İşleri kolaylaştırmak için kurallara uyun

Giriş Tarihi: 31.1.2015
İşleri kolaylaştırmak için kurallara uyun

Dekorasyonun kuralı olur mu demeyin. Elbette önemli olan sizin zevkiniz ama uyduğunuz zaman hayatınızı kolaylaştıracak kurallar olduğu gerçeğini sakın göz ardı etmeyin

Boyayı en son seçin:
İnsan yeni bir eve taşınırken hemen temiz temiz oturayım, önce bir boya badana olsun diyor ama aslında olması gereken bu değil. Dekorasyon tamamlandığında farklı bir renk istiyorum diye bağıran duvarların üstünüze üstünüze gelmemesi için yapılması gereken, teoride rengi sonradan seçmek. Daha önceki evinizde beğendiğiniz bir renk yeni evinizde bambaşka bir görünüm yaratabiliyor. Yalnızca ışık da değil konu aslında. Mobilyalarınız, tablolarınız, halılarınıza da yakışacak rengi arayacaksınız, kolay değil. Ve tüm bunlar yerleştikten sonra seçilebilecek olan duvar rengini mobilyalarınızı tekrar çıkarıp uygulamak zorundasınız. Bu sandığınız kadar zor değil aslında. Öyle maharetli boyacılar ve eşyalarınız içerideyken boya yapmak için öyle kolaylıklar var ki. Üstelik koku eşyalarıma sinecek diye endişelenmenize de gerek yok. Kokusuz, antialerjik ürünler eşyalarınız ve hatta siz evinizdeyken boya yapmayı mümkün kılıyor.

Boş alanlar yaratın:
Çok eşyanız, atsanız atılmayacak, satsanız satılmayacak bir sürü ıvır zıvırınız olabilir. Bu çok normal. Benim sözüm yeni bir eve yerleşen ve eşyası olmadığı için birden bir sürü eşya ve aksesuvar almak için kendini mecbur hissedenlere. Acele etmeyin. Evi gösteren fazla eşya ve aksesuvar değil, yerinde ve fonksiyonel eşya ve aksesuvarlardır. Kalabalıktan kaçınmaya çalışın. Gözü rahatlatacak, boş alanlar yaratın. Bütçeniz kısıtlıysa ne mutlu size! Ancak çok gerekli gördüğünüz ve kaliteli eşyaları alacağınız için gereksiz kalabalıktan otomatik olarak kurtulacaksınız. Hatta bu sebeple bitpazarından bulacağınız eski eşyalar, evinize kişilik katacak.

Doğru yükseklik önemli:
Müze ve sanat galerilerinin bir bildiği var; normal bir insanın göz seviyesi olan 1.5 metre yüksekliğe asıyorlar her şeyi. Siz de sanat eserlerinizi, o yüksekliğe asın. Çok yüksek tavanlı bir binada ya da alçak tavanlı bir odada, tablonuzu astığınız yeri odaya göre ayarlamak çok yanlış sonuçlar verebilir. Önemli olan yapının ölçüsü değil, insanın ölçüsü olmalı. Ancak Liliputlar diyarına düşerseniz, çok daha aşağı asabilirsiniz. Alacağınız sanat eserinin bir yere uyup uymayacağından emin olamıyorsanız, fotoğraf çekin. Konuyla ilgili aplikasyonlardan da yararlanabileceğiniz gibi fotoğrafı basarak, uzaktan bakıp uygun olup olmadığını kestirebilirsiniz.

Temayı abartmayın:
Bir temayı aşırı derecede vurgulamaktan kaçının. Marin teması, çizgili, lacivert-beyaz bir odanın dekorasyonunda ancak dozunda bir uygulama iyi sonuç verir. Dozunu kaçırır, en küçük detayı, basit bir aksesuvarı bile temaya uydurmaya çalışırsanız, iyi bir sonuç alamazsınız.

Odak noktası yaratın:
Dekorasyondaki parçalar da iyi bir filmin oyuncuları gibi farklı rollere sahiptir. Bazıları esas, bazıları yardımcı oyuncudur. Oscar'lık tabir edilen rol, bir mekana girer girmez en dikkat çekici yere yerleştirmek için seçeceğiniz esas mobilyadır. Yıldızınızı seçin ve odak noktasına yerleştirin. Diğer oyuncuların, yıldızınızın performansını desteklemesini sağlayın.

Azı karar çoğu zarar:
Coco Chanel'in 'Evden çıkmadan aynaya bakın ve bir fazlalığı çıkarın" uyarısında olduğu gibi dekorasyonda da mutlaka fazla bir şey vardır diye düşünebilirsiniz. Kontrollü olun ve aksesuvar konusunda duracağınız yeri bilin. Hatta bir fazlalık var diye düşünmek bazen çok yardımcı olabiliyor. Ölçün biçin: Mağazada derli toplu görünen bir kanepe sizin evinize geldiğinde devasa boyutta görünebilir. O yüzden daima yanınızda metreyle alışverişe çıkın. Ölçün. Gerekirse alacağınız eşyanın zeminle temas eden yerini hayal edebilmek için kartondan o boyutta parçalar keserek zemine yerleştirin.

Kişiselleştirin:
Kurallara uymak sizi bir takım hatalara düşmekten koruyacaktır. Ama kurallara uymak özgünlüğünüzü kaybetmek anlamına gelecekse orada durun! Kişiselleştirilmiş ve sıra dışı eşyalar daima çok daha çekicidir, bunu unutmayın.

TREND


Altın dokunuş

Renk ve tasarımı ile dekorasyonun tamamlayıcısı haline gelen telefonlarda artık altın rengi moda! www.gigaset.com

ETKİNLİK

Fuar zamanı


MOSDER tarafından düzenlenen İSMOB İstanbul Mobilya Fuarı yarına kadar CNR Expo, Yeşilköy'de gerçekleştiriliyor. Kaçırmayın!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşleri kolaylaştırmak için kurallara uyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN