Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kavisli golün sırrı

Televizyonlarda kavisin sırrı gözlerimizdeki eğrilikte saklıymış. Kavisli ekranı evde maç izleyerek test ettik. İzleyen arkadaşlarla vardığımız ortak nokta şu: Kavisin etkisi hangi açıdan izlerseniz izleyin aynı oluyor

Giriş Tarihi: 1.11.2014
Kavisli golün sırrı
En İyi 10 Kavisli Gol listesi yapılsa Roberto Carlos'un Fransız Milli Takımı kalecisi Barthez'e 30 metreden attığı gol sanırım ilk sırada yer alır. Carlos'un topu yerleştirmesi, toptan 10 metre uzaklaşıp koşarak vuruşu, topun diğer kale arkasından yapılan çekim sırasında çizdiği kavis ve direğin içine çarpıp ağlarla buluşması benim için unutulmaz bir andır. Muz ortalar, kavisli goller, falsolu vuruşlar sokak futboluna aşina insanların aklından çıkmayan tarifler. Her futbolcunun bu vuruşlar için geliştirdiği bir sır var. İşte televizyonlar da 3 Boyut, Ultra HD derken birden kavis açılımı yaptı. Pazarlama harikası diye düşündüğüm kavisli televizyonları, evde Galatasaray-Fenerbahçe maçını izlerken deneme fırsatı bulduk. 163 ekran Kavisli (Curved) Samsung Ultra HD televizyon salonun merkezine yerleşince maçın başlamasını sabırsızlıkla bekliyorsunuz.

PATENTLİ KAVİSLİ GOLLER

Cristiano Ronaldo'nun tıpkı sahnedeymiş gibi topun arkasına geçip pozisyon alması ve sonra topun havada ölü bir yaprak gibi savrulup kalecinin gözlerini bozacak derecede kavisler çizerek ağlarla buluşması... Her biri patentli gol tarifi gibi. Televizyonlar için de kavis benzer sırlarla dolu. Kavislerin mimaride bile ilginç geçmişi var. Mimari tarihinin mihenk taşı gibi görünen pek çok eserin kavisli bir sütun yapısı var. Tac Mahal'den Yunan tarihinin simgesi Parthenon'a kadar kusursuz düz gibi görünen birçok eserde kavisin etkisi olduğunu öğrendik. Kavisli televizyonlar da gözün eğrisinin bir sonucu.

KAVİSİN ETKİSİ DERİNLİK
İzleyen arkadaşlarla vardığımız ortak nokta şu: Kavisin etkisi hangi açıdan izlerseniz izleyin aynı. Yakından da uzaktan da kavis ekranı gözün daha az yorulmasını sağlayacak açıyla seyretmenizi sağlıyor. Kavisli ekran televizyonun keyifli izleme açısını genişletiyor. Çözünürlük, yayın desteklemese bile


SEVMEDİKLERİMİZ
Digiturk sesin gelmiyor: Maç yayını sırasında Digiturk'ün sesi sorunluydu. Televizyona farklı kaynaktan erişildiğinde sorun kalmıyor. Yani problem televizyonda değil. Ben ses sistemine bağlarken sorun yaşamadım.

EVDEKİ 11 HAZIR
Takımlar sahaya çıkmadan evdeki 11 hazır. Bizim evdeki 11'de Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaşlı karışık. İleri üçlüde Kargo Grubu'nun müzisyenleri Selim Öztürk, Burak Karataş ve hemen yanlarında ses konusunda uzman Yavuz İmre var. Orta sahada pazarlama ve reklam dünyasından Emel Ata, Hande Ergin, Mediha Rende ve Nihal Ata var. Bizim takım hücum futbolu oynadığından geride geçilmez duvar gazeteci Evrim Ergin, satış kurdu Levent Kaya ve görüntülerin sahibi Atıl Demir var. Ben de kaledeyim. Unutmadan takımın maskotu ve altyapının yıldızı da Gülen.

TAVSİYELER
Bu tür pahalı cihazların kurulumuna mutlaka zaman ayırın. Her konuda detaylı bilgi isteyin ve evde ihtiyacınız olan tüm cihazlara bağlayın. Ödediğiniz paranın içinde servis ve destek olduğunu unutmayın.

Televizyonun büyüklüğüne karar verirken yerin ölçüsünü alın. Evde gazete kağıdı ile ne kadar yer kapladığını görün. 163 ekran televizyon 180 ekranın yanında küçük görünür. Evdeki hesabı çarşıya uydurun.

Mesafe ne olsun? En çok sorulan sorulardan biri en iyi mesafeyle ilgili olan. Size fazlaca çıkarma toplama yapmadan şunu söyleyelim. 163 ekran televizyonunuz varsa mesafe en az üç metre olmalı. Aslında dört metreden fazla bir mesafeden izlemek daha da iyi olur ama ekran büyüklüğünün minimum iki katı uzaklıktan seyredilmesi keyifli sonuç almanızı sağlar.

SEVDİKLERİMİZ
Her yer loca: Maça gittiğinizde her iki kaleye de eşit mesafede olmak için ortaya yakın bir yerde oturmak istersiniz. Kavisli ekranla odanın her yerinden hem görüntü net oluyor hem de derinlik görmek mümkün.

Kablolaların ortadan kaybolması: Adını söylemekte zorlandığımız pek çok girişin ve kablonun televizyon arkasında yarattığı kirlilik bitiyor.
Aşağıdaki kutuda tüm kabloların giriş çıkışı yapılıyor. Televizyona tek bir bağlantı ve güç kablosu takılıyor.

Mini evrensel kumanda: Samsung mini kumandayı evrensel kumandaya dönüştürmeyi başararak evdeki kumanda enflasyonuna son veriyor. (Cümle içinde bile üç kumanda var.)

Tek tuşla futbol modu: Futbol modunu sevdiklerimiz arasına koyma konusunda kararsız kaldım. Çünkü bir kısmımız doğal renklerle izlemeyi tercih etti. Aslında kontranstlar artarken mesafe de biraz uzak olsa fikrimiz değişebilirdi diye düşünüyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kavisli golün sırrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN