Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90. yılında ilk kez Türkiye'de!

90. yılında ilk kez Türkiye'de!

Muhteşem Gatsby romanı birçok kez tiyatroya uyarlandı, üzerine filmler çekildi. 90. yılına giren romanın oyunu ise Türkiye'de ilk kez İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmeye başladı. Muhteşem Gatsby ekibi kapılarını Cumartesi SABAH'a açtı

İstanbul Cevahir Sahnesi'nde, filmini zevkle izlediğim Muhteşem Gatsby oyununun provasındayız. Tiyatro ekibinden sahne ekibine kadar herkeste bir heyecan var ki sormayın. Sahne amiri Oktay Uçar, yönetmen ve oyuncular gelmeden teknik ekibe son talimatları veriyor. Dekorun perdesi yavaşça açılıyor, provanın başlamasına bir saat var, yok. Yönetmen Faik Ertener ve oyuncular tek tek geliyor. Biz de fotoğraf çekimi için kulise doğru yöneliyoruz. Sahne amiri ise: "Kulis tiyatronun yatak odasıdır, çekim yapamazsınız" diyor. Birazdan oyuncular bir bir kulisten çıkıyor. Sanki zamanda yolculuk yapmışız da 1920'lerin Amerikasına adım atmışız gibi hissediyoruz. Şaşaalı kıyafetler, dönemin püsküllü elbiseleri, beyefendi giyimli zengin erkekler, renk renk, ışıl ışıl bir dünyanın ortasında yerini alıyor. Tam bir cümbüş var sanki. Sahnenin arkasında hummalı bir hareketlilik sürüyor. Oyuncular sahnede dans figürlerini çalışmaya başlıyor. Meraklı bakışlarla izliyoruz. Yönetmen koltuğuna geçiyor, biz de koltuklarımıza yaslanıp sabırsızlıkla oyunu ilk kez izleyecek olmanın heyecanını yaşıyoruz.

DANS, TRAJEDİ VE AŞK

Işıklar sönüyor ve birden orkestra eşliğinde dans gösterisi başlıyor. Şıkır şıkır kostümleriyle endamlı, zarif ve kısa saçlı kadınlar... Takım elbiseli beyefendi erkekler müthiş bir dans gösterisiyle oyunun içine çekiyor sizi. Sonra birden ışıklar kapanıyor, sağ tarafta Tansel Öngel (Nick) Gatsby'nin tabutunun başında müthiş bir oyunculukla Gatsby'yi anlatıyor. İlk perdede bizi hem ihtişamlı bir hikayeyi izlemenin baş döndürücü hali hem de Amerikan Rüyası'nın ikiyüzlülüğü arasında geçen Gatsby'nin trajik aşkının yakıcılığı sarıyor. En gösterişli, en şaşaalı halini sinemada izlediğimiz başrollerinde Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire ve Carey Mulligan'ın rol aldığı 2013 yapımı, Muhteşem Gatsby filmi, ister istemez oyunda zihninizde canlanıyor. İlk perde bitiminde hemen kulisin yolunu tutuyoruz. Bu sefer kuliste oyuncuların heyecanına ortak oluyoruz. Ve bir hatırlatma: İlk gösterimini geçen salı günü yapan Muhteşem Gatsby'nin kadrosunda Tansel Öngel, Erdinç Gülener, Şebnem Dokurel Topçuğlu, Kerem Aslanoğlu, Ebru Unurtan, Demet İyigün ve Orhan Kurtuldu gibi önemli isimler var.

FİLM İÇİN 40 KOSTÜM TASARLAMIŞTI

Yapımına 2011 yılında başlanan Muhteşem Gatsby filmi, oyunculuğu ve senaryosundan da çok aksesuvarları ve çekimlerinde kullanılan mücevherlerle medyada geniş yer almıştı. Filmin 2014 yılında düzenlenen Oscar töreninde En İyi Kostüm Tasarımı dalında ödüle layık görülmesi de bu konudaki iddiasının bir ispatı olsa gerek. 1920'li yılların New York'unda geçen filmin kostüm işlerinden sorumlu olan Catherine Martin, filmdeki her balo sahnesi için 300 kostüm kullanıldığını söylüyor. Filmin ana karakterini canlandıran Carey Mulligan, film boyunca Miuccia Prada tarafından tasarlanan tam 40 kostüm giydi. Brooks Brothers markası film çekimleri için tam bin 200 kostüm hazırladı. Tiffany&Co. markası da bu film için o dönemin ruhunu yansıtan mücevherler tasarladı. 2013'te vizyona giren filmin etkisi o kadar büyük oldu ki birçok moda evi ve tasarımcı da filmin yansıttığı ve fark etmeden hepimizin özlediği 1920'li yılların giyim tarzına gönderme yapan koleksiyonlar hazırladı. O dönemin renkli kürk etolleri, püsküllü etekleri, vücudu saran ipek elbiseleri, pul ve taş işlemeleri, minik ve feminen çantaları şu an bile raflarda. Saçlara takılan taşlı bantlar, orta topuklu ayakkabılar, taşlı broşlar ve incili iddialı kolyeler de yine o dönemin alameti farikası... Çılgın eğlencelerin ve inadına lüks yaşamanın tüm gösterişinin yansıdığı o kıyafetler belki de şimdi de bizlerin de aynı psikolojiyi yaşamamızı sağladığı için dolaplarımızdaki yerini alıyor.

MODADAN BALEYE RÜZGAR GİBİ ESTİ

Muhteşem Gatsby, son üç yıldır gündemimizi epeyce meşgul ediyor. Oysa F. Scott Fitzgerald, bu romanı 1925'te yazdı. Birinci Dünya Savaşı sonrası bir çılgınlık hali hakimdi ortama. Moda başta olmak üzere hayatın çok farklı alanlarına ilham veren Muhteşem Gastby bugün bile trendleri belirlemeye devam ediyor. Muhteşem Gatsby temalı parti ve düğünler alıp başını giderken ünlü markalar pipetten gerdanlığa oldukça geniş bir yelpazede ürünler sürdü piyasaya. Parıldayan elbiseleri, geometrik desenleri, göz alıcı şapkaları ve alagarson saç kesimleriyle 1920'ler geri döndü adeta.

SİNEMADA MUHTEŞEM GATSBY

44 yıllık kısacık ömrüne biri tamamlanamamış beş roman sığdıran Fitzgerald'ın 1925'te yazdığı Muhteşem Gatsby bir yıl sonra apar topar sessiz sinemaya uyarlandı. Hem de siyahbeyaz olarak. Bugün kayıp olan bu filmden sonra 1949'da bu kez Elliot Nugent'ın çektiği ve Alan Ladd, Betty Field ve Shelley Winters'ın başrollerini paylaştığı eldeki ilk versiyonla tanıştı sinemaseverler. Bir sonraki buluşma 1974'teydi ve İngiliz yönetmen Jack Clayton'ın elinden çıkan ve Robert Redford, Mia Farrow, Bruce Dern ve Sam Waterson gibi oyuncuların yer aldığı yapım. 2000'deki pek de beğenilmeyen televizyon filminden sonra geçen yıl Baz Luhrmann sayesinde yine esti Muhteşem Gatsby rüzgarı. Beyazperdeye aktarılan romanın tiyatro sahnesine uyarlanması da kaçınılmazdı. Üstelik hem tiyatro oyunu, hem müzikal, hem de bale olarak... Ne yazık ki Muhteşem Gatsby'nin tiyatro oyunlarının bir kronolojisi yok elimizde. Fakat New York'taki Public Theatre tarafından esas olarak 2010 yılında sahnelenen bir uyarlama, konu itibariyle oldukça farklı. Eserin bale uyarlaması da halen Londra'da Northern Ballet adlı topluluk tarafından sahneleniyor.

SÜRÜKLEYİCİ BİR OYUN

Tansel Öngel (NIck): "Nick karakteri çok naif ve yumuşak bir karakter. Oyunculuk hayatımda enteresan bir macera oluyor benim için. Bir de romanı daha önce hiçkimsenin düşünmediği şekilde kurgulamak heyecan verici. Seyirciyi sürükleyici bir oyun bekliyor. İlk kez Muhteşem Gatsby'nin sahneleniyor olması ise heyecan verici. Ne yazık ki Türkiye'de dünya ve Türkiye klasiklerinin sahneye uyarlanması çok geç oluyor."

TRAJİK BİR AŞK YAŞIYOR

Kerem Aslanoğlu (Gatsby): "Zorlandığımız nokta bilinen bir hikayeyi oynamak. Muhtemelen insanlar romandan çok filmi izleyerek gelmiş olacak oyuna. Gatsby trajik bir aşk yaşıyor. Biz aşkın ve dönemin çalkantılı hayatı içinde boğuluyoruz ve bunu aktarmaya çalışıyoruz oyunda. Savaştan çıkmış bir Amerika'da zenginler daha zengin, fakirler daha fakir. Gatsby'nin bütün amacı sevdiği kadına ulaşmak, her şeyi bunun için yapıyor. Her oynadığımda onun trajik aşk hikayesi zoruma gidiyor, etkiliyor beni."

İDDİALI BİR OYUN

Şebnem Dokurel Topçuğlu (DaIsy): "Dais'yi oynayacağımı öğrendiğimde çok heyecanlandım. Çünkü benden çok farklı bir karakter Daisy; şımarık, dengesiz, lüks içinde yaşayan bencil bir kadın... Scott'un eşinden etkilenerek yazdığı bir karakter Daisy. Oyunda zengin sınıfa ait olmayan bir adamın, o sınıfın üyesi olmaya çalışırken nasıl yok olduğunu görmek çok trajik bir durum. Gatsby'nin düştüğü bu durum içimi acıtıyor. Muhteşem Gatsby iddialı bir oyun."

DANSLAR CEZBEDECEK

Erdinç Gülener (Tom): "Filmde Tom karakteri etkin bir karakter değil. Ama seyirciler oyunda Tom'u daha etkin bir karakter olarak görecek. İlk kez bir romanın Türkiye'de oyunlaştırılması ve bizim bu oyunda rol almamız bizim için bir onur. Aynı zamanda dönem oyunları insana bir sorumluluk yükler, bu sorumluluk o dönemi daha iyi anlatmakla yükümlü kılar insanı. Müzikli bir oyun olması ve dönemin müzikleri caz, çarliston beni cezbediyor, seyirciyi de cezbedecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90. yılında ilk kez Türkiye'de!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN