Eski kıymetleniyor, pastel geri dönüyor

Organik formlar, dokulu yüzeyler, ışıltılı materyaller ve farklı baskı teknikleri... 2015 dekorasyon trendlerine bir göz atalım

Giriş Tarihi: 10.1.2015
Eski kıymetleniyor, pastel geri dönüyor
AY YÜZEYİ TRENDİ

Ay yüzeyindeki katmanlar, 2015 iç mekan trendlerine mobilyadan aydınlatmaya kadar her alanda ilham verecek. Kat kat yüzeyler, parlak dokular, tamamlanmamış gibi görünen desenler, pütürlü ve pürüzlü yüzeyler de revaçta olacak. Özellikle döşemelik kumaşlar ve halılar, bu trendin öncüsü olabilir. Eğer eskimiş, desenleri kaybolmaya yüz tutmuş bir halınız ya da aşınarak yer yer dokusunu kaybetmiş bir kanepeniz varsa bu trendi takip ettiğinizi söyleyerek bunları bir süre daha kullanmaya devam edebilirsiniz.

IŞILTI ZAMANI

Pirinç, bakır ve altın, hiç olmadığı kadar yükselişte. Özellikle cilalanmış ve fırçalanmış görünümde olanları çok trendy. Kışı yaşadığımız şu günlerde evi ısıtacak bir etkisi olan bu ışıltılı materyalleri aksesuar olarak kullanmak iyi bir fikir olabilir.

SİYAH BEYAZIN YERİNİ ALIYOR

Siyahın tonları renk ve derinlik katmanları yaratarak alışılmış beyaz fonun yerini alıyor. Bembeyaz bir fonda kendini yeterince gösteremeyen mobilya ve aksesuvarlar, açıktan koyuya farklı gri tonları ve mutlak siyah fonun önünde adeta devleşiyor.

YILIN RENGİ MARSALA

Yılın rengi Marsala, adını ünlü Marsala şarabından alıyor. Sıcak ve davetkâr... Moda ve kozmetik dünyasının hemen benimsediği rengin dekorasyon sektöründe de önemli yansımaları olacağı kesin. Mat olduğunda toprak tonlarında herhangi bir renkle birleştirilip, sakinleştirici bir eleman olarak kullanılabilirken parlak tonları göz alıcı bir şıklık ve lüksü çağrıştırabiliyor.

PASTELİN DÖNÜŞÜ

Pastel tonlar, insanın içini açan, baharı çağrıştıran soluk ama tatlı renkler... Özellikle yalın hatlı mobilyalarda karşımıza çıkacak olan bu trend, zarif çam ağacından mobilyaların renklenerek hayatımıza girmesini sağlayacak.

MERMER İSTİLASI

Mermer her dönemin en gösterişli malzemelerinden. Seramik üreticileri mermerin yüzeyindeki o harika desenleri seramiklere uygulayarak, sürdürülebilirlik ve konfor anlamında çığır açıyor. Mermer bu yıl da geçtiğimiz yıl olduğu gibi her alanda kendini gösterecek. Yalnızca banyoda değil, yastık ve duvar kağıdı deseni olarak sıklıkla karşımıza çıkacak.

DİJİTAL BASKILAR

Dijital baskının her geçen gün farklı bir açılımını gördüğümüz şu günlerde artık üzerine fotoğraf basılmış parke bizi şaşırtmıyor. Fotoğrafın her yere basılabiliyor oluşu, sosyal medyanın da dekorasyona bir şekilde dahil olması anlamına geliyor. Özellikle sanat eserlerinde Instagram filtrelerine benzer etkili nostaljik baskılar görmek mümkün.

ORGANİK FORMLAR

Yukardan sallanan, damlayan, asılı duran ya da o anda orada kendiliğinden oluşuvermiş gibi duran amorf formlar, uzaydan gelmiş görünümlü biçimler yükselişte. Keskin hatlı mobilya ve aksesuvarların yerini daha yuvarlak, daha az belirgin formlara sahip organik tasarımlar alacak.

ETNİK HAKİMİYETİ

Yalın hatlara sahip İskandinav tasarımlarıyla dolu bir evde göreceğimiz bakır bir sini, bembeyaz dekore edilmiş geniş bir loftta karşımıza çıkan ikat yastıklar... Dekorasyon dünyasında etnik öğelerin önemi büyük. Özellikle Afrika ve Asya'dan gelen ilginç desen ve formlar, modern dekorasyon dünyasını hareketlendirmeye devam ediyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HER ŞEYDİR

Trend ne olursa olsun, sürdürülebilirliğin, doğa dostu malzeme kullanmanın aslında her şeyin özü olduğunu unutmamak gerekiyor. Az enerji tüketen, hibrid tasarımlar, enerji tasarruflu ampuller, su tasarruflu banyo ürünleri ve daha sayamadığım çevre dostu tüm tasarım ve materyaller bu yıl da çok trendy olacak.

TREND

GEOMETRİK FORMLAR


Simetrik olmayan geometrik formlar ve o form içinde farklı geçişler, bu yılın trendlerinden. BoConcept'in bu şık halısı ile trendi kolayca yakalayabilirsiniz.SERGİ

PARDON, KAÇINCI KAT?

7 Şubat'a kadar Galeri Merkür'de görülebilecek Pardon, Kaçıncı Kat? adlı sergi, post-modern ütopyaların ve mega kentlerin insanları sürüklediği ruh durumunu aktarıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski kıymetleniyor, pastel geri dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN