Robotlar da sever!

Giriş Tarihi: 7.3.2015
Robotlar da sever!

Neill Blomkamp, Chappie'de irade sahibi bir polis robotun hikayesi üzerinden sinemadaki insan-robot mücadesine farklı bir açıdan bakıyor. Pinokyo hikayesinden feyz alan film, tıpkı yönetmenin ilk filmi Yasak Bölge 9 gibi ezberleri bozuyor

İlk filmi Yasak Bölge 9/District 9 ile herkesi sasırtmıstı ve ezberleri de bozmustu yönetmen Neill Blomkamp. Çünkü yıllar önce E.T'nin uzaylıları korku unsuru olmaktan çıkarmasının ardından, Blomkamp da filminde insanların fırsatını bulunca onları nasıl magdur edebildiklerini anlatmıstı. Aslında altını kalın kalın çizmeden, insanların farklı olanı ötekilestirip yok etme güdüsüne dikkat çekmisti. Ayrıca filmin mekanının Güney Afrika'daki Johannesburg kenti olması da ilginçti, çünkü sinemada uzaylılar genelde Amerika'yı ziyaret ederdi. Elysium: Yeni Cennet, sonrasında yönetmen Chappie'de tekrar Johannesburg'a dönüyor. Bu sefer insanlar ve robotlar arasındaki iliskiye odaklanıyor. Suçlularla mücadelede artık robot polislerin devrede oldugu 2016'da geçen filmde, perte çıkan bir robota yapay zeka yüklenmesi sonrasında yasananları izliyoruz. Bir suç örgütünün eline düsen Chappie adındaki bu robot, kendi iradesiyle hareket etmeye baslayınca her sey altüst oluyor. Insanlar ve robotlar arasındaki iliskide Terminatör serisi, Ben Robot/I Robot ve Robocop hemen akla gelen filmlerdir. Chappie elbet onların açtıgı yoldan ilerliyor. Özellikle de Ben Robot'un. Fakat Blomkamp tıpkı Yasak Bölge 9'da oldugu gibi bir dönüsüm hikayesi de önümüze koyuyor. Chappie'nin sevimliligi, masumiyeti, insanların sürekli ona yalan söylemesi, onun yeni bir 'vücut' arayısı Pinokyo'ya göz kırparken film, yapay zeka ve bilinç aktarımı gibi teknolojik gelismelerin önümüze getirecegi kimi sorunlarla beyazperde bizi bas basa bırakıyor. Filmin tek dezavantajı yönetmenin ilk filmi Yasak Bölge 9'un olay örgüsünü hatırlatması... Yönetmen sanki kabul görmüs, onaylanmıs bir olay örgüsü üzerinden hareket ediyor ve bu da bir tekrar hissi de vermiyor degil. Buna ragmen devamının gelmesi muhtemel Chappie kendi janrının öne çıkan ve iyi filmlerinden biri. Eglenceli, yer yer komik ve ezberbozan bir film.
CHAPPIE ****

Ressamı bulduk da yönetmen kayıp

BÜYÜK GÖZLER/ BIG EYES ***

20. yüzyılın sanat skandallarından biri olarak kayıtlara geçen Walter Keane ile karısı Margaret arasındaki o ünlü büyük gözlü çocuk resimlerini kimin yaptıgı tartısması üzerine kurulu Büyük Gözler/Big Eyes filmi. Ama bu görünürdeki mesele. Aslında bir kadının ilham verici var olma mücadelesinin öyküsü... Tim Burton, öykünün dramatik gücünden gelen dinamizm ve Amy Adams ile Christopher Waltz'ın performansları üzerine insa ediyor filmi. Ortaya da eli yüzü düzgün bir film koyuyor. Ama yönetmen koltugunda Tim Burton'ın olması kafaları karıstırıyor. Çünkü bu filmde Burton'ın o bildik sinemasından eser yok. Hani Burton farklı bir arayısa girdi desek böyle bir çaba göremiyoruz. Yani Burton filmografisinin en ayrıksı filmlerinden biri Büyük Gözler. Tim Burton'ın o bildik sinemasını sevenlerdenseniz hayal kırıklıgı sizi bekliyor!

'Issız Adam'ı masal kurtarır

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ ***
Yasadıgımız kisisel ve toplumsal travmanın iliskilerimize yansımaması mümkün mü? Ilksen Basarır da Bir Varmıs Bir Yokmus'ta yasadıgımız büyük travmaları unutarak hayata devam edebilir miyiz diye soruyor. Yüzlesmenin ne kadar hayati olduguna vurgu yapıyor. Bunu da tutkulu bir ask öyküsü üzerinden yapıyor. Bu tutkulu ask, tıpkı Baska Dilde Ask'ta oldugu gibi, cilalı romantizmden uzak, sahici bir alanda nefes alıp yeseriyor. Sahici ama masal dünyasının umutlu haline de bulanmıs durumda bu ask. Ki Basarır'ın masalı hatırlatması bosuna degil. Gerçegin muglaklastıgı ya da sertliginden dolayı insana agır geldigi noktada masal dünyasının insana nasıl umut verdigini hatırlatıyor film. Hatırlattıgı bir sey daha var, her seyi büyük büyük yasama arzusu nedeniyle gözden kaçan küçük ama çok degerli seyler. Böylece bir yanıyla masallardaki gibi kıpır kıpır ve romantik diger yanıyla gerçek hayattaki gibi sert, tutkulu bir ask serüveni izliyoruz. Rocker Ozan rolüyle Mert Fırat'ın gerçek bir 'ıssız adam' portresi çizdigini söylemek zorlama olmaz. Ozan'ın o kayıtsızlıgı, iliskiden kaçması, korkuları, 'ıssız adamı' akıllara düsürüyor. Melisa Sözen de filmografisinin en iyi performanslarından birine imza atıyor. Neticede Bir Varmıs Bir Yokmus, kadın erkek iliskilerine farklı bir açıdan bakan, travmalar karsısındaki tutumumuzu sorgulayan ve bize masalın, küçük seylerin önemini hatırlatan iyi bir romantik bir dram.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotlar da sever!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN