Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir adam, bir kadın, bir aşk ve şarkılar

DOT'un yeni sezonda sahnelediği İki Kişilik Yaz, bir müzikal değil, ama içinden şarkılar geçen bir oyun. Oyuncular hem gitar çalıyor, hem şarkı söylüyor

Bir adam, bir kadın, bir aşk ve şarkılar
Tiyatro salonundan içeri girip yerlerimize otururken sahnedeki üç yüksek bar taburesi ve yanlarında demir parmaklığa dayanmış üç gitar dikkatimizi çekiyor. Kısa bir süre sonra sahneye çıkan biri kadın üç kişi taburelere oturuyor ve yanlarında duran gitarları alıp çalmaya ve şarkı söylemeye başlıyor: "Aşk kalp kırar / Aşkın sonunda hüsran var / Aşk kalp kırar / Aşka karşı koyamazsın..." DOT'un bu sezon sahnelemeye başladığı İki Kişilik Yaz, Edinburgh'da bir barda yolları keşişen, 35 yaşın keskin virajındaki bir adam ve bir kadının hikayesini anlatıyor. Boşanma avukatı olan Helena o gece yalnız kalmak istemiyor. Boşanmış, yasadışı işler peşindeki mutsuz Bob ise neşelenmek için Dostoyevski'nin Yeraltından Notları'nı okuyor. Durum o kadar vahim! Oyun boyunca bu iki karakter arasındaki imkansız aşkın nasıl şekillendiğine tanık oluyoruz... Oyunda Bob ve Helena'yı DOT oyunlarında hayranlıkla izlediğimiz iki yetenekli isim canlandırıyor: Tuğrul Tülek ve Gizem Erdem. Sahnedeki üçüncü kişi ise Özgehan Özturan. Bu oyunun dördüncü kahramanı ise bize göre şarkılar. Şarkılar hikayenin anlatımına dahil oluyor, karakterlerin ne düşündüğünü, ne hissettiğini izleyicilere aktarıyor. Helena ve Bob'u adeta aşk ve şarkılar bir arada tutuyor.

UZUN BİR BALLBOY ŞARKISI

Yazarı David Greig'in tanımıyla şarkılı bir oyun bu. Oyundaki şarkıların söz ve besteleri David Greig ve Gordon McIntyre'a ait. İskoç David Greig, son dönemin en ilginç, en maceracı oyun yazarlarından. Gordon McIntyre ise Edinburghlu indie müzik grubu Ballboy'un üyelerinden. Ballboy şarkılarının çoğunda diğer grup üyeleriyle birlikte onun da imzası var. Greig'e göre zaten İki Kişilik Yaz, uzun bir Ballboy şarkısından farksız. Gerçekten oyun da tipik bir Ballboy şarkısı gibi alaycı, neşeli, ayrıntılarla dolu ve özellikli bir hikayeye sahip. Nasıl bir Ballboy şarkısı duyguları harekete geçiriyorsa oyun da izleyende aynı etkiyi bırakıyor. Kahkahalarla gülerken bir anda gözlerinizin dolduğunu fark ediyorsunuz. İkilinin bir araya gelip oyunun müziklerini yapma süreci ise şöyle gelişmiş: O dönem lo-fi ve indie folk şarkılar dinleyen Greig'in aklına neden bu müzik türlerinin tiyatroda kullanılmadığı sorusu düşmüş. Yanıtı ararken soruyu McIntyre'a yöneltmeye karar vermiş. Ve ardından ikisi bu kez "Acaba lo-fi indie bir müzikal nasıl olur?" diye düşünmeye başlamışlar. Konu ikisinin de ilgisini çekince İki Kişilik Yaz'ın (Midsummer) müzikleri ortaya çıkmış. Oyunda gitarları ağırlıklı olarak Özturhan çalsa da Tülek ve Erdem de kendisine başarıyla eşlik ediyor. İki oyuncu daha önce az da olsa gitar çalmayı biliyormuş. Ama bu oyun için şarkılar üzerinde özel olarak çalışmışlar. Yine iki oyuncu tarafından seslendirilen şarkıların Türkçe sözleri de oyunun metninden uyarlanmış. İki Kişilik Yaz'ı, Maçka G-Mall'daki Bilsardotta Salonu'nda izleyebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir adam, bir kadın, bir aşk ve şarkılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN