Dünyanın tasarımı İstanbul'da

Giriş Tarihi: 1.11.2014
Dünyanın tasarımı İstanbul'da

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali'nin ikincisi bugün başlıyor. Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil temalı bienal, "Şu anda gelecek nedir?" sorusunun cevabını arıyor

2. İstanbul Tasarım Bienali, Zoe Ryan küratörlüğünde Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil teması altında gerçekleşecek. Bienalin ortak alanı Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, 14 Aralık'a kadar 53 projeye ve bienal süresince devam edecek farklı etkinliklere ücretsiz olarak ev sahipliği yapacak. Bienal, geleceği hayal ederken gündelik yaşamı birebir etkileyen konulara odaklanan ve her gün karşımıza çıkan tasarımlara, bu alanda yenilikçi yaklaşımları benimseyen projelere yer veriyor. Sergide, Avustralya'dan Çin'e, Fransa'dan Japonya'ya çeşitli ülkelerde çalışan tasarımcıların ev eşyaları, moda aksesuvarları, menüler, haritalar, binalar, yemekler, kartpostallar ve görsel alfabeler gibi farklı biçimlerdeki alternatif manifestoları sunuluyor.

ATÖLYE VE SERGİLER

Beni bienal kapsamında en çok heyecanlandıran kısım atölyeler. Kağıttan hoparlör yapma atölyesi bunlardan biri mesela. Teller, iletken bantlar ve mıknatıs gibi malzemeler kullanılarak yapılacak. Bir diğer atölyenin adı: Yeni Hayatta Kalmacılık: Alternatif bir acil durum çantası tasarlamak. Jessica Charlesworth ve Tim Parsons'un, afet sonrası acil tahliye süreçlerinde kullanılan alternatif acil durum çantalarının nasıl hazırlandığına odaklanan projesi. Charlesworth ve Parsons'un tasarladığı çantalarda acil durumlarda ortaya çıkan duygusal ve fiziksel ihtiyaçlara yönelik malzemeler bulunuyor. Bienalin paralel etkinliklerinden en merak ettiklerimden biri de Şişecam'ın global markası Nude'un yeni koleksiyonu. Geçen hafta Denizli'de Avrupa'da cam tasarımı ve el imalatını desteklemek için başlatılan Glass is Tomorrow-Cam Gelecektir projesi kapsamında bir atölye çalışması gerçekleştirdi Şişecam. Işık ve Mekan temalı atölye çalışmasında aralarında Seyhan Özdemir, Sefer Çağlar, Tamer Nakışçı gibi isimlerin de olduğu bir grup tasarımcı ve cam sanatçısı vardı. Tasarımcılar, günlerce kızgın fırınların önünde, üfleme sanatçılarının yanında yeni tasarımlar için çalıştılar. İşte o atölyede ortaya çıkan 20 kadar tasarım Autoban showroom'unda sergilenecek. Bir başka ilginç sergi dantel sanatını yeniden keşfetmeyi ve bu tekniği çağdaş tasarım ile buluşturmayı amaçlıyor. SALON Dantel! ismi ile bienal boyunca Adahan Otel'de görülebilecek serginin Türkiye seçkisinde Arzu Kaprol, Aziz Sarıyer, Bora Aksu ve Can Yalman gibi isimlerin çağdaş tasarımlarının yanında geleneksel el işlerinden örneklere de yer veriliyor.

AKREP
Yoğun sosyal yaşantısına rağmen gizemi de seven Akrep burcu birine ev hediyesi alacaksanız kırmızı aksesuvarlar ve romantik mumları tercih edebilirsiniz.

LAKENİN GÜCÜ
Lake cilalı mobilyalar, parlak renkleriyle dekorasyona dinamizm katıyor. Sıkıldığınız herhangi bir mobilyaya lake cila yaptırarak yenileyebilir, evinize hareket katabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın tasarımı İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN