Telefonlar bilgisayarı unutturmuyor!

Giriş Tarihi: 15.11.2014
Telefonlar bilgisayarı unutturmuyor!

Akıllı telefonlar fotoğraftan iletişime pek çok sorunumuzu çözerken artık bilgisayarlar gibi çok çekirdekli işlemci kullanıyor. Yerel bilgisayar üreticileri akıllı telefonlara kayıtsız kalamıyor. Kamera ve işlemci öne çıkıyor

Yanında telefonu olmadan dışarı çıkanların oranı çok yüksek değil. Ancak bilgisayarların asıl işlerini terk etmeleri daha uzun zaman alacak. Telefonlar önce giriş seviyesi kameraları piyasadan sildi. Ancak masaüstü bilgisayarların defterden silinmesi çok zor. General Mobile'ın Discovery ile yakaladığı başarıdan sonra, bilgisayar markası olarak tanıdığımız firmalar da hızlı adım atmaya başladı. Yıllarca Türkiye'nin en çok bilgisayar satan markası olan Casper da akıllı telefon satışında gaza bastı. bilgisayar gibi modeller çıkmaya başladı.

3 FARKLI MODEL

Büyük ekran, özçekim (Selfie) kamera ve bilgisayardan gelen güçlü işlemci geleneği Casper Via V8, Via V8c ve Via V5 modelleriyle devam ediyor. Akıllı telefonların da bilgisayarlar gibi platform cihazlarına dönüşmesi yerel markalara uluslararası devlerle baş etme şansı sunuyor. Daha önce bu dönemleri yaşamış olan Casper da dünyada bu işi yapan tedarikçilerle çalışmayı öğreniyor. Ancak uzun vadeli marka yatırımına da devam ediyor. Telefonlar Android platformunun sunduğu tüm yetenekleri tüm modellere taşırken, bilgisayar dünyasının çok çekirdekli rekabeti mobil cihazlara da taşınıyor.

ÖZÇEKİME GENİŞ AÇI
6.9 mm inceliğe sahip Via V5 145 gr ağırlığında. 5 inç geniş ekranı ve 13 megapiksel arka kamerasıyla kaliteli bir fotoğraf deneyimi yaşatıyor. VIA V5, 5 megapiksel ön kamerasıyla günümüzün çılgınlığı selfie tutkunlarının da yüzünü güldürüyor. 84 derece görüş imkanı sunan Via V5'in ön kamerası fotoğraf karelerine daha fazla mutlu yüz girmesini sağlıyor. 5 inç ekran genişliğine sahip olan Casper Via V5, 150 derecelik görüş açısıyla, ona yandan baksanız bile ekranı net bir şekilde görmenize olanak sağlıyor. 16 GB depolama kapasitesi 32 GB mikro SD kartlarla artırılabiliyor. Bu daha fazla fotoğraf, video ve müzik depolamak isteyenleri de sevindiriyor.

AVUÇ İÇİNE 8 ÇEKİRDEK SIĞDI
Bilgisayar dünyasından gelenlerin yabancı olmadığı çekirdek savaşı akıllı telefonlarda da devam ediyor. Casper VIA V8c beyaz rengi, açık bronz metalik çerçevesi, 4.7 inç ekranı ve 124 gr hafifliğiyle dikkat çekiyor. Casper VIA V8c'nin en önemli özelliklerinden biri de akıllı erişim. Ekran kapalıyken çizilen harfler, kısayol işlevi görüyor. Telefon ekranına 'C' harfi çizildiğinde tuş takımı (arama ekranı) açılıyor, 'S' harfi çizildiğinde doğrudan mesajlar bölümüne geçiliyor, 'M' harfiyse müzik dosyalarına erişim sağlıyor. 13 megapiksel arka kamera ve 5 megapiksel ön kameraya sahip model, 16 GB dahili hafıza + 32 GB'a kadar SD kart desteği ile toplam 48 GB depolama alanı sunuyor.

ÇOCUKLARDAN SIZIYORLAR
Aileler çocukların sanal ortamda yaptıklarından tamamıyla habersiz. Oysa güvenlik yazılımları artık tüm aileyi ve cihazları koruma alanına alabiliyor. Kaspersky Lab beş cihaza kadar koruma sağlayarak ailenin tüm bireylerinin koruma şemsiyesinde olmasını sağlıyor. Kaspersky Lab'e göre hiçbir işletim sistemi tam anlamıyla güvenli değil. Kaspersky Lab'ın tüketici yazılımlarının en yeni sürümleri, zararlı yazılımlara karşı koruma seviyesini geliştiren, kullanıcının web kamerasından gözetlenmesini engelleyen ve zayıf noktaları bulunan Wi-Fi ağlarında çalışmanın risklerine karşı koruma sağlayan yeni teknolojileri bir araya getirdi. Veriler geçici olarak içeren tarayıcı panosuna erişimini engellemekte.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefonlar bilgisayarı unutturmuyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN