Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçin, renk katın

Duvarlarınıza renklerle hareket katmak istiyor ama bir türlü uygun renge karar veremiyorsanız önerilerimize kulak verin

Seçin, renk katın
Evinize uygun bir renk arayışına girdiğinizde daima kendinizi o üzerinde binlerce rengin bulunduğu yelpaze gibi kartelalara bakarken bulursunuz. İç gıcıklayıcı, şahane renkler ve daha aklı başında renkler arasında gidip geldiğinizi fark edersiniz. İçin için bir duvarı safran sarısı yapmak ister sonra da kendinizi fildişi beyazına bakarken bulursunuz. Henüz bir seçim yapamadıysanız endişelenmeyin. Her baktığınızda bir kere daha doğru bir karar olduğunu düşündüğünüz o rengi seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var yalnızca.

SEÇENEKLERİ AZALTIN

Eğer beyaz, kahve ya da gri tonlarından birini seçmeyecekseniz temelde yedi renk arasından seçim yapmanız gerekeceğini unutmayın. Sarı, turuncu, kırmızı, mavi, yeşil, lacivert ve mor. Yalnızca kararını verdiğiniz rengin bulunduğu kısma bakın. Tonları, açıkları koyuları var elbette. Renk kullanma konusunda cesur olmadığınızı düşünüyor ve bunu aşmak istiyorsanız, sizi en mutlu eden rengi seçerek başlayın işe. Diyelim ki bu renk mercan kırmızısı. Bir rengi sevmekle onu her gün duvarda görmek istemenin aynı şey olmadığını hatırlayarak yola çıkın. Önce bir duvara uygulayın rengi. Eğer gözünüze çok baskın ve yoğun geldiyse rengi sakinleştirmek içine gri ekleyerek biraz kırabilir, yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

EVİNİZİ İNCELEYİN

Evinizdeki eşyaları inceleyin. Baskın renklerin hakim olduğu bir halınız ya da kanepeniz varsa, bir de aynı baskınlıkta duvar rengi seçerek odak noktasını dağıtmayın. Bırakın kanepeniz ya da halınız salonun yıldızı olsun. Aynı şekilde duvarda yeterince renk olmaması da evi renkten yoksun bırakan bir faktör. Bir odanın renk ağırlığını yüzdesel olarak değerlendirmek gerekirse, duvarlar yüzde 60'ı, döşemelik, perdelik kumaşlar yüzde 30'u, küçük aksesuvarlar yüzde 10'u oluşturmalı.

TEMA BELİRLEYİN, TEST EDİN

Boyamak istediğiniz alanın amacını belirleyin. Mekanın modunu belirledikten sonra elinizdeki seçeneklere bakın. Her gün görmekten mutlu olacağınız rengi seçerken iki günlük bir test süresi işinize yarayacaktır. Evde iyi ışık alan bir duvara seçtiğiniz rengin uygulanmış olduğu bir panoyu asabilirsiniz. Günün her saatindeki ışık durumunu yansıtacak olan panoya iki gün boyunca bakmaktan sıkılmıyorsanız seçtiğiniz rengin doğru olduğuna da karar verebilirsiniz.

MAT MI PARLAK MI?
Duvarınız için seçeceğiniz boyanın mat ya da parlak oluşu, altına sürülecek astar gibi faktörler de sonucu etkileyecektir. Aynı boyanın hem mat ve hem de parlak görünümlü olanını alıp uygulatabilirsiniz. Boyacılar genellikle bu tür talepleri reddeder, alıştıkları gibi tek bir boya üzerinden gitmek ister. Boyacınızı yeni fikirlerinizle şaşırtıp onun da vizyonunu geliştirebilirsiniz. Boya ile birlikte kullanılacak duvar kağıdı da derinlik sağlamak anlamında faydalı olacaktır.

YENİLİK

Düzenleyin!
Tchibo'nun her çarşamba yenilenen temasında bu hafta 'Modern ve Düzenli Evler' teması var. Dolap ve raf düzenleyicilerinden görünmez tutuşlu kitaba kadar pek çok ürün sizi bekliyor.

FİKİR

Bahar vazosu
Paket ipi olarak kullanılan rafyalardan yararlanarak küçük pet şişelerden minik vazolar yapabilirsiniz. Pet şişeyi kesip küçültün. Rafyaları şişeye hacim kazandıracak bir genişlik bırakarak her iki tarafa yapıştırın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçin, renk katın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN