Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinema dünyasından...

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Sinema dünyasından...
GÖREÇ İYİ ÖRNEK OLDU MU BİZE? Ertem Göreç, 83 yaşında kıymetli bir yönetmenimiz. Karanlıkta Uyananlar gibi sinema tarihimizdeki bir klasiğe imza atan Göreç'in Türkiye sineması tanımlamasına küfürlü itirazına ne demeli? Açıkçası Türk sineması yerine son yıllarda kullanılan Türkiye sineması tanımlamasına Göreç'in itiraz etme hakkı tabii ki var. Ama bu itirazın şekli de önemli değil mi? Sinemada neyi nasıl anlattığınız önemliyse, tartışma yapılırken de önemlidir. Göreç'in küfürle meseleye yaklaşması konunun doğru düzgün tartışılmasının önüne geçmedi mi? Geçti tabii. Acı olan da buydu zaten, usta dediğimiz insanlar meselelere böyle küfürle yaklaşacaksa, nasıl çıkacağız düzlüklere?

AKADEMİSYENLERİN PÜR MEALİ!
Prof. Dr. Orhan Kural'ın sigarayı bahane edip sinemaya ve yönetmenlere saldırması artık bir komedi unsuru oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde görevli Doç. Dr. Süleyman Doğan da onun yolunda gidiyor. Pek Yakında'yı beğenmemiş açmış ağzını yummuş gözünü. Bu eleştiriye gülüp geçilir ama Doğan, Kültür Bakanlığı'nı göreve çağırıyor? Bakanlık ne yapsın, filmi mi sansürlesin? Memleketimizdeki akademisyenlerin sinemaya yaklaşımı böyle olunca insan üzülmeden edemiyor. Neticede bu insanlar bilim insanları...

UMUT ÜZÜMLERİ'NE FRANSA'DAN ÖDÜL
Sarı Mersedes, Otobüs gibi filmlerin yönetmeni Tunç Okan'ın yıllar sonra çektiği Umut Üzümleri Türkiye'de gösterilmiş ama pek ses getirmemişti. Film, Nice'te düzenlenen Cinealma Akdeniz Filmleri Festivali'nde büyük ödüle değer görüldü. Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filminin de yarışma dışı gösterildiği festivalde büyük ödül seyirci oylarıyla belirleniyor. Bu arada Umut Üzümleri'nin kasımda Fransa'da vizyona gireceğini de hatırlatalım.

YEŞİM USTAOĞLU'NUN YENİ PROJESİ TEREDDÜT Güneşe Yolculuk, Bulutları Beklerken, Pandora'nın Kutusu ve Araf gibi önemli filmlerin yönetmeni Yeşim Ustaoğlu'nun yeni projesi belli oldu: Treddüt. Proje, G. Kore'de düzenlenen Busan Film Festivali'ndeki 17. Asya Proje Marketi'nden ödülle döndü. Proje, hem yaratıcı yönetmen ödülünü hem de 10 bin dolar para ödülünün sahibi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinema dünyasından...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN