Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanata doyuran mekanlar

"Elinizdeki yiyecekle galeriye giremezsiniz" devri kapandı. Artık galerilerde kahvenizi yudumlayabilir, yemek yediğiniz restorandaki tabloyu paket ettirip evinize götürebilirsiniz. İşte sanatla yemeği buluşturan mekanlardan bazıları...

Sanata doyuran mekanlar
Hayat hızlı. İşler yoğun. Tüm bu koşuşturma arasında hem arkadaşlarla buluşup bir şeyler atıştırmak, hem genç sanatçıların işlerini görmek, hem de zevkimize uygun bir şeyler almak istiyoruz... Vakit darlığında da çoğu zaman değil hepsini, hiçbirini yapmıyoruz. Daha doğrusu yapmıyorduk. Taa ki hepsini bir arada ayağımıza getiren mekanlar açılıncaya kadar. Sayısı giderek artan sanatsever kafe ve restoranlar ya da müşterilerine soluklanma fırsatı tanıyan galeriler sayesinde artık sanatla yemek bir arada. İster en aromalısından kahvenizi yudumlayın, ister duvarlardaki işlerin keyfine varın, isterseniz evinize göre bir parça satın alın. Seçim sizin.

MUSE/PETRA-GAYRETTEPE


Kahve laboratuvarı da var satılık tekne de

Gayrettepe'deki Muse İstanbul, Bergsen ailesi tarafından 2012'de kuruldu. Sahipleri burayı kolektif dükkan olarak tanımlıyor. Bunun sebebi sanatın farklı kollarını tek çatı altında buluşturması. Yeni nesil artisanal kahvecilerden Petra Roasting Co.'nun merkezine ev sahipliği yapan mekanda kahve laboratuvarı da var. Aynı yapı içinde Bergsen&Bergsen Galeri bulunuyor ve Aida Bergsen'in heykel takıları, el yapımı renkli defterler ve tasarım ürünler satılıyor. Sahipleri yola çıkış amaçlarının insanlara ilham vermek olduğunu söylüyor: "Sevdiğimiz şeylerden yola çıkarak ilham veren bir alan oluşturmak istedik ve adını 'muse' (ilham perisi) koyduk." Galeride bağımsız sanatçılara yer veriliyor. Antonio Cosentino'dan Özgür Korkmazgil'e pek çok genç sanatçının işlerini burada görmeniz mümkün. Tüm parçalar satın alınabiliniyor. Sadece sanat eserleri değil mekanın girişindeki sürat teknesi ve klasik otomobil de satılık. Mekanın sadık bir müşteri kitlesi var. Menüde filtre kahveler ve espresso bazlı içecekler mevcut. İsterseniz kahve satın alabiliyorsunuz. Menüde Gram'dan alınan sağlıklı atıştırmalıklar da yer alıyor. Hafta içi 09.30- 19.00, hafta sonları ise 10.00-19.00 arası açık. Pazartesi günleri kapalı. Adres: Hoşsohbet Sok. Panorama Selenium Residence Mağaza Gayrettepe/ İstanbul Tel: (212) 356 10 53

ARMAGGAN/NAR LOKANTA-NURUOSMANİYE


Anadolu lezzetleri sanatla buluşunca

Armaggan Gallery, 2011'de Yalçın ve Serpil Ayaslı tarafından Nuruosmaniye'de açıldı. Yapı aslında farklı fonksiyonları bir arada barındıran bir mağaza. Beşinci katında Anadolu mutfağından yemekler servis eden Nar Lokanta'nın yanısıra toplantı salonları ve bir show mutfağı yer alıyor. Ayrıca tekstil, mücevher, deri ürünler satan bir mağaza var. Armaggan'ın galeri alanında geçici sergiler programı yürütülüyor. Sanatçıların bağımsız isimler olmasına dikkat ediliyor. Şimdiye dek Betül Cankara, Şifa Girinci, Emre Kantaşlı, Şevket Arık, Güneş Özmen, Sinem Kaya, Neşe Çoğal, Nilgün Sabar gibi sanatçıların eserlerine yer verildi. İlerleyen dönemde de yine farklı disiplinlerin bir araya geldiği sergiler devam edecek. Galerideki sergilerin yanısıra, mağaza genelinde Ayaslı ailesinin özel koleksiyonunun bir kısmı sergileniyor. Yer alan isimlerden bazıları; Devrim Erbil, Şeker Ahmet Paşa, Fikret Mualla, Sabri Berkel, Judy White, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Huseyin Rıfat Çeteci, Elif Naci, Birsel Mete. Öğlen saatlerinde modern bir esnaf lokantası gibi çalışan Nar Lokanta akşamları daha şık bir ortam sunuyor. Anadolu kültürüne has ama daha çok kırsal bölgelerde tüketilen yemekler NAR Lokantası'nın zengin mönüsünde yer alıyor. Şarap kavında yalnızca bilinen şarap markaları değil, limitli ve özel olarak üretilen şaraplar da bulunuyor. Galeri pazar hariç her gün 09.00-19.00, Nar Lokanta ise pazar hariç her gün 12.00-24.00 arasında açık. Adres: Nuruosmaniye Cad. No:65 Tel: (212) 522 44 33

44A ART CAFE-TEŞVİKİYE


Kafe galeriyi besleyecek

2008'den beri Teşvikiye'de sanatseverleri ağırlayan Galeri 44A da geçen hafta bir kafe açtı. Argun Okumuşoğlu tarafından kurulan iki katlı mekana kafe ekleme fikrinin nereden çıktığını sorunca galerinin yöneticisi Hazal Emre amaçlarının sanatın paylaşımını artırmak olduğunu söylüyor: "Sosyalliği ortaya çıkarmak, sanatın paylaşımını artırmak, gelişimcilik için alan yaratmak adına galerinin ön kısımda bir kafe açma kararı aldık. Amaç galerimizi ziyaret edenlerin kafeyi, kafeyi ziyaret edenlerin de galerimizi beslemesi. Sanata yatırım yapmak da denebilir buna." Galeri yedi yıllık geçmişine yaklaşık 40'a yakın karma ve bireysel sergi sığdırdı. 25 Şubat'a dek Erhun Şerbetci'nin fotoğraf sergisi devam ediyor. Kafenin duvarlarındaki eserler de sürekli değişiyor. Şu an Argun Okumuşoğlu, Arzu Başaran, Sevinç Altan ve Ahmet Elhan'a ait eserler var. Kahve konusunda tıpkı duvardaki sanat eserleri gibi ince davranılmış. Üç farklı çeşit çekirdek kahve harmanlayarak iki farklı kahve çeşidi oluşturulmuş. Kahveye öncelik veren menüde ev yapımı tatlı ve tuzlu çeşitleri mevcut. Sanatseverler dışında, Nişantaşı'nda nadir bulunan doğa manzarasının tadını çıkararak kahvesini yudumlamak, sosyalleşmek ve ya bir köşede çalışıp kitap okumak isteyen her yaş grubundan müşterileri ağırlıyor. 08.00- 20.00 arası açık.
Adres: Ahmet Fetgari Sok. No 44 Tel: (212) 2333380

YEMEK DE YERİM, RESİM DE SEÇERİM


TWİNS COFFEE ROASTERS-GÜMÜŞSUYU

Kapandıktan sonra sergi

Gümüşsuyu'ndaki Twins'i 2013'te Agah Uçan ve Yosrie Jacobs açtı. Uzun bir barı ve masif ahşap bir masası var. Her ay yeni bir sanatçının işlerine yer veriyor. Bundan önce Sıla Yalazan, Mustafa Aslan ve Ceren Demir gibi sanatçıların sergi açtığı mekanda önümüzdeki ay yeni bir proje yer alacak. Kapanış saatinden sonra duvarlara yansıtılan dijital fotoğrafları görmek isteyenler akşam mekana gelmek durumunda kalacak. Kendi kahvesini kavuran Twins'de kurabiye ve bitki çayları da var. 08.00-20.00 arası açık.
Adres: Miralay Şefik Bey sok. No:1/A Gümüşsüyü/Taksim

OPS CAFE-KARAKÖY


Gelirler yardım kuruluşuna

Karaköy'deki Ops'u 2012'de eski bir uzun yol kaptanı Yasin Kalender açtı. Endüstriyel duvarları sıcak renklerle, rustik ahşabı metalle karıştıran mekanın mimarı Esin Sözer Kalender. Her ay başka bir sanatçının satın alınabilir işleri süslüyor Ops'un duvarlarını. Mekanda bugüne kadar 10'a yakın sergi düzenlendi. Son olarak Bulut Reyhanoğlu'nun Çalışan İnsanlar sergisi yapıldı. Bu sergide satılan işlerin tüm geliri yardıma muhtaç çocukların dileklerini yerine getirmek üzere 'Bir Dilek Tut Derneği Türkiye'ye bağışlandı. 30 kişilik bu bistro özellikle kahvaltısı için tercih ediliyor. Her gün 08.00'de açılan Ops, pazardan çarşamba gününe kadar 20.00'de, cuma ve cumartesi de 24.00'te kapanıyor.
Adres: Mumhane Caddesi Nimet Han 45B, Karaköy. Tel: (212) 245 02 88

LUCCA-BEBEK


Sanata destek olan proje

Gece gezmelerinin popüler durağı Lucca da sanatsever mekanlardan. 2004'te açılan mekanın sahibi Cem Mirap. Lucca adını İtalya'nın Toskana bölgesindeki bir ortaçağ şehrinden alıyor. Servis sabah kahvaltısı ile başlıyor. Gece yarısından sonra saat 02.00'ye kadar devam ediyor. Lucca'nın açılışından günümüze birçok farklı sergi ve deneyime ev sahipliği yapan Lucca Art adlı bir sanat projesi var. Her ay farklı bir sergi ile sanatseverleri bir araya getiriyor. Mekanda 15 Şubat'a kadar mekana özgü üretilmiş işlerin yer aldığı 'Celebration&Memories' adlı sergi var. Sergide Aslı Sungu, Alper Aydın, Burak Ata, Eylül Ceren Ersöz, Çağrı Saray, Erdal İnci, Mustafa Albayrak, Sabo ve Sadık Arı'nın işleri yer alıyor.
Adres: Cevdet Paşa Cad. no 51 Bebek Tel: (212) 257 12 55
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanata doyuran mekanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN