Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çizgilerin sıcacık kesişmesi: Ekose

Ekose denince aklınıza yalnızca İskoç erkeklerin giydiği kilt ve gayda mı geliyor? Eğer öyleyse evinizde kış sıcaklığını yansıtacak harika bir deseni ıskalamışsınız demektir

Çizgilerin sıcacık kesişmesi: Ekose
İster yatay ve dikey, isterse verev, iç içe geçmiş çizgilerin oluşturduğu bu sıcacık desen evinize samimi bir hava katmaya geliyor. Özellikle Avrupa'da dağ evlerinde sıkça rastlanan ekose, country tarzı dekore edilmiş evlerden çıkıp modern tasarımlarda, beklenmedik tarzlarda, plastik ve metal malzemede bile görülmeye başlandı. Bir tasarım klasiği sayılabilecek olan ekosenin ülkemizde dekorasyonda kullanılması çok yaygın değil. Halihazırda var olan bir dekorasyona ekoseyi dahil etmek istediğinizde bir ya da birkaç ekose parça ile evinize bir anda hareket katabilirsiniz. Yastıklar ile başlayabilirsiniz örneğin... Özellikle klasik dekore edilmiş evlerde kullanılan ekoseyi modern dekorasyona adapte etmek de mümkün. Burada anahtar, ekoseyi oluşturan renklerin seçimi olmalı. Çok sık rastladığımız renk kombinasyonlarındaki bir ekose kumaş ile modern bir evde fark yaratmamız mümkün değil. Beklenmedik renk kombinasyonları bir anda bu deseni modern hale getirebilir.

DERİ İLE EKOSENİN UYUMU
Özellikle deri oturma elemanları ile çok rahat bir araya getirilebilecek olan ekose, deri kanepelerin üzerinde yastık olarak kullanılabilir. Bu şekliyle klasik ya da country tarzda döşenmiş bir evde ekose harika olur. Modern bir evdeki kullanımı ise gelenekseli yıkacak şekilde olmalı, aksi takdirde klasik bir görünümün ötesine geçemez. Son derece modern hatlara sahip bir kanepeyi baştan aşağı ekose kumaşla kaplatabilir, metal mobilyalar ile ekoseyi bir arada kullanarak beklenmedik bir görüntü yaratabilirsiniz. Ekoseyi duvar kağıdı olarak kullanırken de dikkatli olmak gerekiyor. Ortamı kasvetli hale getirme ihtimalini göz önünde bulundurup bir ya da iki duvarı geçmeyecek şekilde kullanın. Koyu yeşil ve bordo, klasik dekorasyon tarzında ekoseyle harika bir uyum sağlar. Ekose ağırlıklı dekore etmek istediğiniz bir mekanın bir duvarını koyu yeşile ya da bordoya boyayarak desenlerin yaratacağı boğucu etkiyi bertaraf edebilirsiniz. Deri kulplu sandık ve çekmeceler de ekose ağırlıklı döşenmiş evlerde olması gereken aksesuvarlardan.

ÇOCUK ODASINDA DA KULLANILABİLİR
Çocuk odalarında ekosenin kullanımı çok yaygın. Özellikle okul çağındaki çocukların odasında birbirleriyle kombine edilebilecek renkte, farklı geometrik formların bir arada kullanılması eğlenceli bir görünüm yaratırken uzmanlara göre bu desen kombinasyonları çocukların yaratıcılığına da katkıda bulunuyor; öğrenmeyi de hızlandırıyor. Ekoseyi başka desenlerle bir arada kullanmak istediğinizde ise dikkatli olmalısınız. Karmaşık desenlerle kombinasyon, hayal kırıklığı yaratabilir. Çünkü aslında çok basit bir desen gibi görünse de; iç içe geçmiş çizgiler göründüğünden çok daha derin ve kapsamlı bir desen oluşturuyor. Bu yüzden de bu deseni mümkün olduğunca basit bir desenle birleştirmeniz gerekiyor. Çizgili ya da puanlı kumaşlar ve uygun renkteki küçük çiçekli desenler ekoseyle kombinleyebileceğiniz ender desenlerden.

KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ!
The Grand Bazaar Istanbul
ve Ottoman Chic kitaplarından sonra Serdar Gülgün kendisinden beklenen koleksiyonu da çıkardı. Lale Devri'nde sırtına mum konulup gezdirilen kaplumbağalardan yola çıkarak tasarlanan Turtlemania koleksiyonu Assouline mağazalarında.

EVRENE SESLENİN!
Reysi Kamhi'nin ağaç gövdesine çizmiş olduğu resimleriyle Dear Universe sergisi 10 Ocak tarihine kadar PG Art Gallery'de görülebilir. www.pgartgallery.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çizgilerin sıcacık kesişmesi: Ekose
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN