Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolculuk iyi de bavul yapmak olmasa

Giriş Tarihi: 1.11.2014
Yolculuk iyi de bavul yapmak olmasa
Seyahat zamanı gelince minik bir stres başlar bende. Açıkçası bir yengeç olarak evimden ayrılmayı pek sevmem. Bilmem kaç gün önceden planlar yapılır. havaalanına transfer, yanımıza alınacaklar ve bavula konulacaklar. Daha önce hiç gidilmemiş bir yer ise şehrin bir ön araştırması yapılır, havasına, suyuna, yemeğine bakılır, kalınacak yerler belirlenir, arkadaş tavsiyeleri alınır. Daha önceden gidilmiş bir yerse bir değişiklik aranır. Güzel restoranlar, ilgi çekici sergiler, oyunlar, görülmeye değer mekanlara göre itinayla plan program yapılır. An itibariyle bu yazıyı uçakta yazmaya başladım. Her ne kadar seyahatten pek hoşlanmam dediysem de, size tam da göbeğinden seslenirken buldum kendimi. Seyahat etmek iyi, güzel, hoş da hazırlık ve yolculuk bölümü genellikle beni benden alır. Yoksa yeni bir ülke/ şehir keşfetmenin hazzını hiçbir şeye değişmem. Yolculuğa çıkmadan önce o bavula konulacak kıyafetlerin seçimi de bir başka mevzudur. Eğer siz de benim kadar detaycıysanız, günler öncesinden kafanızda yanınıza alacaklarınızı ve kombinlerinizi taslak olarak hazırlıyorsanız, doğru yerdesiniz. Kadınların erkeklere göre gardıropları çok daha detaylı ve alternatifli olduğu için erkekler seyahat konusunda bence kadınlardan daha şanslı.
Ne kadar çok seyahat, o kadar partik: 'Practice makes perfect' diye annemin kullandığı bir cümle geliyor aklıma. Tecrübe ettikçe mükemmelleşiyor insan. O acemi haller yerini bilinçli, ne istediğini bilen tavırlara bırakıyor. Konumuza dönecek olursak seyahat ettikçe kendi olmazsa olmazlarınızı belirlemiş oluyorsunuz.
Tarih belirlendi gidişiniz kesinleşti: Bir kere gidilecek yerdeki hava durumu çok önemli. Son güne kadar hava durumuna mutlaka bakarım. Ona göre bavula girecek olan giysilerin incelik, kalınlık dengelerini belirlemek daha kolay oluyor. Gittiğiniz yerde kendinizi rahat hissetmek bence öncelikli kriterlerden biri bavul hazırlarken. Elbette yapacağınız seyahatteki davetleri de göz önünde bulundurarak, hangi akşam nasıl bir okazyona dahil olacağınız, gündüz şehri gezip, alışveriş edip etmeyeceğiniz de yanınıza alacaklarınızı belirleyen durumlardan bazıları.
Önce yolculukta giyeceklerinizi belirleyin:
Yurtiçinde uçuyorsanız problem yok. Avrupa şehirleri de en fazla üç-dört saat sürüyor ama eğer deniz aşırı uçuyorsanız topuklu ayakkabıların, skinny jeanlerin yanına yaklaşmayın derim. Uzun uçuşlarda en güzel formül kat kat giyinmek çünkü uçaklar bazen çok soğuk, bazen çok sıcak olabiliyor. Yanınıza kalın, koton bir çorap almanızda fayda var. Havayollarının verdiği kitin içindeki çoraplar genelde sentetik olduğundan ısınmak mümkün değil. Önden fermuarlı sweatshirtler de uzun uçuşlarda hayat kurtarıcı.
Gelelim bavulumuzu hazırlamaya: Önce gittiğiniz yerde geçireceğiniz gündüzleri sonra geceleri gözden geçirin. Havanın da durumuna göre eğer şehri gezecekseniz yanınıza mutlaka bir spor ayakkabı almalısınız. Benim geçen seferki New York seyahatimde Birkenstock terliklerim çok iş gördü mesela. Eğer Uzakdoğu gibi sıcak bir iklimdeyse gittiğiniz yer, o zaman bu terlikler çok isabetli bir seçim olacaktır. Fakat önümüz kış olduğu için daha korunaklı ama rahat birşeyler bakmakta fayda var. Nike airmaxler bu anlamda çok iyi. Çok yürüyecekseniz her zaman spora giydiğiniz ayakkabıları da tercih edebilirsiniz. Dikkat ettiyseniz ilk ayakkabıdan başladım çünkü eğer önce ayakkabınızı belirlerseniz daha sonraki seçimleriniz epey kolaylaşacak. Sonra aşağıdan yukarıya sırasıyla kombininizi belirleyebilirsiniz. Mont, kaban, palto veya trençkot seçimi de bir diğer düşündürücü unsurdur. Hepsini yanınıza alamayacağınız için aralarında bir seçim yapmak zorunda kalmak seyahatin en can alıcı kısmıdır. Bütün seyahati üzerimdeki palto/ kaban/mont ile geçireceğimi düşünmek beni oldukça daraltır. O yüzden en kalın parçayı üzerime giyip, bavulun en alt kısmına ona alternatif bir başka kaban/ palto/mont almaya özen gösteririm.
Özel davetler veya akşam programları: Topuklu ayakkabıdan başlamak en kolayı. Önce akşam için nasıl bir ayakkabı giymek istediğinize karar verin. Sonra bu ayakkabıya uygun kıyafetinizi alternatifli olarak seçmeye özen gösterin. Giysi olarak çok sayıda alternatifle gitmek yerine, değişik aksesuvarlar ekleyerek seçimlerinizi farklılaştırabilirsiniz. Eteğinizin üzerine aldığınız bluza alternatif bir triko götürüyorsanız, trikoyu eteğin içine sokarak bir kemerle kombinleyebilirsiniz mesela. Seyahat etmek güzeldir neticede. Eninde sonunda değişik tecrübeler edinmiş, yeni yerler görmüş, yeni insanlar tanımış olarak dönersiniz evinize. Seyahatin içeriği ne olursa olsun bende her seferinde farklı tatlar bırakır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolculuk iyi de bavul yapmak olmasa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN