Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deri malzeme eskidikçe güzelleşir

Deri son birkaç yıldır yükselişte. İstanbul, son aylarda arka arkaya deri üzerine düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yaptı. Biz de durum böyle olunca deri tasarımlarıyla tanınan modacı Hatice Gökçe ile deri modasını konuştuk

Giriş Tarihi: 3.1.2015
Deri malzeme eskidikçe güzelleşir
Eminim hepiniz farkındasınızdır; İstanbul, kasım ve aralık aylarında arka arkaya İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), Deri Tanıtım Grubu (DTG) ve Türkiye Deri Vakfı'nın (TÜRDEV) düzenlediği fuar ve organizasyonlara ev sahipliği yaptı. Türkiye'de deri firmalarının ne kadar kaliteli ürünler yaptığı yıllardır herkes tarafından biliyor ve dünyanın en büyük modaevleri deri ürünlerini Türkiye'deki büyük firmalara yaptırıyor. Deri ürünlerin tüm kış ve gelecek sonbahar-kış sezonunda da ne kadar popüler olduğunu gördükçe biz de özellikle deri üzerine çalışan bir tasarımcıyla deri konusunu masaya yatıralım istedik. Kariyer Eğitim Kurumları'nın Nişantaşı şubesinde özel bir workshop da veren ve öğrencilerine deriyle tasarım yapmanın yollarını anlatan Hatice Gökçe ile bu sezon da çok moda olan deri üzerine sohbet ettik:
- Deri pek çok malzemeden daha farklı ele alınması gereken bir materyal. Farklı teknikler uygulandığında ipek gibi incelebilen, lazer yöntemi uygulandığında dantel gibi görünebilen, sıcak baskı uygulandığında üç boyutlu bir görünüm kazanan değerli bir materyal.
- Bir giysi tasarlarken derinin kapladığı alanı iyi hesap etmeli ve kalıba doğru yansıtmalı, doğru parçalamalısınız. Derinin avantajı güçlü bir dokunma hissi uyandırıyor olması.
- Deride oluşturduğunuz formu yıllar sonra kaybetmeniz güç. Yaşadıkça değerlenen bir malzeme olduğundan eskidikçe güzelleşir. Bu sezon değil aslında her sezon moda. Doğal olarak ikinci el konusunda en çok tercih edilen parçalardan biri oluyor deri tasarımlar.
- Dijital baskı tekniklerinin gelişmesi tekstil dünyasına inanılmaz bir hareketlilik katarken dijitalin derideki gücü de ortaya çıktı.
- Önümüzdeki sezonlarda deriyi hem kadın hem erkeklerde fazlasıyla göreceğiz. Tamamı deri elbiseler üstelik pilili elbiseler kadınların tercihi olacak. Erkekler için mont ve ceket olarak kullandıkları deri, gömlek olarak da hayatlarına girecek. Özel teknikler sayesinde deri astarsız olarak kullanılacak.
- Bol deri pantolonlar her iki cinsin de gardıroplarına girecek. Özellikle lycralı deri taytlar her kadının kurtarıcısı olacak. Uzun zamandır pantolon giyen kadınlar derinin yeniden gündeme gelmesiyle mini, maksi deri eteklerle eteğe dönüş yapacak.
- Renkli deriler ve desenli deriler bu sezon çok popüler olacak. Deri hem yaz hem kış kullanılabilen ve sağlıklı bir malzeme. Derinin yeniden keşfedildiği ve yepyeni teknolojik tekniklerle bambaşka bir hale döndüğü bir döneme giriyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deri malzeme eskidikçe güzelleşir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN