Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadrolu otomobil hırsızları

Otomotiv firmalarında kadrolu hırsızların çalıştığını biliyor musunuz? Amaçları otomobilleri kendileri gibi hırsızlardan koruyacak şekilde tasarlamak. Çalınamayan otomobiller geliştirmek

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Kadrolu otomobil hırsızları
Otomotiv sanayi, demir-çelik, petro-kimya, lastik, elektrik-elektronik gibi birçok sanayi dalıyla yakın ilişki içerisindedir. Bu yüzden, otomotiv firmalarında çok sayıda farklı meslek gruplarından insan çalışır. Yüzlerce mühendis, kimyager ve tasarımcının amacı, en konforlu, en dayanıklı, en güvenli otomobilleri geliştirmektir. Bu hedefi gerçekleştirmek için mesleklerinin tüm inceliklerini ortaya koyup, üzerlerine düşenin en iyisini yaparlar.

ÇALINAMAYAN OTO TASARLIYOR

Sektörde çalışanlar arasında en ilginç meslek sahibi olanlar ise hırsızlar. Evet, yanlış okumadınız. Otomobil firmasının kadrolu bu elemanları polisler tarafından aranan birer profesyonel hırsız. Amaçları otomobilleri kendileri gibi hırsızlardan koruyacak şekilde tasarlamak. Çalınamayan otomobiller geliştirmek. Ama bu iş hiç kolay değil. Dünyada çalınamayacak otomobil henüz üretilmedi. Hırsızlar onca yeni teknolojiye rağmen, yepyeni bir yöntem keşfederek otomobilleri çalmaya devam ediyor.

HIRSIZLARIN GÖZDESİ DEĞİL

Bilinenin aksine dünyada hırsızların tercihi değeri yüzbinlerce doları bulan lüks spor otomobiller değil. Yani hırsızlar Ferrari, Lamborghini gibi otomobilleri tercih etmiyor. Hırsızların favori otomobilleri çok satan modeller. Örneğin ABD'de en çok çalınan 10 otomobil arasında ilk sırada Honda Accord bulunuyor. Hırsızların en çok çaldığı diğer otomobiller ise sırasıyla Honda Civic, Chevrolet Silverado, Ford F-150, Toyota Camry, Dodge/Ram Pickup, Dodge Caravan, Jeep Cherokee/ Grand Cherokee, Toyota Corolla, Nissan Altima.

ABD'de 45 saniyede bir otomobil çalınıyor

FBI'ya göre ABD'de 45 saniyede bir otomobil çalınıyor. Yıllık kayıp 4 milyar doları buluyor. ABD'de 2013'te yaklaşık 700 bin adet otomobil çalındı. Otomobil hırsızlığının bir önceki yıla göre yüzde 3.2 düştü. Oto hırsızlığın zirve yaptığı 1991'e göre ise düşüş yüzde 50 olarak gerçekleşti

TÜRKİYE'DE ÇALINAN OTO SAYISI 11 BİN
Türkiye'de çalınan otomobil sayısının yılda 11 bin adetin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Resmi olmayan rakamlara göre, en fazla çalınan ilk üç otomobil markası Tofaş, Renault ve Ford. Bu üç markayı Mercedes, Toyota, Opel ve Hyundai izliyor. Bu istatistikler hırsızların pazarda en çok satan markaları tercih ettiğini gösteriyor. Dolayısıyla hırsızlar kolay müşteri bulabildikleri için bu araçları çalıyorlar. Bu otomobilleri, yedek parçalarına ayıran hırsızlar çok talep gören parçaları çıkma yedek parça diye satıyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadrolu otomobil hırsızları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN