Moda dünyasında hâlâ korktuğum çekindiğim oluyor

Londra Moda Haftası'nda koleksiyonunu tanıtan Hakan Yıldırım yıllardır moda dünyasının zirvesinde. Yıldırım, tasarım yaparken hâlâ ilham gelmediği anlar olduğunu söylüyor

Moda dünyasında hâlâ korktuğum çekindiğim oluyor
DHL Express'in IMG Fashion ile düzenlediği DHL Exported programını kazanan Hakan Yıldırım, eylül ayında Londra Moda Haftası'nda H by Hakaan Yıldırım ismiyle yeni koleksiyonunu tanıttı. Londra Moda Haftası'nda iki yıl üst üste DHL sponsorluğunda defile yapacak olan tasarımcı, yeni koleksiyonunu bu hafta düzenlenen bir davetle modaseverlerin beğenisine sundu. H markasına ait ürünleri Beymen'lerde satışa çıkan Yıldırım ile son çalışmaları ve yoğun iş hayatı üzerine konuştuk.

- Biz sizi uluslararası moda haftalarında tanıttığınız Hakaan markanızla biliyoruz. Ama Londra'da yapılan son defilenizde Hakaan değil de H by Hakaan Yıldırım markasını gördük. Ne oldu da böyle bir isim değişikliği yaşandı?
- Hakaan varken aslında H by Hakaan Yıldırım üzerinde çalışmalara başlamıştık. Yaklaşık bir sene markanın tanımlanması, logosu ve ürün hazırlıkları üzerinde çalıştık. Bu süreç devam ederken o zamanki iş ortağımla yollarımızı ayırmaya karar verdik. Hakaan'ı aslında devam ettirmeyi düşünüyordum ancak aynı dönemde DHL'in programını kazandım. Hakaan daha Parisli bir marka olduğu için Londra Moda Haftası'nda H'i tanıtmaya karar verdik. Aslına bakarsanız H üzerinde çalışmalar yaparken ilk günden beri aklımda hep Londra vardı. H markası, Londra Moda Haftası'na daha uygun bir markaydı ve çıkışının da Londra Moda Haftası'nda olması marka stratejisi açısından daha doğruydu.

- Koleksiyon sizin tarzınıza göre çok daha renkli…
- Hayatımda ilk defa bu kadar renkli bir koleksiyon hazırladım. Bugüne kadar siyah ve beyazı bile aynı elbisenin üzerinde kullanmamıştım. Ancak ortaya çıkan sonuçtan cidden çok memnun kaldım.

- Arılar koleksiyonun ana öğesiydi…
- Her şeyin terbiyesini ve cezasını doğa veriyor bence. Baş edemeyeceğimiz tek şey doğa. Doğa bu bakımdan çok ilham verici. Arı da çok kıymetli ve estetik, ışıldayan bir hayvan. O yüzden koleksiyonumda arıdan esinlendim.

- İlk koleksiyonunuzu 2010 yılında Hakaan ismiyle Londra Moda Haftası'nda tanıtmıştınız. Andam Ödülü sonrası yıllarca Paris Moda Haftası'nda yer aldıktan sonra moda arenasına ilk adım attığınız yere dönmek nasıl bir histi?
- İlk defileme göre çok bilinçliyim tabii ki. Sistemi çok iyi biliyorum. Konusunda uzman insanlarla çalışıyorum. Geçen süre zarfında moda dünyasının nasıl çalıştığını daha iyi öğrendim. - Özleyecek misiniz Paris'i? - Şirketimin merkezi Londra ve ilk koleksiyonumu da zaten Londra'da tanıtmıştım. Londra'yı, oradaki moda anlayışını çok seviyorum. Ama aslına bakarsanız bir yandan da Paris'te olmaktan çok mutluydum. Hatta sık sık kafam karışıyor, hep kendi kendime "Acaba Paris'te mi yaşasam?" diyorum. Yaşım açısından artık Paris'te olmam gerekiyor gibi geliyor bana. Gördüğünüz gibi bu konuda kafam çok karışık.

KORKTUĞUM ZAMANLAR OLUYOR
- DHL'in programını kazanmanız insanların aklına hemen 2012'i yılında yaşadığınız olayı getirdi.
- 2012'de taşıma şirketinin, Paris'e gönderdiğimiz koleksiyonu kaybetmesi üzerine defile iptal edilmişti biliyorsunuz. DHL Express, moda haftalarının lojistik desteğini sağlıyor. Böylece koleksiyonlar güvenli bir şekilde bir noktadan diğerine gönderiliyor. DHL'in ödülünü kazanınca sonra birçok kişi bana "Artık tasarımlarının kaybolma tehlikesi yok" dedi.

- Yıllardır moda dünyası içindesiniz kendinizden şüphe ettiğiniz, yaptıklarınızdan emin olmadığınız anlar oluyor mu?
- Hâlâ korktuğum, çekindiğim anlar oluyor. Bir nokta geliyor "Acaba güzel bir şey yaptım mı ben?" diyorum kendi kendime.

- Peki kararsız kaldığınızda tasarımlarınız hakkında kimin fikir vermesini istiyorsunuz?
- Genelde makinacımın bile ne hissettiğine bakarım. Tüm ekibimin gösterdiği tepki çok kıymetlidir. Bazen ben de tasarladığım şeye bakar "Hiç beğenmedim" derim. Onlar da diyebilirler.

BİRE BİR MÜŞTERİYLE ÇALIŞMAK BESLİYOR
- Dünyaca ünlü bir tasarımcısınız ancak bir yandan da kişiye özel kıyafetler tasarlıyorsunuz…
- 2001 yılında Hakan Yıldırım ismiyle ilk showroomu açtım. Haute couture çalışmalarım hâlâ sürüyor. Maçka'daki show-room'da kişiye özel dikim yapmayı sürdürüyoruz.

- Hiç "Ben böyle şeylerle uğraşamam" dediğiniz olmuyor mu?
- Couture ve bire bir müşteriyle çalışmak beni çok besliyor. Karşınızda kendisini tamamen size emanet etmiş birinin olması apayrı bir güven ve sorumluluk bence. Planladığınız şeyin onu en iyi şekilde göstermesi lazım. İnsanı çok kamçılayan bir çalışma bence. En iyiyi yapmaya çalışıyorsun. En küçük bir hata, en küçük bir detayı görmezden gelmemeniz gerekiyor. 15 yıldır birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarımız var. İnsan birlikte çalıştığı kişilerden çok şey öğreniyor.

SPOR MARKASI NEW YORK'A GİDİYOR
- Haute couture çalışmalarız ve yeni markanız H dışında bir başka markanız daha var…
- Section Mode Unique…

- Nerden geldi aklınıza spor giyim üzerine çalışmak?
- Dynamo dünyanın en büyük kumaş üreticilerinden biri. Özellikle pamuklu kumaş konusunda inanılmaz başarılılar. Kamil Coşkun benim yıllardır yakın arkadaşım. Onlar böyle bir marka yaratmak istiyormuş. sweatshirt büyük tutkum olduğu için gerçekten de böyle bu oluşumun içinde bulunmak istedim.

- Nerede satılıyor tasarımlarınız?
- Bu marka beklediğimden hızlı ilerledi. Önümüzdeki kış New York Moda Haftası'nda Section Mode Unique markası altında ilk koleksiyonumuzu tanıtacağız.

KİM KARDASHİAN BENDEN GİYİNEMEDİ
- Hakaan markasını dünya starları giydi. H'i ilk kim giyecek merak ediyor musunuz?
- Aslında koleksiyondan parça isteyen var ama onların üzerinde görmeden isimlerini söylemek istemem. Jennifer Lopez, Lady Gaga ve Beyonce gibi isimler giymişti Hakaan'ı… Onlardan bir istek geliyor ve ondan sonra kıyafeti yolluyoruz kendilerine. Bedenine uymadığı için Kim Kardashian giyemedi mesela tasarımımızı.

- Giysin ister misiniz?
- Hiç bayılmıyorum, sistem o kadar fena ki sisteme mecburen uyuyorsun.

KIZLAR MANKEN OLMAK İSTEMİYOR
- Türkiye'nin en iyi mankeni kim?
- Özge Ulusoy ve Didem Soydan var. Başka kim var ki?

- Çağla Şıkel?
- Tercih ettiği şey artık mankenlik değil. O bir celebrity, Özge de celebrity aslına bakarsanız. Kızlar manken olmak istemiyor.

- Neden istemiyorlar sizce?
- Magazin programlarının ardından kızlar mankenler dünyasından korktu.

ALIŞVERİŞ LİSTESİ
Aslına bakarsanız alışveriş listem sürekli değişiyor. Ama belirtmem gerekirse;
* T-Shirt: Banana Republic
* Sweatshirt: Section Moda Unique
* Denim: Saint Laurent
* Sneaker: Valentino, Nike
* Bot ve klasik ayakkabılar: Saint Lauren, Bottega Venetta
* Dış giyim: Prada

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moda dünyasında hâlâ korktuğum çekindiğim oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN