Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rosie'nin 5 bin km'lik umut yolculuğu

Tatil için geldikleri Köyceğiz'de rastladıkları sokak köpeği Rosie'yi çok seven İngiliz aile, köpeği İngiltere'ye aldırmak için sekiz ay boyunca yılmadan uğraştı. Rosie'nin yeni ailesine alışması ise çok daha kısa sürede gerçekleşti

Rosie'nin 5 bin km'lik umut yolculuğu
Geçen yıl kasım ayında Muğla'da yaşanan insanlık dışı bir olay, sadece Türkiye'de değil, İngiltere'de de çok konuşulmuştu. Brayn Cool adlı 48 yaşındaki İngiliz, Alman Kurdu'nu vahşice, sokak ortasında adeta katletmişti. Köpeğini hasta olduğu gerekçesiyle öldüren İngiliz'e topu topu 200 TL yani 55 sterlin ceza kesildi. Haber ilk günlerde büyük tepkilere neden olsa da zamanla unutuldu ve 2014'le birlikte geride kaldı. Bu arada aynı yıl, aynı şehirde basına yansımasa da bir başka olay daha yaşandı. Üstelik başrollerde yine bir köpek ve bir İngiliz var. Bu haber, eminiz ilkinin aksine şu soğuk günlerde içinizi ısıtacak cinsten olacak. İngiltere'nin kuzeybatısındaki 78 bin nüfuslu, deniz kenarında minik bir kent olan Gateshead'de yaşayan Martin ailesi, yaz tatilini geçirmek için Türkiye'ye gelmeye karar verdi. 38 yaşındaki Julia ve eşi 39 yaşındaki Roger, çocukları 13 yaşındaki Oliver ve dokuz yaşındaki Sofia ile birlikte Köyceğiz'in yolunu tuttu. Bir sabah sokak köpeği Rosie ve beş yavrusunun sesiyle uyandılar. Henüz yeni doğmuş olan yavrular, İngiliz ailenin tatilini geçirdiği otelin bahçesinde bir un çuvalının içine konulmuştu. Hemen telefona sarılan İngiliz kadın, köpek ve yavrularına sahip çıkması için Köyceğiz'deki hayvan barınağını aradı. Ne yazık ki çelimsiz, yorgun ve hasta görünen Rosie önce dört yavrusunu, barınağa yerleştirildikten sonra ise hayatta kalan son yavrusunu kaybetti. Martin ailesi de tatillerini bitirerek ülkelerine döndü dönmesine ama Rosie'yi takip etmeyi bırakmadı. Facebook hesabı üzerinden sık sık Rosie hakkında bilgi alan Julia, sonunda köpeği yanına almaya karar verdi.

SEKİZ AY SÜREN MÜCADELE
"Hayvanlar sadece bir Noel hediyesi olarak görülmemeli" diyen Julia, önce Köyceğiz'deki barınakla irtibata geçti. Yetmedi, İngiltere'deki DEFRA (Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Dairesi) ile görüştü. Resmi makamlara başvuruldu. Sağlık kontrolleri başladı ve Rosie'nin İngiltere'ye gitmesi için umut ışığı doğdu. Süreç tam sekiz ay sürdü. Köyceğiz'deki barınaktan yola çıkan Rosie, yaklaşık 5 bin kilometre uzaklıktaki Gateshead kentine geldi. 78 bin nüfuslu Gateshead'ın küçük bir kasabası olan Greenside'da yaşamaya başlayan Muğlalı Rosie, yeni ailesine kısa sürede alıştı.

HAYATA SIMSIKI SARILDI
"Rosie, benim kendisi için yaptığım mücadeleyi çok iyi biliyor" diyen Julia, "Hayata sımsıkı sarılan bir köpek. Kötü günler yaşamasına rağmen yaptıklarımın da farkında. Şu anda çocuklarım Oliver ve Sofia ile mükemmel zaman geçiriyor" diyor. Rosie ve Julia'nın hikayesi Greenside'ı aşmak üzere. Julia'nın çevresindeki dostları, yeni Rosie'lere umut ışığı olmak istiyorlar. Bir de kasım ayında Muğla'da neredeyse infial yaratan vatandaşları Brayn Cool'un yaptıklarını da unutturmak... Unutmadan; İngiliz Brayn Cool'un köpeğini sokak ortasında acımasızca öldürmesinin karşılığında ödenen 55 sterlin. Rosie'nin hayata tutunması için Julia'nın harcadığı para ise 800 sterlin. Yani 2 bin 885 TL.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rosie'nin 5 bin km'lik umut yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN