Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 28.3.2015
7/24 şehirde yaşam
DVD

OLKAN ÖZYURT

İnsan vicdansız olmaya görsün!
Vicdan ortadan kalkınca rasyonel akıl nasıl da canavarlaştırıyor. Gece Vurgunu işte bu canavarlaşan aklın, başarıya giden yolda her şey mubahtır anlayışının resmidir. Senarist olarak bildiğimiz Dan Gilroy ilk uzun metraj filminde 2014'ün sürpriz filmlerinden biriyle karşımıza çıkmıştı. Para kazanmak için her şeyi yapacak potansiyelde olan, tıynetsiz Lou Bloom'un hikayesi aslında Gece Vurgunu. O, 'kanlı haberlerin' reyting aldığını keşfetmesiyle başlıyor serüven, sonra da gözü dönmüş bir şekilde o kanlı görüntüleri elde etmek için her şeyi yapıyor. Ama her şeyi... Hem 'kazan kazan' anlayışını dayatan kapitalizmin hem de medya eleştirisinin şahikasını yapan Gece Vurgunu'nda Jake Gyllenhaal'un performansı da kolay kolay aklınızdan çıkmayacak. (Gece Vurgunu/ Nightcrawler Yön: Dan Gilroy, ABD, 2014)

KONSER

MELTEM FIRATLI

Bir gecede iki kuş
Elektronik müziğin en sevilen isimlerinden The Field. İsveçli müzik yapımcısının ülkemizde de çok sayıda hayranı var. Kendi prodüksiyonlarının yanı sıra Thom Yorke, Wild Beasts, Interpol gibi grup ve isimlere yaptığı remikslerle de bilinen The Field, 3 Nisan Cuma akşamı Salon İKSV'de olacak. Aynı gece Berlinli DJ Sam Parker da setin başına geçecek. Performanslar saat 22.00'de başlayacak. Bilet fiyatları 35, öğrenci 25 TL.

Zamansız müzisyen Mirkelam
Tavla, Hatıralar, Kokoreç, Her Gece gibi hit şarkılarıyla bilinen, pop müziğin yorumuyla öne çıkan şarkıcıları arasında yer alan Mirkelam 29 Mart Pazar akşamı Frankie sahnesinde olacak. Güzel bir yemek yemek, ardından Mirkelam'dan güzel şarkılar dinlemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyon için tel no: (0212) 230 66 66

Mikrofon başında Fado'nun popüler sesi var
19. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan bir Portekiz halk müziği türü fado. Kökeni, denize açılan yakınlarından ümidi kesen kadınların onların ardından yaktığı ağıtlara dayanıyor. Bu yüzden ezgilerinde derin bir hüznü ve hasreti barındırıyor. İş Sanat'ın 3 Nisan Cuma günkü konuğu Dulce Pontes de fado'nun en iyi yorumcularından biri olarak kabul ediliyor. Ama o, ülkesinin sadece hüzünlü değil, neşeli şarkılarını da söylüyor, bu şarkılara getirdiği modern yorumlarla dikkat çekiyor. Onu Portekiz'in en büyük pop yıldızları arasında gösterenler de var. Bugüne kadar Andrea Bocelli, Cesaria Evora, George Dalaras gibi dev isimlerle çalışan Pontes'in konseri saat 20.00'de başlayacak. Bilet fiyatları 20 ila 65 TL arasında değişiyor.
Dulce Pontes'in konseri 3 Nisan Cuma günü İş Sanat'ta.

DÜNYA

TUĞBA İLKEN

Çevre için ışıkları kapatıyoruz
Bu akşam saat 20.30 ve 21.30 arasında elektrik kullanmıyoruz. Işıklarımızı söndürüyor, TV, bilgisayar gibi her türlü elektrikle çalışan alet edavatı da kapatıyoruz. Peki neden karanlığa gömüleceğiz? Aslında bu bir eylem, 2007'den beri her yıl mart ayının son cumartesi günü tüm dünyada yapılan Dünya Saat eylemi. Amaç çevresel sorunlara ama özellikle de iklim değişikliğine dikkat çekmek. Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın önayak olduğu eyleme hatırlatalım geçen yıllarda kurumlar da katılmış, Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri, Süleymaniye Camii gibi önemli anıtsal yapıların da ışıkları söndürülmüştü.

ŞEHİR

CEREN ARSEVEN

Bir zencefil shot biraz da çim suyu lütfen!
Bahar yorgunluğu bir yanda, kışın aldığınız kilolardan kurtulma gayreti bir diğer tarafta. İkisi için de imdadınıza yetişecek yeni bir mekan var Teşvikiye'de. Adı Level Up. Kendisine dikkat edenler için sağlıklı yiyecek ve içecekler hazırlıyor. Spor sonrası veya öncesi her zaman uğrayabileceğiniz, New York'taki benzerlerini aratmayan, küçük bir içecek barı bu mekan. Karışık sebze ve meyve suları içeren menüde tabule, humus ve salata gibi hafif atıştırmalıklar da var. Hatta ayaküstü çim suyu ve zencefil bile shot'layabiliyorsunuz. Benim favorim ıspanak, kabak, limon, salatalık, nane ve zencefil içeren Alkali oldu. Fiyatı 12 TL. Teşvikiye Camii'nin hemen arkasındaki mekan 09.00-21.00 arası açık. (212) 227 00 90

SERGİ

DAMLA KAYAYERLİ

Fotoğrafçıların Antalya çıkarması
SABAH gazetesi fotoğraf editörümüz Kutup Dalgakıran 1996 ile 1999 arasında Türkiye'nin dört yanındaki cezaevlerindeki yaşam koşullarına tanıklık etmek için fotoğraf projesine başladı. Son üç yıldır da yeniden objektifini cezaevlerine çevirmiş durumda. Gazetemizin bir diğer fotoğrafçısı İlhami Yıldırım da bir yıldır İstanbul'un Yüzleri projesi üzerine çalışıyor ve @istanbulunyuzleri adlı Instagram hesabından çalışmalarını paylaşıyor. Bu projeler 1 Nisan'da başlayacak PhotoAntalya Uluslararası Antalya Basın Fotoğrafı Günleri kapsamında sergilenecek. İlk kez Antalya'da düzenlenen etkinliğe başka kimler katılıyor derseniz, Ara Güler'den Coşkun Aral'a, Christopher Morris'den Jodi Bieber'e birçok fotoğrafçının çalışmaları görücüye çıkacak.

MEKAN

NECLA BAYRAKTAR

Döner gibi döner
Yer Beşiktaş Çarşı, küçücük bir dükkan, tarif abartılı olmazsa hınca hınç bir insan kalabalığı. Karadeniz Dönercisi'ndeyiz. Üç katlı bir mekan, merdivenler daracık, masalar küçücük. Masalarda yer bulamayanlar ayakta, dükkanın önündeki taburelerde pide ya da lavaş arası dönerlerini yiyorlar. Kadın, erkek her yaştan müşteri var. Ayakta ve içerde olanların durumu zor, abartısız her lokmada biri çarpıyor ama ne gam, önemli olan döner. Görebileceğiniz en büyük döner şişte dönüyor, çalışanlar pire gibi, sistemleri iyi işliyor, sorun kalabalıkta. Bu arada mekanın garsonu Bekir Bey ışık hızıyla hareket ediyor, hiçbir siparişi atlamadan, bekletmeden getiriyor, kesinlikle işinin hakkını veren biri, hakkını teslim edelim. Üstelik şahane ekmekleri var mekanın, kendileri yapıyormuş, sıcacık. Döner gibi döner için gidilir. 20-25 TL'ye doyuyorsunuz.

KİTAP

OLKAN ÖZYURT

Çanakkale'den mektup
Çanakkale Savaşları'ndan elimizde kalan en değerli şeyler herhalde askerlerin yazdığı mektuplar ve tuttukları günlüklerdir. Çünkü savaşı bire bir yaşayanların en çıplak duygu ve düşüncelerini bu metinler bize aktarır. Necati İnceoğlu'nun Remzi Kitapevi'nden çıkan Siper Mektupları savaşı bize iki tarafın mektupları üzerinden anlatıyor. Yazarın yaptığı bir şey daha var. Savaşın 100. yılında barışçı bir gözle o dehşetengiz savaşa bakmaya çalışıyor.

IN-OUT

MERT VİDİNLİ

Lüks restoranlardaki et yarışları OUT, pizza yarışları IN. Bir zamanların yoksul yemeği şimdi lüks restoranların vazgeçilmezi. Bu haftanın en lezzetlisi ünlü şef Wolfhang Puck'ın somonlu pizzası.
Teoman'ın gazı kaçan eski şarkıları OUT, yeni albümü Eski bir Rüya Uğruna IN. Özellikle Nejat İşler'in Kronometre şiirinden düzenlenen Kum Saati şarkısı favorimiz.
Ünlülerin magazinden kaçma triplerinde yüzünü kaşkol veya montla kapamak OUT, Justin Bieber'dan tescilli yöntem, yastıkla kamuflaj IN.
Saç ektirme sezonu geçti yaz geliyor malum bunun için OUT, onun yerine somon terapisi erkekler arası çok IN. Lütfen en yakın doktora başvurunuz.
Ayaküstü mahalle arasına sıkışan mekanlar OUT, teraslar açıldı şehre kuş bakışı bakıp manzaraya karşı kokteylinizi yudumlayacağınız teras mekanlar IN. Bakınız Soho House terası.
Gecelerde gezinip eğlenen 80 jenerasyonu OUT, 90 jenerasyonunun ikinci devresi 95'lilerle takılmak IN.
Uzun süre nişanlı ya da sözlü kalmak OUT, kısmeti buldun mu nikahı basacaksın ne de olsa yaz geldi IN.

NOT DEFTERİ

DAMLA KAYAYERLİ

1- BD'li performans sanatçısı, multienstrümantalist ve şarkıcı Baby Dee, bugün saat 21.30'da Salon İKSV'de. Biletler 39,50 TL ila 28,50 TL arasında.
2- Bir hapishane hikayesi anlatan Karakutu adlı oyun İzmir Han Tiyatrosu Ünal Gürel Sahnesi'nde bugün saat 14.00'de sahneleniyor.
3- Aret Vartanyan ve Levent Özdilek'in Acı Tatlı Aşk gösterisi yarın 20.00'de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu sahnesinde.
4- Zuhal Olcay Başucu Şarkıları 3 isimli yeni albümünün şarkılarını seslendireceği konseri ile 3 Nisan Cuma günü Eskişehir SPR Pub'da sahne alıyor.
5- Romanya'nın genç yeteneği Alexandra Stan, Murat Yeter ve Mercan ile 31 Mart Salı günü Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Spor Salonu'nda sahne alıyor. Sahne önü 45 TL, tribün 28 TL.
6- Yeni Türkü, Gaziantep'te Hayal Kahvesi'nde 1 Nisan Çarşamba günü saat 21.00'de sahne alacak. Bilet fiyatı 35 TL.
7- Bertolt Brecht'in Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı adlı oyunu 30 Mart günü İstanbul Cevahir Sahnesi'nde saat 20.30'da sahnelenecek. Oyunun biletleri tam 39,50 TL, öğrenci 29,50 TL.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN