş işten geçebilir. Ürünün hafızasında 6 bin bitki türüyle ilgili bakım bilgileri bulunuyor. Parrot Flower Power Android ve Apple IOScihazlarıyla uyumlu çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçekler konuşuyor, teknoloji onları tercüme ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN