Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çift gözlü telefon devri

Özçekim modası telefon tasarımlarını da değiştirdi. HTC Desire EYE serisinin iki yüzünde de 13 megapiksellik kamera ve çift flaş bulunuyor. Yeni aksiyon kamerası Re Camera ise özçekimleri sualtına indirdi

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Kameralar akıllı telefonların vazgeçilmez bir parçası. Üstelik kameralar telefonların paylaşımların odağı haline gelmesine neden oldu. Her düğünde, mezuniyet töreninde, konserlerde özçekim modası var. Sanki hiçbir eğlence özçekimsiz bitmeyecek gibi... Özçekim fotoğraflar çok yaygın olmasına rağmen, şimdiye kadar yerli markalar Discovery Elite ve Casper Via V8 dışında ön kameraya yatırım yapan şirket yoktu. HTC, Desire EYE özçekim için gerekli olan ön kamerada çıtayı bir yukarı taşıdı. Ön kameralar öksüz evlat muamelesi görmekten kurtulurken, arka kamera ile yetenek bakımından eşitlendi. HTC Desire EYE serisi telefonların iki tarafında da 13 megapiksel kamera ve çift flaş bulunuyor. HTC sadece akıllı telefon değil, aksiyon kamerası Re Camera ile de fotoğraf ve video paylaşımını kolaylaştırıyor.

SUYA DAYANIKLI NARSİST
Desire serisi telefonlar çift kameralı çekimler dışında bir metre su altında yaklaşık 30 dakika kalacak şekilde tasarlanmış. İçinde 4 çekirdekli 2.3 GHz Qualcomm işlemci dışında 2GB bellek ve 16GB dahili, 128GB'a kadar da SD kart ile müzik, fotoğraf, uygulama ve video depolama şansı sunuyor. Görüntülü sohbet ve konferans çağrıları HTC Akıllı Göz'ün yüz takibi özelliği ile bir araya gelince netlik kaybolmuyor. Son anda kareye eklenenler öksüz evlat gibi flu olmuyor. Aynı odada dörde kadar kişi rahatlıkla takip edilirken yüzlerin her biri maksimum netlik için kırpılıp ekran üzerinde konumlandırılıyor.

ÖNDE DE GÖZ VAR
Ön ve arka kameraların eşzamanlı olarak çektiği fotoğraf ve videoları bölünmüş bir ekran üzerinde bir araya getiren yeni uygulama kamera arkasını da aynı karede buluşturuyor. Beni ekle adını taşıyan özellikle her şeyin odağına kendisini oturtan narsistlere sonsuz hizmet başlıyor. Bir başka özellikte ise resminizi ön kamera ile çekilen görüntü veya videodan kesip çıkartıp ana kamera ile yakalanan sahne içinde konumlandırmak mümkün oluyor. Sesli özçekimle, basit bir komut ile deklanşörü harekete geçirmenizi sağlayarak elinizi garip şekillerde bükmenize de gerek bırakmıyor.

ZOE HER KAMERANIN DOSTU OLDU
HTC'nin popüler video düzenleme uygulaması Zoe, şimdi her platformda hizmet vererek farklı kameraların da kullanımına sunuluyor. İmece usulü çekilen fotoğraflara harika bir birleştirme zemini sunan Zoe uygulaması platformlar üstü bir uygulamaya dönüşüyor. Zoe 1.0, küçük sayıda klibi, hatta tekil görüntüleri, ilginç ve görsel açıdan nefes kesici bir biçimde sunmayı kolaylaştıran yeni içerik motoru ile sadece bir çift fotoğraftan veya tüm bir video klip dizisinden oluşabilen kısa, orta ve uzun Zoe videolar yaratmayı mümkün hale getiriyor. HTC Desire 820'nin aksiyon kamerasına kusursuz şekilde entegre olan Zoe önemli video anları otomatik olarak üreterek paylaşılmaya hazır hale getiriyor. Görüntülerde düzenleme yapmaya, kişisel bilgisayarınız ile senkronize etmeye gerek yok. Tek yapmanız gereken bunların tek bir dokunuşla karşı tarafa yüklemek. Bu yılın sonlarına doğru Android ve iOS üzerinde ücretsiz olarak temin edilebilecek olan Zoe 1.0, sosyal paylaşımlara yeni heyacan kazandıracak.

YÜZ BİRLEŞTİRME HAZIR
Artık telefonlar dijital anlamda yüz birleştiren cihazlara da dönüştü. HTC Desire 820'de yüzünüzü bir arkadaşınızın veya ünlü birinin yüzü ile birleştirmenize imkan veren yüz birleştirme özelliği veya arzuladığınız cilt düzeltme düzeyini ayarlayarak resim çekilmeden önce etkiyi gerçek zamanlı olarak önceden izleyebildiğiniz canlı makyaj gibi yeni eklemeler de var.

AKSİYON DOSTU RE CAMERA
Fotoğraf ve videolar sosyal paylaşımların merkezine yerleşince aksiyon kameraları da popüler cihazlar haline geldi. 65 gram ağırlığındaki aksiyon kamerası yüksek çözünürlüklü, 16MP CMOS sensörlü, Full HD (1080p) video kayıt yapabilen 146 derece geniş açılı objektif sahip. Aynı zamanda ağır veya hızlandırılmış çekim yapabiliyor. HTC bu kameranın ölü doğmasını engellemek için hem iPhone hem de diğer Android cihazlarda kullanılmasını sağlayacak uygulamaları da beraberinde getiriyor. Aksiyon kamerası telefon ekranının vizör gibi kullanılmasını sağlarken kontrol mekanizmasının telefondan da yönetilmesini mümkün kılıyor. Bu kamera telefonlara bluetooth ve WiFi üzerinden bağlanıyor ve kontrol ediliyor. Aksiyonu canlı olarak mobil cihazınızın ekranından izlemeniz veya kamera üzerinde saklanan fotoğraf veya videolar arasında dolaşmanız olası. Kameranın arkasındaki tuşa bir kez bastığınızda fotoğraf, uzun süre bastığınızdaysa Full HD video çekiyor. Üstelik diğer aksiyon kameraları gibi kutuya koymaya gerek kalmadan sualtında fotoğraf ve video kaydına izin veriyor. Ayrıca bu aksiyon kamerası yakında YouTube'a gerçek zamanlı video yayını özelliği sunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çift gözlü telefon devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN