Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telefonunuzu eteğinizle şarj edin

Modada artık kıyafetlerin günümüz dünyasına ne kadar uyumlu olduğu konuşuluyor. Tasarımcılar elektrik üreten, kalp atışını ölçen ya da vücut ısınıza göre sizi ısıtan kıyafetler tasarlıyor

Giriş Tarihi: 6.12.2014
Telefonunuzu eteğinizle şarj edin
Teknoloji hayatımızın her alanında. Teknolojiyle etkileşim içinde olmadığımız bir anımız bile geçmiyor. Durum böyle olunca bir zamanlar masalar üzerinde duran bilgisayarların yerini bizim için telefona, saate hatta gözlüğe dönüştürülmüş son teknoloji ürünü parçalar aldı. Teknoloji neredeyse bir uzvumuzun yerini alırken, teknolojik aygıtlar da yavaş yavaş moda dünyasına sızmaya başladı. Teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner son yayınlanan raporunda 2016 yılı sonunda giyilebilir teknolojik aygıt ve kıyafetlerin 91.3 milyon dolarlık dev bir pazara dönüşeceğini açıkladı. Ralph Lauren'in bu yaz US Open'da sporcuların kullanımına sunduğu ve tenis oyuncularının kalp atışını, nefes alış-verişini ve tansiyonunu ölçen tişörtler moda dünyasının teknolojiyi bünyesine katma isteğinin sadece bir örneği. Moda teknolojisi üzerine uzman olan Dr. Amanda Parkes, Google ve bir tekstil firmasıyla ortak bir proje üzerinde çalışıyor ve gelecekte kıyafetlerin teknolojik olarak kullanılabilir cihazlar ya da kullandığımız cihazları destekleyen teknoloji ürünleri olacağını söylüyor. Teknoloji modanın bu kadar içindeyken üç gün süren Türkiye İnovasyon Haftası da ayrı bir öneme sahip.

ELEKTRİK ÜRETİYOR

Bugün son günü olan ve birçok farklı dalda yüksek teknoloji ürünü tasarımların sergilendiği bu etkinliğin en önemli konuklarından biri teknoloji ve modayı buluşturan Hollandalı tasarımcı Pauline Van Dongen… Van Dongen tüm dünyada Wearable Solar isimli şirketiyle tanınıyor. Tasarladığı modern elbise ve mantoları esnek güneş panelleriyle donatan tasarımcı, bu sayede güneş enerjisini elektiriğe çeviren şık kıyafetleriniz olmasını sağlıyor. Ceket üzerine 48 panel, elbise üzerine 72 panel yerleştiren Van Dongen'in bu tasarımlarıyla bir saat güneş altında durduğunuzda akıllı telefonunuzun yarısını şarj edecek elektrik üretmiş oluyorsunuz. Van Dongen, "Kabul etmemiz lazım ki hayatımızı elektronik cihazlarımızla geçiriyoruz. Akıllı telefonlar, diz üstü bilgisayarlar, Google gözlük… Bunlar bizim yaşam tarzımızın bir kısmını oluşturuyor ve bu cihazları düzenli olarak şarj etmeniz gerekiyor. Hepimizin telefonumuzu şarj etmeye çalıştığı ve şarj aleti bulamadığı anlar olmuştur, işte giyilebilir teknoloji sayesinde asla bir daha şarj aleti aramanıza gerek kalmıyor" diyor. Van Dongen gibi tasarımcı kardeşler Ezra ve Tuba Çetin de bir süredir giyilebilir teknoloji ürünleri üzerinde çalışıyor. Intel ve Asus ile farklı projeler gerçekleştiren Çetin kardeşler kasım ayı sonunda Beginning ismini verdikleri haute-couture koleksiyonlarını tanıttı.

TÜRK TASARIMCI

Ancak bu koleksiyon teknoloji ile işlenmiş kumaşları nedeniyle büyük dikkat çekti. Koleksiyonda yer alan bazı parçalar, Intel akıllı çip desteği ile hareket eden ve uzunluğu değişen teknolojik kıyafetler şeklinde tasarlandı. Çetin kardeşler giyilebilir teknolojik ürünler hakkında şöyle konuşuyor: "Star Trek'te kollarındaki saatle konuşurlardı. Ne kadar uzak gelirdi... Oysa hiç öyle değil. Yakın zamanda pek çok giyilebilir teknolojik ürün hayatımızın bir parçası olacak. Sabah kalkıp dolabınızı açacaksınız. Dışarıda kar yağıyor olsa bile çok ince bir şey giyerek dışarı çıkabileceksiniz çünkü o sizin vücut ısınızı dengeleyecek. Biz de bu konu üzerinde çalışıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefonunuzu eteğinizle şarj edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN