Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşayan bir malzeme: Parke

Zemine renk katan, mobilyaları ortaya çıkaran parke mekana kişilik ve şıklık kazandıran önemli unsurlardan biri. Parke seçerken öncelikle mekanın ne için, ne sıklıkta ve ne şekilde kullanılacağının belirlenmesi gerekiyor

Yaşayan bir malzeme: Parke
Parke dekorasyonun olmazsa olmazlarından. Ancak parke seçimi yaparken mekanın ne için, ne sıklıkta ve ne şekilde kullanılacağını belirlemek gerekiyor. Mekan ev-ofis olarak mı kullanılacak? Evde kaç kişi yaşıyor? Evde çocuk ve evcil hayvan var mı? Bu soruların cevaplarını çalışacağınız parke firmasına bildirdiğinizde onlar da size en uygun parkeyi seçme konusunda yardımcı oluyor.

LAMİNE Mİ LAMİNAT MI?
Masif parke son derece dayanıklı ve yaşayan bir malzeme. Ama sürdürülebilirlik anlamında değerlendirildiğinde ve fiyatı düşünüldüğünde piyasadaki diğer seçeneklere yönelmek daha anlamlı geliyor insana. Lamine parke, tamamen doğal ahşaptan imal edildiğinden zeminde kullanılabilecek en uygun, en sağlıklı malzeme olarak biliniyor. Masif parkeler sıcaklık ve nem değişimlerinde daralma, genişleme ve buna bağlı boyutsal değişiklikler yaşarken lamine parkede bu sorunlar büyük ölçüde azalıyor. Masif ağaç tabakalarının bir araya getirilerek preslenmesiyle elde edilen lamine parkelerde ilk tabaka asıl görüntüyü oluşturuyor. Alt kısımlarda kalan, nispeten daha değersiz ağaç tabakaları dolgu vazifesi görüyor. Alt ve üst katlardaki ağaç tabakalarının lif yönü ile orta kattaki ağaç malzemenin lif yönü birbirine tam dik gelecek şekilde yerleştiriliyor. Böylece malzemenin daha dayanıklı olması sağlanırken, dış etkiler sebebiyle şekil değiştirmesi ihtimali azalmış oluyor. Laminat parke ise yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak sıcak preslerle basınç altında sıkıştırılmasıyla elde ediliyor. Hammaddesi yüzde 80 oranında ağaç olan laminat parke tamamen doğal malzemeden üretilmiş lamine parkeye göre fiyat olarak daha avantajlı. Laminat parkenin rengi solmuyor ve aşınmalara karşı diğer parke çeşitlerine göre daha dayanıklı. Bu yüzden de daha çok kamusal alanlarda tercih ediliyor. Lamine parkeler son yıllarda suya karşı dayanıklı türleri sayesinde ıslak mekanlarda da tercih edilmeye başlandı. Yine de suyun parkenin kabarmasına, parlaklığını kaybetmesine sebep olacağı unutulmamalı. Seramik karolarla da evinizde parke keyfini yaşayabilirsiniz. Özellikle su izolasyonu sağlanamayan çatı gibi alanlar için parke görünümlü seramik kullanmak çok akıllıca. Parke alırken fotoğraftan görerek karar vermek renk ve doku konusunda çok yanıltıcı olabiliyor. Yaşayan bir malzeme olan ahşap parkeyi bir küme halinde görmeniz ve bütün olarak algılamanız gerekiyor.w . Eviniz çok ışık alıyorsa koyu renk parkeleri tercih edebilirsiniz. Koyu renk mekanın olduğundan daha küçük, açık renk ise olduğundan daha geniş ve ferah algılanmasına yol açar.

Tarzınız modern ise
İskandinav tarzı, yalın hatlara sahip mobilyaların bulunduğu bir dekorasyona açık renkler, akçaağaç ve açık meşe gibi tonlar yakışır. Venge ya da siyah da uygun olabilir.

Tarzınız klasik ise
Cevizin koyu ve açık tonları, tüm mobilyalara uyum sağlar. Budak görüntüsünün belirgin olduğu modeller de geleneksel tarza uygundur.

Balıksırtı yükselişte
Bir dönem herkesin sıkıldığı, sistre yaptırıp yeniden cilalatıp hayat vermek yerine kırdırıp yerine yeni modellerden yaptırdığı balıksırtı parkeler geri dönüyor.

NEM MİKTARI ÖNEMLİ
Sivri ayaklı olmasa bile mobilyalarınızın ayaklarının zemini bozabileceğini unutmayın. Çizikleri önlemek için mobilyalarınızın ayaklarına yapı marketlerden alacağınızı kendinden yapışkanlı keçeleri yapıştırabilirsiniz. Doğal bir malzeme olduğu için lamine parkenizin rengi güneş ışığına maruz kaldığında solabilir. Bunu engellemek için güneşlikli bir perde kullanabilirsiniz. Fazla nem şekil değişikliklerine sebep olabilirken nemsizlik de ahşabın çatlamasına sebep olur. Bu yüzden masif ya da lamine parke döşeli alanları çok uzun süre kapalı halde bırakmayın.

TIĞ İŞİ GERİ DÖNDÜ!
El emeği göz nuru tığ işi, moda ve dekorasyonda bir güneş gibi yeniden doğuyor. Büyüklerinizin evinde görüp demode bulduğunuz tığ işi yastık yüzlerini kendi evinizde görmeye hazır olun.

KİŞİYE ÖZEL
Sıra dışı renk ve malzemelerle tarzınızı evinizin her alanına yansıtabilirsiniz. Elektrik anahtar ve prizlerine bile... Tasarım ödüllü marka Berker'in manufacture serisine bir göz atın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşayan bir malzeme: Parke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN