Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirme tüyoları

Giriş Tarihi: 29.11.2014
Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirme tüyoları

Anne ve babanın çocukları ile birlikte geçirdikleri zamanlar, aralarındaki ilişkinin güçlenmesini sağlıyor. Çocuğunuzun gelişim dönemine uygun aktiviteler yaparak ortak noktada buluşabilir, evde geçirdiğiniz zamanı keyifli hale getirebilirsiniz

Çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz zamanın uzunluğundan ziyade, niteliğinin önemli olduğunu söyleyen Psikolog Nagihan Akarsu ebeveynlere, çocuklarınızla vakit geçirirken telefonunuzu kapatın ve aile toplantıları yapın diyor. Son yıllarda eşler birbirleriyle, çocuklarıyla ve hatta kendileriyle bile ilgilenemez oldu. Çoğu anne baba, çocuğu ile vakit geçirecek kadar enerjisinin ve zamanının kalmadığından yakınıyor. Ancak önemli olan çocuğunuza çok zaman ayırmak değil. Kalıcı izler bırakan ve onlara en büyük ödül olan, sadece kendilerini özel ve önemli hissettirebileceğiniz belirli bir zaman dilimi. Öncelikle çocuğunuza ayıracağınız zamanın ne kadar önemli olduğunu, çocuk ve eşinize neler katabileceğini düşünün ve önerilerimize kulak verin.
* BİRLİKTE PASTA YAPIN Eğer anne çalışıyorsa yoğun geçen bir günün ardından eve iş stresini atarak gitmeli. Eve geldikten sonra bir iki saat ya da belki yarım saat çocuğunuzun ihtiyacına odaklanmak, beraber şarkı mırıldanmak, hulahop çevirmek, biraz güreşmek(empati ve duygusal zekayı geliştirir), kanepede ya da balkonda uzanmak ve hayal kurmak, gözünün içine bakmak ve "seni seviyorum" demek, beraber pasta yapmak, bir şeyleri dökmesine izin vermek, hatta biraz unu masanın bir kısmına döküp üzerinde şekiller yapmasına izin vermek(ince motor gelişimine de yardımcı olur) sizi kendinize getirecektir.
* TELEFONUNUZU SESSİZE ALIN Bu zaman diliminde telefonu sessize almak, televizyonu açmamak özellikle önemlidir. Ailenin her bireyi bu zaman dilimini önemsemeli ve çaba harcamalıdır. Çocuğunuz küçükse göz temasına inilmeli ve iletişime öyle geçilmelidir.
* SARILARAK ÖDÜLLENDİRİN Çocuklara en önemli hediyeyi dokunarak verin. Sarılın onlara, boğuşun, onlar gibi zıplayıp yere düşün. Sarıldığınız, kucağınıza aldığınız çocuklarla duygusal bir bağ kurmuş olursunuz. Bu şekilde güvenli hissetmelerini ve bağlanmalarını sağlarsınız.
* AİLECEK TOPLANIN Haftada bir ya da iki defa yapabileceğiniz aile toplantıları da kaliteli zaman dilimine örnektir. Bu toplantılar haftanın belirli gün ve saatinde herkesin kendini o saate göre ayarladığı bir zaman olmalıdır. Her oturumda farklı bir sözcü olmalıdır ve konuşmaları o yönetmelidir. Örneğin problemlere çözüm önerileri getirir. Fıkralar anlatabilir. Beş yaşındaki çocuğunuz da komşunuzla ya da işinizle ilgili bir probleme öneri getirebilir. Mutlaka her birey paylaşımda bulunmaya özen göstermelidir. Bu grup çalışmasında çocukların kendine güveni yükselecek, çözüm becerileri artacak ve kendilerine saygı duyulduğu için önemli hissedecektir.
* SATRANÇ OYNAYIN Tüm aile bireylerinin katılabileceği ortak yarışmalar (dart, satranç, sessiz sinema vb.) düzenlenebilir. Her aile satranç öğrenmelidir.
* YÜRÜYÜŞE ÇIKIN Beraber yürüyüşe çıkılabilir ya da parka giderken çiçekten böcekten insanlardan konuşulabilir, sorular sorulabilir. Örneğin; "Neden bu kadar araba var etrafta sence kızım?" "Oyun oynarken arkadaşın düşerse ne yapılmalı?" gibi... Çünkü zaman geçirmek çocuğunuzun elinden tutup parkta beklemek değildir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirme tüyoları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN