Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzik şehri sarıyor

Salon İKSV ve Babylon'da sezonun ilk konserleri için geri sayıma başladık. Future Islands ve Hercules & Love Affair'in performanslarına hazırlanın

İstanbul'da müziğin kalbinin attığı iki önemli adres Salon İKSV ve Babylon. Programları büyük bir özenle hazırlanıyor. Tecrübeli ekipleri yıl boyunca şehir şehir, festival festival gezip adeta yetenek avına çıkıyor. En başarılı grupları sahneye taşımak, unutulmaz performanslara ev sahipliği yapmak için çalışıyorlar. Çoğu zaman da bunu başarıyorlar. Bu sezon da iki iddialı isimle kapılarını açıyor Salon ve Babylon. 10 Ekim'de Salon'da ABD'li synthpop grubu Future Islands var. 2006'da kurulan grup bu yılın başında 4AD plak şirketiyle anlaşıp kariyerinin en başarılı albümü Singles'ı yayımladı. Salon'a da albümün turnesi kapsamında uğruyor. Future Islands'ın başarısında yaptığı müzik kadar solist Samuel T. Herring'in sahne performansının da etkisi var. Herring, sahne için doğanlardan. Onu bir bankanın veznesinde, kravat-gömlek hayal etmeniz olanaksız. Kendine özgü dansı ve yorumuyla seyirciyi avuçlarının içine alıyor, kalplerine taht kuruyor. Ve konser bitene kadar oturduğu tahtın tadını çıkarıyor. O sadece sesiyle değil, bedeniyle ve ruhuyla da şarkı söyleyenlerden. Müzikle bedeni arasındaki bağlantıyı dans ederek kuruyor. Neden bahsettiğimi anlamak için grubun Late Show with David Letterman programındaki performansını YouTube'dan izleyebilirsiniz. Herring zaman zaman kükremeleriyle ürkütse de ben yine de 10 Ekim akşamı sahnenin önünde yerimi alıp kendimi Herring'e teslim edeceğim. Bir süre daha Asmalımescit'teki yerinde konserlere evsahipliği yapacak olan Babylon ise 16 Ekim akşamı New Yorklu neo-disco ekibi Hercules & Love Affair performansıyla sezonu açıyor. Grup, New Yorklu DJ Andy Butler'ın projesi. DJ olmaya karar verdikten sonra Denver'dan New York'a taşınan Butler, Tim Goldsworthy ile işbirliği yaparak DFA Records bünyesine katıldı. Ülkemizde de çok sayıda hayranı olan Antony & The Johnsons'tan Antony Hegarty'yi de yanına alarak 2008 yılında yayınladığı Blind, bağımsız müzik sitesi Pitchfork tarafından yılın en iyi parçası olarak gösterildi. Elektronik ve dans alt yapılı parçaları eşsiz vokallerle birleştiren grup, bu yıl The Feast of the Broken Heart albümünü yayınladı.

DANS DANS DANS
16 Ekim'de nasıl bir performansla karşı karşıya kalacağımızın ipuçlarını Butler'ın bir söyleşisinde sarfettiği şu cümlelerde bulmak mümkün: "Sahnede olmamımızın nedeni eğlenmek. Evet ortaya bir şov koyuyor, şarkılar söylüyoruz ama asıl sebep müziği seviyor olmamız. Sanırım bizi özel yapan da bu yoğun duyguyu izleyenlere geçirmeyi başarabilmemiz. Güçlü bir mesajımız, söylenecek güzel şarkılarımız var. Görsel olarak da ilgi uyandırıyoruz. Inner City'nin bir şarkısında söylediği gibi 'parti vermek için kalabalığı ihtiyacımız yok.' Nasıl yapılacağını biliyoruz." Amerikan dergisi The New Yorker'ın "Diskonun geçmişine ve kulüp müziğinin geleceğine dokunuşlarda bulunuyor" diyerek tanımladığı ekibe gece boyunca dans ederek eşlik etmeye kararlıysanız, en rahat ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzik şehri sarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN