Dar alanda kısa paslaşmalar

Giriş Tarihi: 7.3.2015
Dar alanda kısa paslaşmalar

Eski ahşap evlerde çok sık görülen dar uzun ev konseptine yeni yapılan binalarda da sık rastlanıyor. Peki bu dar ve uzun alanlar nasıl düzenlenmeli? Hangi dekoratif çözümler üretilmeli? Vagonları, tekneleri andıran dar ve uzun alanları dekore etmek bazı kurallara uyulduğunda sanıldığı kadar da zor değil

Home Art dergisinin Mart sayısında mimarlar yeni binalarda çok sık rastlanan dar alanlara özel çözümler ürettiler.

* Barış Hacıbaşıoğlu /BDA Mimarlık
- Dar ve uzun planlı mekanlarda yerleşim ve dekorasyon zor bir iş. İlk anda bir tren vagonuna giriyormuş gibi hissedebiliriz kendimizi. Bunun için salonu tek parça halinde düşünmek yerine farklı fonksiyonları (oturma, yemek vs) ciddi farklarla birbirinden ayırmak yerinde olabilir. Örneğin salonun oturma bölümünde ve kesinlikle uzun olan duvarda dikkati üzerine çekebilecek bir duvar uygulaması (renk, doku ya da stil) tercih edilebilir. - Mobilya yerleşiminde ise oturma bölümünü baz alırsak; karşılıklı 3'lü ya da alan uygunsa 4'lü bir kanepeyi arkası bize dönük ve uzun duvarlara dik olarak yerleştirebiliriz. Sirkülasyon kanepenin sağ ve solundan sağlanabilir. Bu şekilde mekanın sonsuza dek gidiyormuş etkisine bir sınır getirmiş oluruz. Daha sonra bu yerleşime uygun olarak televizyon, kitaplık vb. mobilyalar uzun duvarlarda yer alır. - İnce uzun mekanlarda ışığı homojen olarak dağıtmak daha zordur. Bir bölümde yeterli aydınlık varken diğer bölümler gölgeli kalabilir. Bunun için oturma ve yemek bölümlerinin birleştiği alanda küçük bir okuma bölümü amacını da taşıyan rahat bir tek koltuk, sehpa ve lambader kullanabiliriz. - Alan kaybı nedeniyle sadece salon için değil mekanın bütününde birçok yerde duvardan çıkan, gerektiğinde kullanılan ve sonra tekrar kaldırılıp başka bir işleve hizmet eden mobilyalar kullanılabilir; kitaplıktan çıkabilen yemek masası gibi.

* Selin Ezanoğlu / Y.Mimar
- Dar ve uzun mekanlarda nişler ve bölücülerle depolama sistemleri ve mobilyaları sabit ve düşey yüzeyler içinde çözerek mekanı mobilya kalabalığıyla boğmamayı hedefleriz. Hareketli mobilyalar da minimal ve işlevsel olmalıdır. Malzeme ve renk önerisi olarak yansıma sağlayan ayna ve benzeri parlak malzemeler ve açık renkler bu tip mekanların daha ferah algılanmasını sağlayacaktır.

* Eda Cansu Alpaslan/ İç mimar/YSD İstanbul
- Dar mekanlarda kullanılacak olan mobilya, aydınlatma ve aksesuvarların küçük ve yalın hatlara sahip olması hem gözü yormaz hem de odayı daha geniş gösterebilir. Aynı zamanda kullanılan tekstil ürünlerinde de (koltuk, perde kumaşı, halı vs.) düz ya da daha küçük desenler aynı etkiyi görmemizi sağlar. - Aynanın yansıtıcı etkisi kullanıldığı zaman daha aydınlık görünüm ve ferahlık sağlayacak bir illüzyon yaratılabilir. - Oda rengi ve mobilyalarda açık tonlar tercih edilmeli. Bunun yanı sıra seçilecek aksesuvarlarda canlı renklere gidilebilir. Zıt renkler mekanı bölebilir, o yüzden yakın tonları seçmek çok önemli. - Eğer alanlar müsaitse gömme dolap ya da niş içerisine uygulamalar yapılarak alan genişletilebilir. - Fonksiyonel mobilyalar (tekerlekli sehpa, bazalı yatak, açılıp kapanabilen masa ve sandalyeler, sürgülü dolaplar, portatif raflar vb.) yerden tasarruf edip hareket alanı sağlayacak çözümler olabilir.

* Engin Özmen / Mimar
- Dar ve uzun alanlarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çok iri mobilya tercihlerinden kaçınmaktır. Aynı şekilde mobilyaların ölçeği girişten arka cepheye doğru büyüyecek şekilde seçilirse hiçbiri birbirinin önüne geçmemiş ve sıkışık bir algı oluşturmamış olur. - Dramatik efekt oluşturacak şekilde bölgesel aydınlatma sağlayarak kimi yerleri loş bırakacak bir sistem tercih edilmelidir. Zemin kaplamalarında parke vb. malzemenin uzun kenara paralel bir şekilde kullanılması mekana daha da fazla koridor hissi verecektir.

*
FİKİR

Çiçekler her yerde!
Çiçek ve yaprak desenlerine sahip aksesuvarlar, bu sezonun hit parçaları. Çiçek desenlerini büyük mobilyalarda sevmiyorsanız bir yastıkla evinizi bu trende adapte edebilirsiniz.

TREND

Kapıyı tutun
Evinize eğlenceli bir görünüm kazandırmak istiyorsanız işe kapı stoperi ile başlayabilirsiniz. Yere yapışmış dondurma külahı formundaki bu tasarım işinizi görebilir. www.buldumbuldum.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dar alanda kısa paslaşmalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN